Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Alfred Hitchcock

Shqip editions of Wiki, an online encyclopedia

Alfred Joseph Hitchcock (13 gusht 1899 Londër - 29 prill 1980 Los Angeles), regjisor dhe producent filmi amerikano-anglez dhe shkrimtar i librave me temë kriminalistike dhe horor.

Alfred Hitchcock
U lind në13 gusht 1899
Vdiq29 prill 1980
Kombësiaamerikan
TitulliAlfred Hitchcock më 1955

Biografia

Jeta e hershme

Alfred Joseph Hitchcock u lind më 13 gusht 1899Londër në paralagjen Leytonstone si djali i dytë dhe fëmiu më i ri i tregtarit William Hitchcock dhe i gruas së tij Emme Jane Hitchcock (para Whelan). Familja e tyre ishte e besimit katolik. Alfred vijoi mësimin në shkollën katolike. Fëmijërinë e kaloi i vetmuar dhe i mbyllur.

Në atë kohë, në fëmijërinë e hershme, tregon se babai i tij e dërgon me një letër në stacionin policor. Pasi që komisarit ia dorëzon porosinë ata e burgosin për një kohë të shkurtër. Kjo ishte një ankdodotë shumë e njohur dhe ai tregon se ky ishte shkaku për mosbesimin në polici të cilën e ka paraqitë më vonë në shumë filma të tij.

Në moshën 14 vjeçare Hitchcok e humb babanë dhe e braktisë kolegjin shën Ignacisë në Stamford Hill, shkollë e tij e deriatëherëshme dhe pastaj vijon në Shkollën e inxhinierisë dhe navigacionit. Pas diplomimit bëhet vizatues dhe dizajner i reklamave në një fabrikëtelefonave.

Në atë kohë Hitchcock interesohet për fotografinë ku fillon të punojë në Idustrinë e filmit në Londër në vitin 1920, dhe e fiton një punë të përhershme në Islington Studio, si dizajner i titujve për filmi pa zë.

Kariera e paraluftës në Britani

Hollywoodi

Vitet e fundit

Filmografia

Film pa fjalë

  Në kohën kur filmat janë xhiru pa fjalë - Silent films.

Film me fjalë

Epizoda televizive

Literatura

 • Truffaut, François: Hitchcock
 • Leitch, Thomas: The Encyclopedia of Alfred Hitchcock
 • DeRosa, Steven: Writing with Hitchcock
 • Deutelbaum, Marshall; Poague, Leland (ed.): A Hitchcock Reader
 • Spoto, Donald: The Art of Alfred Hitchcock
 • Spoto, Donald: The Dark Side of Genius
 • Gottlieb, Sidney: Alfred Hitchcock: Interviews
 • Conrad, Peter: The Hitchcock Murders
 • Rebello, Stephen: Alfred Hitchcock and the Making of Psiho
 • McGilligan, Patrick: Alfred Hitchcock: A Life in Darkness and Light
 • Modleski, Tania: The Women Who Knew Too Much: Hitchcock And Feminist Theory
 • Wood, Robin: Hitchcock's Films Revisited

Çmime

Lidhje të jashtme

  Commons: Alfred Hitchcock – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Alfred Hitchcock, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.