Wiki Shqip 2023: 28 Nëntori - Dita e Flamurit
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Ngushtica e Otrantos

Shqip editions of Wiki, an online encyclopedia

18°33′12″E / 40.1310°N 18.5532°E / 40.1310; 18.5532

Ngushtesa e Otrantos ose Ngushtica e Otrantos (historikisht: Ngushtica e Hidruntumit[1], italisht: Canale d'Otranto) bashkon Detin Adriatik dhe Detin Jon dhe vëndi më i ngushtë i tij është midis Gadishullit te KaraburunitShqipëri dhe Otranto në Itali me 71 km gjërësi.

Ngushtesa e Otrantosë me Golfin e Tarantos

Shih edhe

Burimet

  1. ^ Raport nga universiteti gjerman Fridrish-Aleksander në Nyrëmberg për udhëtimet e Shen Palit, shiko faqen 55

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Ngushtica e Otrantos, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

28 Nëntori - Dita e FlamuritFlamuri i ShqipërisëShpallja e Pavarësisë së ShqipërisëFaqja kryesoreSkënderbeuIsmail QemaliSpeciale:KërkoDita e ÇlirimitKampionati Botëror i FutbollitHimni i FlamuritShqipëriaAdem JashariShpallja e Pavarësisë së KosovësFituesit e Kampionatit Botëror në FutbollNëntori i dytëUruguajiKatariShpallja e Pavarësisë së Shqipërisë (Kuvendi)KameruniLidhja e PrizrenitIsa BoletiniDua LipaKosovaFlamuri i Kosovës2022 FIFA Kupa e BotësShqipëria e PavarurNjohja ndërkombëtare e KosovësZvicraCristiano RonaldoNaim FrashëriIsmail KadareMasonëtAlfabeti shqipBraziliPortugaliaLiljana CinguMitrush Kuteli2018 FIFA Kupa e Botës100-Vjet PavarësiKoreja e JugutShqiponja dykrenareUshtria Çlirimtare e KosovësDita e Flamurit (Shqipëri)Lionel MessiKalaja e KrujësEmrat e bukur të AllahutGjermaniaShpella e piratëve (roman)Shqipëria e MadheQelizaGanaKombëtarja braziliane e futbollitGjuha shqipeKongresi i ManastiritKështjella (Ismail Kadare)Marigo PozioLufta e Dytë BotëroreHIV/AIDSShqiponjaFlamuriKoreja e VeriutEvropaTiranaSerbiaNënë TerezaVeshjet popullore shqiptareFutbolliNeymarShtetet e Bashkuara të AmerikësHistoria e ShqipërisëLufta e Parë BotëroreNënshkruesit e Deklaratës së Pavarësisë së ShqipërisëShtetet anëtare të OKB-sëKontinentetPetro MarkoBashkimi EvropianPëremriMigjeniShqiperia etnike🡆 More