Pelikani kaçurrel

Pelikani kaçurrel .

Pelikani kaçurrel (Pelecanus crispus).Ndër shpendët më të mëdhenj të Europës,me një gjatësi trupi 160-180 cm, gjatësi të hapjes së krahëve 270-320 cm. Ka një sqep shumë të madh të pajisur me xhep lëkure në nofullën e poshtme, me të cilën kapin peshk. Në ndryshim nga disa shpende të tjerë fluturojnë në tufa të organizuara, ku pjesa më e madhe është e sinkronizuar.Të rriturit kanë pendë të përdredhura në fund të kokës dhe zverk si dhe karakterizohet nga ngjyrë e bardhë e trupit si dhe ngjyra e gushës e verdhë. Në periudhën e riprodhimit, gusha e tyre merr ngjyrë portokalli të ndezur. Të vegjlit dallohen për ngjyrën gri në kafe.

Ushqimi

Ushqehet me peshq të ndryshëm dhe preferon si habitat këneta, liqene, rezervuare dhe liqene gjysëm të kripur ose laguna.

Folezimi dhe dimërimi

Folezon në ishuj kallamishtesh dhe në platforma të ndërtuara në dedikim të tyre. Lëshon 1-5 vezë. Periudha e riprodhimit është në fillim të muajit shkurt ndërsa dimëron në Mesdhe.

Statusi në Shqipëri

Në Shqipëri mbart statusin i rrezikuar në mënyrë kritike për zhdukje

Përhapja

Laguna e Karavastasë është vendi i vetëm ku folezon në Shqipëri , ndërsa është dimëronjës përgjatë disa zonave të bregut Adriatik, disa liqeneve si dhe në lagunën e Nartës dhe Karavastasë. Liqenin e madh te Prespes e përdor si zonë për ushqim.

Kërcënimet

Kërcënohet vazhdimisht nga tharja dhe shkatërrimi i kënetave, prishja e foleve dhe dëmtimi i vezëve nga kafshët e tjera, shqetësimi gjatë periudhës së riprodhimit, elektroshoku dhe përplasja me shtyllat elektrike.

Referime

[1]

  1. ^ Mirjan Topi & Stoyan Nikolov. Udhëzues i shpendëve të Shqipërisë. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

This article uses material from the Wikipedia Shqip article Pelikani kaçurrel, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.