Wiki Shqip 2022: Shqipëria
SQVietnameseEnglish
Muajt
JanariKorriku
ShkurtiGushti
MarsiShtatori
PrilliTetori
MajiNëntori
QershoriDhjetori
Ditët historike
Prilli · Maji · Qershori
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031


Ngjarje

  • 1904 - Fédération Internationale de Football Association (FIFA) u themelua në Paris.
  • 878 - Qyteti Syracuse në Itali pushtohet nga sulltani mysliman i Sicilisë.
  • 879 - Papa John VIII bekon Branimirin dukën e Kroacisë dhe popullin kroat, akt që konsiderohet si njohje internacionale e shtetit Kroat.
  • 1502 - Zbulohet ishulli Shën Helena nga portugezi João da Nova.
  • 1758 - Mary Campbell rrëmbehet nga shtëpia e saj në Pensilvani nga Lenape gjatë Luftës Indiane dhe Franceze.
  • 2002 - Qeveria britanike filloi një ofensivë kundër drogës në shkolla, duke u shprehur për përjashtimin përfundimtar të çdo nxënësi që kapet me drogë në mjedisin shkollor dhe duke shpërndarë fotografi të një studenteje që kishte vdekur nga mbidoza.
  • 2003 – Një tërmet i fuqishëm godet Algjerinë Veriore, duke shkaktuar vdekjen e më tepër se 2.000 personave.
  • 2006 – Republika e Malit të Zi mban referendum për pavarësimin nga unioni shtetëror me Serbinë. Populli i Malit të Zi zgjodhi pavarësinë me një shumicë prej 55 për qind.
  • 2012 Ndodhi Tragjedia e Himarës

Lindje

Vdekje

Festa dhe përvjetore