Eritrociti

Eritrociti: Qelizat e gjakut që japin oksigjen dhe lloji më i zakonshëm i qelizave të gjakut

Fjala Eritrocit rrjedh nga gjuha greke erythros që do të thotë "kuq" dhe kytos do të thotë „qelizë“.

Rruzat e kuqe të gjakut
Format e rregullta (a) dhe të parregullta të eritrociteve (b-d)

Janë qelizat më të imta të cilat nuk kanë bërtham, nuk ndahen dhe vazhdimisht formohen në palcën e kuqe të eshtrave.

Nën mikroskop mund të shohim se kanë madhësi pothuajse të njejtë, në formë pllakëzash të rrumbullakëta bikonkave.

Ato shërbejn për transportimin e oksigjenit nga mushkërit apo dhe nga velëzatinde.

Eritrocitet kanë ngjyre të kuqe sepse përmbajn hekur është konstatuar se për 1 sekond tek njeriu mund të krijohen 2 milion deri 3 milion eritrocit.

Madhësia dhe sasia

  • Madhësia: rreth 7,5 µm (mikrometër) (7,5*10^-6m)
  • Trashësi: 2 µm rrethit dhe 1 µm në qendrën
  • Koncentrati në gjak: 4.5-5.5 milion/mm^3 (do të thotë 5*10^6/µl = 5*10^6/mm^3 = 5*10^12/l = 5 Tera/l = 5*10^15/m^3)
  • Numri i tërësishëm në gjak: 24-30 Bilion = 24*10^12 deri 30*10^12
  • Sasia në gjak tek meshkujt: 14-18 g/100ml gjegjësisht 8,7-11,2 mmol/l
  • Sasia në gjak tek femrat: 12-16 g/100ml gjegjësisht 7,4- 9,9 mmol/l
  • Kohëzgjatja e zhvillimit të tyre: rreth 7 ditë
  • Jetojnë mesatarisht: rreth 120 ditë gjegjësisht 4 muaj

Numri i eritrociteve varet nga faktorë të ndryshëm si: gjinia, mosha, stina dhe lartësia mbidetare.Qelizat e kuqe te gjakut mbarin oksigjenin sepse ne perberje te saj ka hemoglobine e cila mbart oksigjenin.Qelizat e kuqe te gjakut nuk kane berdhame keshtu qe kane me shume hapesire per te mbartur oksigjen.

This article uses material from the Wikipedia article Eritrociti, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (duhoctrungquoc.vn) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

SkënderbeuFaqja kryesoreRobert Aliaj DragotHtml ngjyra 00XXY0Olta GixhariLuiz EjlliLista e lumenjve në KosovëArmaldo KllogjeriShqipëriaGjeografia e KosovësKosovaMasakra e 4 shkurtit 1944Amos ZahariaEmpatiaLista e lumenjve në ShqipëriShpallja e Pavarësisë së KosovësAlfabeti shqipVedat BajramiNaim FrashëriMarigo PozioFibroza kistikeEmrat e bukur të AllahutStresi (këngëtar)Sistemi diellorMaria AntonetaShtetet e Bashkuara të AmerikësBashkimi EvropianIsmail KadareNënë TerezaLufta e Dytë BotëroreMigjeniXhunglaShpallja e Pavarësisë së ShqipërisëTiranaCikli menstrualGoce DellçevErnest HemingwayZef PllumiYllka MujoNamazi i SabahutLufta e KosovësMëlçiaIsmail QemaliLufta e Parë BotëroreShpella e piratëve (roman)KafshëtGjuha shqipeRomaAventurat e Lizës në Botën e ÇudiraveGjeografia e ShqipërisëZemraGjermaniaLista e shteteve të EvropësAdem JashariTop ChannelEpilepsiaPlaku dhe detiLista e maleve të ShqipërisëLuaniPëremriMaqedonia e VeriutGadishulliMbiemriBig Brother VIP KosovaShtetet anëtare të OKB-sëMiguel de CervantesHIV/AIDSVeshjet popullore shqiptareSëmundjet e zemrësLidhëzatQytetet e ShqipërisëZvicraGjuhë programimiMësonjëtorja e KorçësKontinentetLidhja e PrizrenitHëna🡆 More