Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Grupet e gjakut

From Wikipedia, the free encyclopedia

Grupet e gjakut për herë të parë u përshkruan në vitin 1901 nga Karl Landsteiner, ku dhe ai për këtë mori çmimin Nobel në vitin 1930, në lëmin e mjekësisë. Është një prej grupeve më të rëndësishme të gjakut, gjatë tranfuzionit të gjakut. Gjaku ndahet në katër grupe: A, B, AB dhe 0. Ekzistojnë dhe nëngrupe siç janë:(A1, A2; A1B, A2B) dhe varianta tjetër p.sh.: A3, Ax; dhe të fundit A0 dhe A4). Gjatë tranfuzionit të gjakut, grupi 0 mund te ju jep gjithëve gjak, kurse pranon vetem nga grupi 0. Ndërsa grupi AB merr prej të gjithve dhe i jep vetëm grupit AB, kurse A mund të jep A dhe AB, dhe merr nga 0 dhe A, kurse B i jep B dhe AB kurse merr nga B dhe O.

Kompatibiliteti i grupeve të gjakut

Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
This article uses material from the Wikipedia article Grupet e gjakut, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors).

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

Faqja kryesoreSpeciale:KërkoEposi i kreshnikëveAmarildo BakajEjup StatovciShqipëria gjatë Luftës së Parë Botërore3 tetorLufta e Parë BotëroreShqipëriaGjuha shqipeAlfabeti shqipWolfgang Amadeus MozartBlerim DevolliVeshjet popullore shqiptareKosovaIlir Shaqiri (balerin)SkënderbeuGjermaniaLista e vendeve sipas kodeve ndërkombëtare telefonikeLista e shteteve të EvropësBashkimi EvropianUjiEmrat e bukur të AllahutTraktati i fshehtë i LondrësRomeo VeshajUkrainaShtetet e Bashkuara të AmerikësKledi KadiuPozicioni mashkulli-sipërLegjendaGjakuLufta e Dytë BotëroreSistemi diellorDokumentet e Gjuhes ShqipePirro i EpiritMitrush KuteliInva MulaTokaNënë TerezaEvropaEgjipti i lashtëRusiaAleksandri i MadhLista e shteteveFigura stilistikeIsmail KadareAustraliaJeffrey DahmerHënaVajtimi i AjkunësFotosintezaTë drejtat e fëmijëveTiranaLeukocit2010 FIFA Kupa e BotësKoichi KudoQelizaCikli menstrualEpilepsiaMesopotamiaNamazi i SabahutHamurabiLimoniAdem JashariMarrëdhënia seksualeRoberto BakajNaim FrashëriTurqiaLista e shteteve sipas popullsisëZvicraMbretëria e DardanisëBig BangMarko PoloEnver HoxhaJohan Volfgang GëteDiabetiGjeografia e ShqipërisëKonferenca e Paqes në Paris1 tetor🡆 More