Muajt
JanariKorriku
ShkurtiGushti
MarsiShtatori
PrilliTetori
MajiNëntori
QershoriDhjetori
Ditët historike
Prilli · Maji · Qershori
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Ngjarje

 • 1279 p.e.s – Rameses II bëhet faraoni i Egjiptit antik.
 • 526 AD – Një tërmet shkatërrues godet Antiochin, Turqi, duke vrarë 250.000 njerëz.
 • 1223 – Beteja e lumit Kalka – ushtria mongoleze e Genghis Khanit e udhëhequr nga Subutai e mund Kievan Rusin dhe Kumanët.
 • 1669 – Duke përmendur dobësimin e shikimit Samuel Pepys shkruan aktivitetet e fundit në ditarin e tij.
 • 1759 – The Provinca e Pennsylvanisë i bllokon të gjitha prodhimet e teatrit.
 • 1790 – Alferez Manuel Quimper eksploron Juan de Fuca Strait.
 • 1813 – Në Australi, Lawson, Blaxland and Wentworth, arrijnë Malin Blaxland, duke shënuar kështu fundin e rrugës rreth Maleve të Kaltërta.
 • 1884 – Mbërritja e Tawhiao Mbret i Maurive, në Plymouth, për të kërkuar mbrojtjen e Mbretëreshës Viktoria.
 • 1889 – Përmbytja e Johnstown: Mbi 2,200 njerëz vdesin pasi thyerja e digës, krijon mur me ujë mbi 18 metra mbi qytetin e Johnstownit.
 • 1910 – Krijimi i Unionit të Afrikës së Jugut.
 • 1911 – Nga Belfasti (Angli) nisi udhëtimin e parë e të fundit anija-legjendë, Titaniku, e cila u fundos pas përplasjes më nje shkëmb akulli gjigant gjatë këtij udhëtimi.
 • 1916Lufta e Parë Botërore: Beteja e Jutlandit – Flota e madhe britanike, nën komandën e Sir John Jellicoe dhe Sir David Beatty përleshen me Marinën e Kaiserit nën komandën e Reinhard Scheer dhe Franz von Hipper në betejën më të madhe detare, e cila rezulton të mos jetë vendimtare.
 • 1924Bashkimi Sovjetik nënshkruan një marrëveshje me qeverinë kineze, duke e referuar një pjesë të Mongolisë si "pjesë të integruar të Republikës së Kinës", sovranitetin e të cilës, Bashkimi Sovjetik premton që do ta respektojë.
 • 1931Tërmeti 7.1 ballësh shkatërron Quettan, në Pakistan: 40,000 të vdekur.
 • 1942Lufta e Dytë Botërore: Flota Mbretërore Japoneze fillon një seri sulmesh në Sydney, Australi.
 • 1961 – Krijohet shteti i Afrikës së Jugut.
 • 1973 – Senati amerikan voton për të ndërprerë fondet për bombardimin e caqeve tëKhmer Rouget brenda Kamboxhisë, duke përshpejtuar fundin e Luftës civile në Kamboxhi.
 • 1977 – Përfundohet sistemi naftësjellës Trans-Alaska.
 • 1981 – Djegia e librarisë Jaffna, Sri Lanka, Ishte një nga shembujt e dhunshëm të shkullit XX.
 • 1985 – 41 tornado godasin Ohion, Pennsylvania, New York, dhe Ontarion, duke lënë 76 të vdekur.
 • 1985 – Metilenedioksidmetamfetanina (MDMA)(e njohur si ekstazia) bëhet substancë e ndaluar në SHBA.
 • 1987 – Athena 98.4 FM, radio stacioni i parë privat, fillon punën e tij në Greqi.
 • 2010 - Izraeli sulmon anijet e ndihmave, mbi 10 të vdekur

Lindje

 • 1443 – Margaret Beaufort, nëna e Henry VII (vdes më 1509)
 • 1469 – Manuel I i Portugalisë (vdes më 1521)
 • 1535 – Alessandro Allori, piktor italian (vdes më 1607)
 • 1557 – Feodor I i Rusisë (vdes më 1598)
 • 1613 – John George II (vdes më 1680)
 • 1640 – Michał Wiśniowiecki, mbret i Polonisë (vdes më 1673)
 • 1656 – Marin Marais, kompozitor rancez (vdes më 1728)
 • 1732 – Count Hieronymus von Colloredo, kryepeshkop i Salzburgut (vdes më 1812)
 • 1753 – Pierre Victurnien Vergniaud, revolucionar francez (vdes më 1793)
 • 1754 – Andrea Appiani, piktor italian (vdes më 1817)
 • 1773 – Ludwig Tieck, shkrimtar gjerman (vdes më 1853)
 • 1801 – Johann Georg Baiter, filologjist suedez (vdes më 1887)
 • 1818 – John Albion Andrew, guvernatori i 25-të i Massachusettsit (vdes më 1867)
 • 1819 – Walt Whitman, poet amerikan (vdes më 1892)
 • 1835 – Hijikata Toshizō, lider ushtarak japonez (vdes më 1869)
 • 1838 – Henry Sidgwick, filozof anglez (vdes më 1900)
 • 1852 – Francisco Moreno, Eksplorues argjentinas (vdes më 1919)
 • 1857 – Papa Pius XI (vdes më 1939)
 • 1860 – Walter Sickert, piktor anglez (vdes më 1942)
 • 1863 – Francis Younghusband, eksplorues britanik (vdes më 1942)
 • 1872 – Heath Robinson, animator anglez (vdes më 1944)
 • 1882 – Sándor Graf Festetics, politikan hungarez (vdes më 1956)
 • 1883 – Lauri Kristian Relander, Presidenti i 2-të i Finlandës (vdes më 1942)
 • 1887 – Saint-John Perse, diplomate francez, fitues i Çmimit Nobel për letërsi (vdes më 1975)
 • 1892 – Michel Kikoine, piktor bjellorus (vdes më 1968)
 • 1892 – Konstantin Georgiyevich Paustovsky, shkrimtar rus (vdes më 1968)
 • 1892 – Gregor Strasser, politikan nazist gjerman (vdes më 1934)
 • 1894 – Fred Allen, komik amerikan (vdes më 1956)
 • 1898 – Dr. Norman Vincent Peale, klerik amerikan (vdes më 1993)
 • 1901 – Alfredo Antonini, kompozitor dhe dirigjnent amerikan (vdes më 1983)
 • 1905 – Florence Desmond, aktore komike angleze (vdes më 1993)
 • 1908 – Don Ameche, aktor amerikan (vdes më 1993)
 • 1908 – Nils Poppe, aktor suedez (vdes më 2000)
 • 1909 – Aurore Gagnon, viktimë e abuzimit të fëmijëve (vdes më 1920)
 • 1911 – Maurice Allais, ekonomist francez, fitues i Çmimit Nobel për ekonomi
 • 1914 – Akira Ifukube, kompozitor japonez (vdes më 2006)
 • 1916 – Bert Haanstra, prodhues filmash holandez (vdes më 1997)
 • 1921 – Alida Valli, aktore italiane (vdes më 2006)
 • 1921 – Howard Reig, moderator amerikan i radios dhe televizionit (vdes më 2008)
 • 1922 – Denholm Elliott, aktor anglez (vdes më 1992)
 • 1923 – Rainier III Princi i Monakos (vdes më 2005)
 • 1930Clint Eastwood, regjisor dhe aktor amerikan
 • 1931 – John Robert Schrieffer, fizikan amerikan Çmimit Nobel për Fizikë
 • 1931 – Shirley Verrett, soprano amerikane
 • 1932 – Ed Lincoln, muzikant e producent brazilian
 • 1932 – Jay Miner, dizajner i mikroqipave (vdes më 1994)
 • 1935 – Jim Bolger, kryeministri i 35-të i Zelandës së Re
 • 1938 – Johnny Paycheck, këngëtar amerikan (vdes më 2003)
 • 1938 – Peter Yarrow, këngëtar popullor amerikan
 • 1939 – Terry Waite, bamirës britanik
 • 1941 – Louis J. Ignarro, farmacist amerikan, fitues i Çmimit Nobel për mjekësi
 • 1943 – Sharon Gless, aktore amerikane
 • 1943 – Joe Namath, lojtar i futbollit amerikan
 • 1945 – Rainer Werner Fassbinder, regjisor gjerman (vdes më 1982)
 • 1945 – Bernard Goldberg, gazetar amerikan
 • 1946 – Ted Baehr, kritik amerikan
 • 1947 – Junior Campbell, muzikant britanik dhe autor këngësh
 • 1948 - Svetlana Alexievich, shkrimtare bjelloruse, nobeliste
 • 1948John Bonham, muzikant britanik (Led Zeppelin) (vdes më 1980)
 • 1948 – Duncan Hunter, politikan amerikan, kandidat për president më 2008
 • 1949 – Tom Berenger, aktor amerikan
 • 1949 – Nancy Shade, soprano amerikane
 • 1950 – Gregory Harrison, aktor amerikan
 • 1952 – Karl Bartos, muzikant gjerman (Kraftwerk, Electronic)
 • 1953 – Pirkka-Pekka Petelius, aktor finlandez
 • 1954 – Vicki Sue Robinson, këngëtare amerikane (vdes më 2000)
 • 1954 – Thomas Mavros, futbollist grek
 • 1956 – Fritz Hilpert, muzikant gjerman r (Kraftwerk)
 • 1959 – Andrea de Cesaris, pilot Italian i garave
 • 1960 – Greg C. Adams, lojtar kanadez i hokejit mbi akull
 • 1960 – Chris Elliott, komik amerikan
 • 1961 – Ray Cote, lojtar kanadez i hokejit mbi akull
 • 1961 – Lea Thompson, aktore amerikane
 • 1962 – Corey Hart, muzikant kanadez
 • 1962 – Sebastian Koch, aktor gjerman
 • 1963 – Hugh Dillon, muzikant dhe aktor kanadez
 • 1963 – Viktor Orbán, politikan hungarez
 • 1963 – Wesley Willis, muzikant amerikan (vdes më 2003)
 • 1964 – Leonard Asper, afarist kanadez
 • 1964 – Scotti Hill, kitarist amerikan
 • 1964 – Darryl McDaniels, muzikant amerikan (Run-D.M.C.)
 • 1965 – Brooke Shields, modele dhe aktore amerikane
 • 1966 – Jeremy Hotz, komik kanadez
 • 1966 – Nick Scotti, aktor dhe këngëtar amerikan
 • 1967 – Sandrine Bonnaire, aktore franceze
 • 1967 – Phil Keoghan, personalitet televiziv në Zelandën e Re
 • 1967 – Kenny Lofton, lojtar amerikan i bejsbollit
 • 1967 – Vampiro, mundës profesionist kanadez
 • 1972 – Frode Estil, skitar norvegjez
 • 1972 – Sarah Murdoch, modele australiane
 • 1972 – Karl Geary, aktor irlandez
 • 1973 – Dominique Van Roost, tenist belg
 • 1974 – Chad Campbell, lojtar amerikan i golfit
 • 1974 – Zsolt Erdei, bokser hungarez i peshës së lehtë
 • 1974 – Adrian Tomine, animator amerikan
 • 1974 – Sean Kent, aktor komik amerikan
 • 1976 – Colin Farrell, aktor irlandez
 • 1976 – Matt Harpring, basketbollsit amerikan
 • 1977 – Eric Christian Olsen, aktor amerikan
 • 1977 – Debbie King, prezentuese televizive angleze
 • 1977 – Scott Klopfenstein, muzikant amerikan
 • 1977 – Phil Devey, lojtar kanadez i bejsbollit
 • 1977 – Domenico Fioravanti, notar italian
 • 1977 – Joachim Olsen, atlet danez
 • 1977 – Joel Ross, DJ britanik
 • 1977 – June Sarpong, prezentuese televizive
 • 1977 – Moses Sichone, futbollist zambian
 • 1977 – Petr Tenkrát, lojtar çek i hokejit mbi akull
 • 1980 – Andy Hurley, muzikant amerikan (Fall Out Boy)
 • 1981 – Jake Peavy, lojtar amerikan i bejsbollit
 • 1982 – Jonathan Tucker, aktor amerikan
 • 1983 – David Hernandez, këngëtar amerikan
 • 1983 – Dustin Wells, futbollist i Zelandës së Re
 • 1983 – Reggie Yates, prezantues televiziv
 • 1984 – Nate Robinson, basketbollist amerikan
 • 1984 – Jason Smith, aktor australian
 • 1985 – Ian Vouyoukas, basketbollist grek
 • 1985 – Navene Koperweis, muzikant amerikan (Animals as Leaders)
 • 1986 – Robert Gesink, çiklist holandez
 • 1986 – Melissa McIntyre, aktore kanadeze
 • 1988 – Hope Partlow, këngëtare amerikane
 • 1990 – Erik Karlsson, lojtar suedez i hokejit mbi akull
 • 1994 – Shim Eun-kyung, aktore jug koreane

