Kontinentet

Një kontinent është një nga disa toka të mëdha.

Përgjithësisht të identifikuara me konventë dhe jo me ndonjë kriter të rreptë, deri në shtatë rajone gjeografike zakonisht konsiderohen si kontinente. Të renditura nga më i madhi në zonë tek më i vogli, këto shtatë rajone janë: Azia, Afrika, Amerika e Veriut, Amerika e Jugut, Antarktida, Evropa dhe Australia. Ndryshimet me më pak kontinente mund të bashkojnë disa prej tyre, për shembull disa sisteme përfshijnë Afro-Eurazinë, Amerikën ose Euroazinë si kontinente të vetme. Zelandia, një masë e zhytur kryesisht e kores kontinentale, është përshkruar gjithashtu si një kontinent.

Kontinentet
Hartë e animuar, e koduar me ngjyra që tregon kontinente të ndryshme. Në varësi të konventës dhe modelit, disa kontinente mund të konsolidohen ose ndahen: për shembull, Euroazia më së shpeshti ndahet në Azi dhe Evropë (hije të kuqe), ndërsa Amerika e Veriut dhe e Jugut ndonjëherë njihen si një kontinent amerikan (hije e gjelbër).

Ishujt oqeanikë shpesh grupohen me një kontinent të afërt për të ndarë të gjithë tokën e botës në rajone gjeografike. Sipas kësaj skeme, shumica e vendeve dhe territoreve ishullore në Oqeanin Paqësor janë grupuar së bashku me kontinentin e Australisë për të formuar një rajon gjeografik të quajtur Oqeani.

gjeologji, një kontinent përkufizohet si "një nga masat kryesore tokësore të Tokës, duke përfshirë tokën e thatë dhe raftet kontinentale". Kontinentet gjeologjike korrespondojnë me gjashtë zona të mëdha të kores kontinentale që gjenden në pllakat tektonike, por përjashtojnë fragmente të vogla kontinentale si Madagaskari që përgjithësisht quhen mikrokontinente. Korja kontinentale dihet se ekziston vetëm në Tokë.

Kontinentet Redakto

Nr. Kontinenti Sipërfaqja
1 Azia 44,614,000 km²
2 Afrika 30,365,000 km²
3 Amerika Veriore 24,230,000 km²
4 Amerika Jugore 17,814,000 km²
5 Antarktida 14,200,000 km²
6 Evropa 10,000,000 km²
7 Australia 8,510,900 km²

Referime Redakto

This article uses material from the Wikipedia Shqip article Kontinentet, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); Kontinentet Wiki additional terms may apply (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 4.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
®Wikipedia is a registered trademark of the Wiki Foundation, Inc. Wiki Shqip (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wiki Foundation.

Tags:

Kontinentet

Kontinentet Redakto Kontinentet

Referime Redakto Kontinentet

Afrika

Amerika e Jugut

Amerika e Veriut

Antarktida

Australia (kontinent)

Azia

Evropa

🔥 Trending searches on Wiki Shqip:

BakriPulsi i zemrësLidhja e LezhësPesë Shtyllat e IslamitFan NoliKolesteroliKulla EiffelDielliDardanëtIliriaIlirëtTurqiaDështimi i zhvillimit të fetusit (Aborti)KaliBullgariaLista e shkrimtarëve shqiptarëAK-47Zhan Zhak RusoKanceri i gjiritButrintiTurizmi në ShqipëriForca e rëndesësInteligjenca artificialeShpend DragobiaVitaminaLista e presidentëve të ShqipërisëMitrush KuteliADHDPrincipata e ShqipërisëShoqëriaAmerikaHistoria e ShqipërisëPersonat me aftesi te kufizuaraFlamuri i KosovësShteti i PalestinësSëmundja infektiveOrganizata e Kombeve të BashkuaraZgjebjaTetovaHolandaNamazi i IqindisëKulturaMitologjia shqiptareEnergjia e erësSokratiRevolucioni industrialMësonjëtorja e KorçësRrethiMultiple sklerozaTrupi i njeriutShoqëria feudaleDhimbja e kokësKushtetutaSinuzitiMuzika e Rilindjes EvropianeLista e lumenjve në ShqipëriIsa BoletiniRusiaHepatiti BAnës lumenjveÇrregullimi bipolarXhubletaSëmundjet e gjakutDiabetiBetejat shqiptaro-osmane të viteve 60Sami FrashëriMark TwainMbretëria ShqiptareEuroAlfabeti shqipKarboniAdem JashariLista e sureve në KuranKalaja e ShkodrësRomantizmi në kulturën europianeSpondiliartrozaEnzimat🡆 More