Wiki Shqip 2023: Liljana Cingu
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Provinca e Leçes (italisht: Provincia di Lecce) është një krahinë e Pulias me rreth 815.180 banorë, provinca e dytë më e populluar e Pulias pas asaj të Barit dhe e njëzeta më e populluar e Italisë. Ajo është përfshirë tërësisht në rajonin gjeografik të Salentos dhe është skaji më lindor i Italisë.

Provinca e Leçes
Provincia di Lecce
Map Province of Lecce.svg
Popullsia
 • Gjithsej815,180
{{{postal_code_type}}}
73010-73059
Faqja zyrtarewww.provincia.le.it

Provinca e Leçes , përfshin pjesën më jugore të Pulias dhe kufizohet në veri-lindje me Provincën e Brindizit, në veri-perëndim me Provincën e Tarantos, në lindje laget nga Deti Adriatik (Ngushtica e Otrantos)dhe në jug-perëndim nga Deti Jon.

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Provinca e Leçes, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

Liljana CinguFaqja kryesore28 Nëntori - Dita e FlamuritKampionati Botëror i FutbollitKatariSpeciale:KërkoSkënderbeuFlamuri i ShqipërisëArgjentinaFituesit e Kampionatit Botëror në FutbollShpallja e Pavarësisë së ShqipërisëLionel MessiShqipëria2022 FIFA Kupa e BotësMeksika2018 FIFA Kupa e BotësNjohja ndërkombëtare e KosovësIsmail QemaliArabia SauditeCristiano RonaldoHimni i FlamuritEmrat e bukur të AllahutKosovaDanimarkaAlfabeti shqipIsmail KadareShtetet e Bashkuara të AmerikësKylian MbappéKontinentetFlamuri i KosovësNeymarTërmeti i 26 nëntorit 2019 në ShqipëriGjermaniaTuniziaKombëtarja argjentinase e futbollitNamazi i SabahutQelizaBashkimi EvropianTiranaFutbolliGjuha shqipeAdem JashariBraziliDiabetiArdit CuniNaim FrashëriMitrush KuteliLidhja e PrizrenitLufta e Dytë BotëroreDita e ÇlirimitLista e shteteve të EvropësKombëtarja braziliane e futbollitShpallja e Pavarësisë së KosovësLista e shteteve sipas popullsisëCikli menstrualValbona SelimllariUEFA Kampionati Evropian i FutbollitHIV/AIDSHarduer kompjuterikShtetet anëtare të OKB-sëMariana KondiEmiratet e Bashkuara ArabeEvropaPrishtinaFrancaIsa BoletiniKuvajtiFlamuriAziaKameruniVeshjet popullore shqiptareDomatjaMëlçiaKongresi i ManastiritHans Kristian AndersenLista e maleve të ShqipërisëPenisiLufta e KosovësPartia Komuniste e Kinës🡆 More