(*)Gentrit Jashanica (31.5.1998 sllatin)

Vdekje

 • 1349 – Thomas Wake, politikan anglez (lindi më 1297)
 • 1408 – Ashikaga Yoshimitsu, shogun japonez (lindi më 1358)
 • 1410 – Mbreti Martin I i Aragonisë (lindi më 1356)
 • 1495 – Cecily Neville, nëna e Eduardit IV dhe Richardit III, (lindi më 1415)
 • 1558 – Philip Hoby, poltikan anglez (lindi më 1505)
 • 1567 – Guido de Bres, teolog belg (lindi më 1522)
 • 1594 – Tintoretto, piktor italian (lindi më 1518)
 • 1680 – Joachim Neander, klerik gjerman (lindi më 1650)
 • 1740 – Mbreti Friedrich Wilhelm I i Prusisë (lindi më 1688)
 • 1747 – Andrei Osterman, burrështetas rus (lindi më 1686)
 • 1799 – Pierre Lemonnier, astronom francez (lindi më 1715)
 • 1809Joseph Haydn, kompozitor austriak (lindi më 1732)
 • 1809 – Jean Lannes, Marshall francez (lindi më 1769)
 • 1831 – Samuel Bentham, inxhinier britanik (lindi më 1757)
 • 1832 – Évariste Galois, matematikan francez (lindi më 1811)
 • 1846 – Philip Marheineke, klerik gjerman (lindi më 1780)
 • 1847 – Thomas Chalmers, pastor skocez (lindi më 1780)
 • 1848 – Eugénie de Guérin, shkrimtar francez (lindi më 1805)
 • 1908 – Louis-Honoré Fréchette, poet kanadezo-francez (lindi më 1839)
 • 1945 – Odilo Globocnik, nazist austriak (lindi më 1904)
 • 1957 – Leopold Staff, poet polak (lindi më 1878)
 • 1960 – Willem Elsschot, shkrimtar flaman (lindi më 1882)
 • 1960 – Walther Funk, lider nazist (lindi më 1890)
 • 1961 – Walter Little, politikan kanadez (lindi më 1877)
 • 1962 – Henry Fountain Ashurst, plitikan amerikan (lindi më 1874)
 • 1967 – Billy Strayhorn, kompozitor dhe pianist amerikan (lindi më 1915)
 • 1972 – Walter Freeman, mjek amerikan (lindi më 1895)
 • 1976 – Jacques Monod, biolog francez, fitues i Çmimit Nobel për mjekësi (lindi më 1910)
 • 1977 – William Castle, regjisor amerikan (lindi më 1914)
 • 1978 – József Bozsik, futbollist hungarez (lindi më 1925)
 • 1983 – Jack Dempsey, bokser amerikan (lindi më 1895)
 • 1985 – Gaston Rébuffat, aslpinist legjendar francez (lindi më 1921)
 • 1986 – Jane Frank, artiste amerikane (lindi më 1918)
 • 1986 – James Rainwater, fizikan amerikan, fitues i Çmimit Nobel për Fizikë (lindi më 1917)
 • 1987 – John Abraham (regjisor), regjisor indian
 • 1994 – Herva Nelli, soprano italiane (lindi më 1909)
 • 1926 - Petrit Gaçe, kirurg, pedagog, profesor shqiptarë
 • 1997 – James Bennett Griffin, arkeolog amerikan (lindi më 1905)
 • 1998 – Charles Van Acker, pilot belg i garave (lindi më 1912)
 • 2000 – Tito Puente, muzikant amerikan (lindi më 1923)
 • 2000 – Johnnie Taylor, këngëtar amerikan (lindi më 1938)
 • 2001 – Arlene Francis, personalitet televiziv (lindi më 1907)
 • 2004 – Robert Quine, kitarist amerikan (lindi më 1941)
 • 2004 – Étienne Roda-Gil, skenarist (lindi më 1941)
 • 2006 – Ryan Bennett, komentator (lindi më 1970)
 • 2006 – Miguel Berrocal, skulptor (lindi më 1933)
 • 2006 – Raymond Davis Jr., fizikan amerikan, fitues i Çmimit Nobel për Fizikë (lindi më 1914)
 • 2006 – Lula Mae Hardaway, shkruese këngësh amerikane, nëna e këngëtarit Stevie Wonder (lindi më 1930)

