Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English
Muajt
JanariKorriku
ShkurtiGushti
MarsiShtatori
PrilliTetori
MajiNëntori
QershoriDhjetori
Ditët historike
Prilli · Maji · Qershori
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031


Ngjarje

  • 1904 - Fédération Internationale de Football Association (FIFA) u themelua në Paris.
  • 878 - Qyteti Syracuse në Itali pushtohet nga sulltani mysliman i Sicilisë.
  • 879 - Papa John VIII bekon Branimirin dukën e Kroacisë dhe popullin kroat, akt që konsiderohet si njohje internacionale e shtetit Kroat.
  • 1502 - Zbulohet ishulli Shën Helena nga portugezi João da Nova.
  • 1758 - Mary Campbell rrëmbehet nga shtëpia e saj në Pensilvani nga Lenape gjatë Luftës Indiane dhe Franceze.
  • 2002 - Qeveria britanike filloi një ofensivë kundër drogës në shkolla, duke u shprehur për përjashtimin përfundimtar të çdo nxënësi që kapet me drogë në mjedisin shkollor dhe duke shpërndarë fotografi të një studenteje që kishte vdekur nga mbidoza.
  • 2003 – Një tërmet i fuqishëm godet Algjerinë Veriore, duke shkaktuar vdekjen e më tepër se 2.000 personave.
  • 2006 – Republika e Malit të Zi mban referendum për pavarësimin nga unioni shtetëror me Serbinë. Populli i Malit të Zi zgjodhi pavarësinë me një shumicë prej 55 për qind.
  • 2012 Ndodhi Tragjedia e Himarës

Lindje

Vdekje

Festa dhe përvjetore

Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
This article uses material from the Wikipedia article 21 maj, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors).