Bashkësia e Shteteve të Pavarura (rus. Содружество Независимых Государств (СНГ) është organizatë ndërkombëtare ose lidhje të cilën e përbëjnë 11 republikat e ish BRSS.Selia e BSHP është Minski, Bellorusi.

Flamuri i organizatës
harta e bashkësisë

Bashkësia e Shteve të Pavarura (BSHP), është organizatë e cila përfshinë shtete të cilat janë krijuar me shpërbërjen e BRSS, me qëllim të krijimit të sigurisë së përbashkët dhe bashkëpunimit ndërshtetëror në shum aspekte ( ushtarake-politike, ekonomike , sociale etj.). BSHP është krijuar më 8. 12. 1991 më marrëveshjen e Rusisë, Bellorusisë dhe Ukrainës, të cialve ju kanë bashkuar (më 21 12. 1991) Armenia, Azerbejxhani, Kazakistani, Kirgistani, Moldavia, Taxhikistani, Turkmenistani dhe Uzbekistani. Gruzia iu ka bashkuar në vitin 1993., me të cilën BSHP përfshinë 12 shtet nga 15 gjithsej të ish republikave sovjetike(Lituania, Letonia dhe Estonia nuk iu kanë bashkuar).[1]

Është themeluar më 21 dhjetor 1991.

Referime

  1. ^ http://enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=66739

Shiko edhe

Lidhje të jashtme
This article uses material from the Wikipedia article Bashkësia e Shteteve të Pavarura, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (duhoctrungquoc.vn) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

SkënderbeuFaqja kryesoreSistemi diellorHtml ngjyra 00XXY0Lista e lumenjve në KosovëMarigo PozioKongresi i ManastiritShqipëriaOlta GixhariOqeaniLista e Presidentëve të Shteteve të Bashkuara të AmerikësLuiz EjlliAlfabeti shqipNënë TerezaLufta e Dytë BotëroreIsmail QemaliDonika KastriotiGadishulliTokaLista e lumenjve në ShqipëriEmpatiaShpallja e Pavarësisë së KosovësNaim FrashëriIsmail KadareGjeografia e ShqipërisëShpallja e Pavarësisë së ShqipërisëKosovaMbreti Zogu IBashkimi EvropianPiter PanShtëpia e BardhëKulla EiffelLista e pjesëmarrësve të Kongresit të ManastiritAbraham LincolnLulëkuqet mbi mureTiranaBletaXhunglaLufta e Parë BotëroreVedat BajramiSistemi periodik i elementeveLuaniMigrimetGjuha shqipeLidhëzatKlasifikimi i zanoreve të gjuhës shqipeEmrat e bukur të AllahutAsociacioni i Komunave SerbePianojaVeshjet popullore shqiptareNdajfoljaMbrojtja e mjedisitPrometeuMigjeniPrincipata e ArbëritPëremriGjermaniaNapoleon BonapartiProblemet mjedisore në ShqipëriAmos ZahariaZemraFlamuri i ShqipërisëDritëro AgolliPiramidat e EgjiptitMaria AntonetaKafshëtSateliti natyrorSëmundjet e zemrësFoljaUjiMbiemriLufta e KosovësHolokaustiMitologjia shqiptareLista e maleve të ShqipërisëMitrush KuteliShqiponja dykrenareShpella e piratëve (roman)🡆 More