Festa dhe përvjetore

 • Dita Botërore kundër duhanit (droges)

This article uses material from the Wikipedia article 31 Maj, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (duhoctrungquoc.vn) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

SkënderbeuFaqja kryesoreSistemi diellorHtml ngjyra 00XXY0Lista e lumenjve në KosovëMarigo PozioKongresi i ManastiritShqipëriaOlta GixhariOqeaniLista e Presidentëve të Shteteve të Bashkuara të AmerikësLuiz EjlliAlfabeti shqipNënë TerezaLufta e Dytë BotëroreIsmail QemaliDonika KastriotiGadishulliTokaLista e lumenjve në ShqipëriEmpatiaShpallja e Pavarësisë së KosovësNaim FrashëriIsmail KadareGjeografia e ShqipërisëShpallja e Pavarësisë së ShqipërisëKosovaMbreti Zogu IBashkimi EvropianPiter PanShtëpia e BardhëKulla EiffelLista e pjesëmarrësve të Kongresit të ManastiritAbraham LincolnLulëkuqet mbi mureTiranaBletaXhunglaLufta e Parë BotëroreVedat BajramiSistemi periodik i elementeveLuaniMigrimetGjuha shqipeLidhëzatKlasifikimi i zanoreve të gjuhës shqipeEmrat e bukur të AllahutAsociacioni i Komunave SerbePianojaVeshjet popullore shqiptareNdajfoljaMbrojtja e mjedisitPrometeuMigjeniPrincipata e ArbëritPëremriGjermaniaNapoleon BonapartiProblemet mjedisore në ShqipëriAmos ZahariaZemraFlamuri i ShqipërisëDritëro AgolliPiramidat e EgjiptitMaria AntonetaKafshëtSateliti natyrorSëmundjet e zemrësFoljaUjiMbiemriLufta e KosovësHolokaustiMitologjia shqiptareLista e maleve të ShqipërisëMitrush KuteliShqiponja dykrenareShpella e piratëve (roman)🡆 More