Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Robert Aliaj Dragot (18 shkurt 1960) është këngëtar dhe piktor shqiptar. Aktualisht jeton dhe punon në Bruksel, Belgjikë.

Jeta personale

Roberti ka lindur në Tiranë. Ka studiuar për pikturë në liceun artistik të Tiranës. Ai është i martuar me përkthyesen e njohur, Mimoza Dino. [1] Ka 2 fëmijë, Kristin dhe Galën. Kristi është piktor, ndërsa Gala këngëtare. Në vitin1991, ai emigroi bashkë me familjen e vet fillimisht në Greqi dhe pas 5 vitesh shkuan në Belgjikë. Roberti është vëllai i piktorit dhe skenografit të njohur, Rexhep Aliaj.[2]

Karriera artistike

Në fund të viteve 90, pas një karriere të gjatë si këngëtar, Robert Aliaj Dragot i rikthehet pasionit të tij të parë, si piktor artistik. Puna artistike e Dragotit është figurative dhe karakterizohet nga elemente teknike, si: fotografi, televizion dhe film. Pikturat e tij përmbajnë subjekte nga politika e deri tek ato më banale. Pasi e braktisi pikturën për pak kohë, ai u mor me realizimin e videove dhe filmit me metrazh të shkurtër. Gjithashtu, ai ka eksperimentuar me fotografinë, imazhe, animacione, tinguj dhe pikturë. Ka marrë pjesë në panele të ndryshme të spektaklit shqiptar, si:  Dance With Me, Gjeniu i vogël, Love Story, etj.

Pjesëmarrja në festivale

  • Në dhjetor të 1987-s, Robert Aliaj, Françesk Radi & Gramoz Burba marrin pjesë në festivalin e 26-të në RTSH me këngën "Tre Vëllezërit".
  • Në prill të 1989-s, Robert Aliaj merr pjesë në festivalin "Kur Vjen Pranvera" 1989 me këngën "Dashuria".
  • Në dhjetor të 1989-s, Robert Aliaj merr pjesë në festivalin e 28-të në RTSH me këngën "Jetës Fali zemrën".
  • Në prill të 1990-s, Robert Aliaj merr pjesë në festivalin "Kur Vjen Pranvera" 1990 me këngën "Dy gjysma molle".
  • Në dhjetor të 1992-shit, Robert Aliaj merr pjesë në festivalin i 31-të në RTSH me këngët "Valsi i panjohur" dhe "Ca fjalë qiellit".
  • Në tetor të 2018-s, Robert Aliaj Dragot merr pjesë në Kënga Magjike 2018 me këngën "Ah ku me hodhi Zoti". [3]

Burimet

  1. ^ "Mimoza Dino, pëkthyesja tregon jetën me Robert Aliaj!". Youtube.com. 26 mars 2018.
  2. ^ "Robert Aliaj Dragot". harabel.com.al (në anglisht). 22 korrik 2018.
  3. ^ https://www.teksteshqip.com/robert-alia/biografia/

This article uses material from the Wikipedia article Robert Aliaj Dragot, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (duhoctrungquoc.vn) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.