Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Nikaragua

From Wikipedia, the free encyclopedia

(Përcjellë nga Nikaraguaja)
República de Nicaragua
Flag of Nicaragua.svgEmblema - Nikaragua
NikaraguaNikaragua
Moto Kombëtare: Pro Mundi Beneficio / (Span.)
Vendndodhja - Nikaragua

Historia


Politika


Njësitë administrative


Gjeografia

Nikaragua ka shtrirje të gjerë në Amerikën qendrore. Kufizohet me Hondurasin, dhe Kosta Rikën. Laget nga deti i Karaibeve (oqeani Atlantik) dhe në perëndim nga Oqeani paqësor. Nikaragua ka një vemprimtari sizmike dhe vullkanike të larte. Ajo ndahet në tri zona gjeografike: fushat dhe vullkanet e bregut Paqësor, relievi qendror fushat e bregut Atlantik. Bie në sy liqeni Nikaragua. Lumenjtë e vegjël krijojnë fusha kënetore dhe laguna.

Ekonomia

Ekonomia e Nikaraguas bazohet në bujqësi dhe blegtori. Eksodi i fortë drejt kryeqytetit ende nuk e ka zbehur forcën. Vendi ka burime minerare, por nuk shfrytëzohen. Industria nuk është e zhvilluar, përveç disa degëve të plantacioneve (pambuku, kallami i sheqerit, duhani). Tregtia e jashtme është e dobët.

Demografia

Metisët përbëjnë mbi 80% të popullsisë nikarague. Të bardhët zotërojnë pushtetin politik dhe ekonomik, kurse zezakët janë të mënjanuar. Popullsia është e re në moshë, nuk është e dendur dhe pjesa më e madhe jetojnë në brigjet e Paqësorit. Rritja e popullsisë është shumë e lartë. Qyteti kryesor dhe kryeqyteti është Manaqua me 850.000 banorë.

Kultura


Telekomunikacioni

Transporti

Ushtria

Turizmi

Lidhje të jashtme

  Commons: Nikaragua – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  Commons: Nikaragua – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Shih edhe


Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses. Wikipedia®is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Nikaraguaja, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors).