Nëntori

Nëntori, brymësi, britmi i tretë, vjeshta e tretë ose shëmëhilli është muaji i njëmbëdhjetë në Kalendarin Gregorian dhe ka 30 ditë.

Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Tetori · Nëntori · Dhjetori
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Emri nëntor është përkthim dhe adaptim nga latinishtja për fjalën "nëntë" (novem). Nëntori ishte muaji i nëntë për romakët e antikitetit, përpara se të shtoheshin muajt janar dhe shkurt.

28 Nëntori është dita e Pavarësisë së Shqipërisë.

Tags:

Kalendari gregorianMuaji

🔥 Trending searches on Wiki Shqip:

Nexhmedin SpahiuStema e KosovësQarku elektrikKongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës ShqipeAdem JashariTeknologjiaShtatë mrekullitë e botësMartin CamajShkabajDon Kishoti i MançësZorraShpresaVitaminaKiara TitoAmerika VerioreLigji i PaskalitNdotjaElbasaniKodi RrugorAlpet ShqiptareZorra e trashëTargat e automjeteve të KosovësSinuzitiLista e elementeve kimikëSlloveniaKundrinori-kryefjala-kallëzuesiMigjeniHixhameKomunikimiSami FrashëriLista e maleve të ShqipërisëKodeinaTë drejtat e njeriutKalaja e BeratitLidhjet kimikeLista e valleve shqiptareBronkitiShpallja e Pavarësisë së KosovësËvetariEnergjiaRita LatiAutizmiTemperaturaMali i TomoritEvropaButrintiLumi i DrinitXhensila MyrtezajNaum VeqilharxhiKush e solli Doruntinën (roman)Sëmundjet e zemrësGjitariFerdinand SamarxhiNoizyFormat e pashtjelluara të foljesJul ÇezariAntarët e Familjes Jashari të rënë gjatë luftës së UÇK-sëDashuriaCikli i UjitIndiaHidrosferaKultura në KosovëRomantizmi në kulturën europianeOdhise GrilloPopullsia botëroreAndon Zako ÇajupiDiabetiRepublika ShqiptareRomeo VeshajParqet kombëtare në ShqipëriSëmundjet e gjakutPërcaktoriTehexhudiMikrokontrolluesiVeshjet popullore shqiptareLuigj GurakuqiFutbolliItalia🡆 More