Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

4°W / 17°N 4°W / 17; -4

République du Mali
Flag of Mali.svgEmblema - Mali
FlamuriStema
Moto Kombëtare: Un peuple, un but, une foi / (Frg.:)
Vendndodhja - Mali

Mali ose zyrtarisht Republika e Malit ndodhen në pjesën perëndimore të Afrikës dhe është një vend kontinental. Përndryshe sipërfaqja e këtij vendi kufizohet në veri me Algjerinë, në lindje me Nigerin dhe jug me Burkina Fason e Bregu i Fildishtë, në jug-perëndim Guinenë e Senegalin, dhe në pjesën veri-perëndimore kufizohet me Mauritaninë.

Historia

Në vitin 2012, në Mali u zhvillua një puç shteti, i cili rrëzoj presidentin e vendit. Kjo gjë solli që veriu i vendit duke parë klimin e favorshme shpalli pavarsinë. Kjo shkëputje separatiste e islamikve në veri nuk ësht[ njohur nga komuniteti ndërkombëtar.

Politika

Gjeografia

Sipërfaqja e përgjithshme e Malit është 1.240.000 km2 prej së cilës 20.000 km2 janë ujë. Mali shtrihet rreth koordinatave gjeografike 17° 00' V, 4° 00' P. Mali nuk ka bregdet, vija kufitare është 2.094 km.

Klima në Malë është gjysmë ekuatoriale deri shkretinore. Nga muaji shkurt deri në qershor mbanë mot i nxehtë dhe i thatë nga këtu fillojnë reshjet deri në nëntor ku fillon të mbajë mot i freskët dhe i thatë deri në shkurt.

Relievi i Malit është kryesisht terren i rrafshët me rrafshnalta përplot me zallë, xhungla gjendet në pjesën jugore ndërsa tereni shkëmborë mbulojnë pjesë verilindore. Pika më e ultë e relievit 23 m është përgjatë lumit Senegal dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 1.155 metrave në vendin e quajtur "Hombori Tondo" .

Ekonomia

Demografia

Kultura

Të tjera

  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

Lidhje të jashtme

  Commons: Mali – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Mali, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.