Wiki: Rreth

Wiki është një projekt për të krijiuar një enciklopedi të lirë e cila do të shkruhet dhe redaktohet nga lexuesit e saj vullnetarë nga e tërë bota.

Rreth Wikipedias

Wikipedia është një faqe WikiWiki. Kjo do të thotë se kushdo mund të ndryshojë vetë çdo faqe, me përjashtim të atyre që janë të mbrojtura nga administratorët për shkak të vandalizmit (shikoni faqet e mbrojtura). Klikoni thjesht mbi lidhjen Redakto, e cila zakonisht gjendet lart në anën e djathtë të çdo faqeje.

Hapat e para për krijimin e një enciklopedie të lirë në gjuhën angleze u hodhën në janar të vitit 2001. Kjo enciklopedi ashtu si dhe shumë projekte të ngjashme në gjuhë të ndryshme administrohen nga fondacioni amerikan i ashtuquajtur Wiki Foundation. Varianti shqiptar i kësaj enciklopedie të lirë ekziston nën adresën: http://sq.wikipedia.org.

Gjithçka tek Wikipedia është nën liçensën GNU Free Documentation License (GFDL). Kontribuesit mbajnë të drejtat e autorit për çfarë shkruajnë, por teksti mbetet i lirë për të tjerë për t'u përdorur dhe redaktuar sipas kushteve të GFDL. Shikoni edhe faqen mbi të drejtat e autorit.

Më shumë informacione

Për më shumë informacione rreth Wikipedisë mund të shfletoni edhe:

Shfletoni Wikipedian

Shkruani dhe redaktoni

  • Mirësevini: Kjo është pika e fillimit për të gjithë të ardhurit e rinj tek Wikipedia
  • Rregullat: Këtu mund të shfletoni rregullat e Wikipedias
  • Ndihmë: shfletoni këto faqe në qoftë se keni nevoje për ndihmë ose paqartësira per mënyrën e përdorimit

Bisedoni me njëri-tjetrin

  • Kuvendi: Kjo është mënyra më e mirë për të komunikuar me Wikipedianë të tjerë

Shiko edhe

Burime informacioni

Lidhje të jashtme

This article uses material from the Wiki Shqip article Wiki:Rreth, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 4.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wiki Foundation, Inc. Wiki Shqip (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wiki Foundation.

Tags:

Enciklopedi

Projekti

Vandalizmi

WikiWiki

Wikipedia

Wikipedia:Faqe e mbrojtur

🔥 Trending searches on Wiki Shqip:

Gunther FehlingerFaqja kryesoreLista e sulltanëve të Perandorisë OsmaneMurati IVSulltanesha KosemShqipëriaFlamuri i HungarisëEmrat e bukur të AllahutQazim MulletiLumi i ShalësKategoria SuperioreSkënderbeuKosovaTiranaLista e maleve të ShqipërisëAlfabeti shqipNamazi i SabahutRomëtTargat e automjeteve të KosovësGjermaniaNënë TerezaCikli menstrualKS DinamoZvicraPenisiRita OraMali i TomoritEnver HoxhaSyri i kaltër, DelvinëSistemi diellorFlamuri i SerbisëShtetet e Bashkuara të AmerikësHënaDafina ZeqiriEdi RamaMeningjitiKontinentetTurqiaVloraQytetet e ShqipërisëLufta e Dytë BotëroreGjuha shqipeLa Roche-de-RameMurati IGreqiaLista e vendeve sipas kodeve ndërkombëtare telefonikeAnarkiaMali i ZiTakson980Filmografia e Bruce LeeLista e vendeve sipas sipërfaqesLeje DrejtimiAhmed ibn Hanbeli1898 në muzikëTokaFlamuri i ShqipërisëKanuni i Lekë DukagjinitDiabetiThrillerNASAPrishtinaHIV/AIDSFoljaPerandoria OsmaneShtatë mrekullitë e botësPablo PicassoBashkimi EvropianIbrahimi (sulltan)Deti AdriatikLista e shteteve të EvropësEvropaLista e lumenjve në ShqipëriLiqeni i Ohrit🡆 More