Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Moti

Moti: Kjo eshte shume e mire shume me ndihmoi

Moti paraqet gjendjen momentale të temperatures, te presionit te ajrit, erave të reve dhe reshjeve.[1]

Elementet e motit janë: temperature e ajrit, shtypja atmosferike, era- shpejtësia dhe drejtimi i saj, vranësirat, reshjet atmosferike etj.

Gjithashtu Moti varet nga faktorët astronomik dhe gjeografik.

Shih edhe

Referime

  1. ^ LIGJI PËR VEPRIMTARITË HIDROMETEOROLOGJIKE Në amëzën assembly-kosova.org Arkivuar 29 shtator 2007 tek Wayback Machine

Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
This article uses material from the Wikipedia article Moti, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors).