Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Amarildo Bakaj

Shqip editions of Wiki, an online encyclopedia

Amarildo Bakaj (lindur më 6 Korrik 1999) është një (Boksier Profesionist) shqiptar i lindur në Lezhë,Shqipëri. Ai nisi karrierën e tij si Boksier në Shqipëri në vitin 2012 ku më pas në

Amarildo Bakaj
Amarildo Bakaj
U lind në6 Korrik 1999
Lezhë, Shqipëri
KombësiaShqiptar
Vite aktiviteti2012 - Aktiv Tani
Njohur përBoksier Profesionist

vitin 2015 e zhvilloi atë në Gjermani ku aktualisht është aktiv në boksin profesionist.[1][2]

Karriera profesionale në boks

Bakaj bëri debutimin e tij profesional më 4 maj 2019, duke shënuar një fitore në raundin e dytë me nokaut teknik (TKO) kundër Emin Karimli në Unihalle në Wuppertal, Gjermani.

Në 30 Nëntor të vitit 2019 Amarildo zhvilloi ndeshjen e tij të rradhës ku korri sërisht një fitore të rëndësishme me Nokaut Teknik (TKO) Kundër Hakan Bozkurt në Challenge Club Arena, Offenbach, Gjermani.[3]

Pas më pak se 3 muajsh në 22 shkurt të vitit 2020 ai u ndesh me kundërshtarin e tij të rradhës Maik Taeubig ku sërisht fitoi një nga ndeshjet më të rëndësishme për karrieren e tij dhe do mbahet mënd per nokaut teknik në 3 fitore rradhazi. Përballja kunder Maik u zhvillua në Halle, Recklinghausen, Gjermani.[4]

Ai u rikthye ringut në fund të vitit 2020 më 6 dhjetor ku fitoi ndeshjen e tij të katert radhazi me TKO përballe kundërshtarit Ardian Merdja, Panther Gym, Cologne, Gjermani.

Viti pasardhës ishte një vit tepër deciziv per Bakajn pasi do përballej me rivalin e tij të drejtpërdrejtë Aleksandar Kuvac [5] ku nuk zhgënjeu një vit stërvitje dhe të fitonte me nokaut teknik (TKO) në 27 Nëntor 2021 në RuhrCongress, Bochum, Gjermani.[6]

Referime

  1. ^ "Dikur pa busull e me një dëshirë, sot dua të kthehem në Shqipëri si kampion! Historia e Amarildos në Gjermani". tiranapost.al. Marrë më 2022-04-26.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Amarildo, boksieri që synon gjerdanin e artë të botës (VIDEO)". www.mcntv.al (në anglisht). Marrë më 2022-04-26.
  3. ^ "Historia e pabesueshme e dy vëllezërve Bakaj në Gjermani | Juda.al" (në anglishte britanike). Marrë më 2022-04-26.
  4. ^ "EKSKLUZIVE/ I frymëzuar nga Mike Tyson, rrëfehet boksieri Amarildo Bakaj, i riu që sfidon djalin e Arkanit". Marrë më 2022-04-26.
  5. ^ "Amarildo Bakaj | Fighter Page". Tapology (në anglisht). Marrë më 2022-04-26.
  6. ^ "BoxRec: Amarildo Bakaj". boxrec.com (në anglisht). Marrë më 2022-04-26.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Amarildo Bakaj, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.