Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Zana e malit

Shqip editions of Wiki, an online encyclopedia

Zana e malit është krijesë mitologjike Shqiptare me veti tepër origjinale autoktone dhe e krahasueshme me figura të këtilla ballkanike dhe malore të popullsive të gadishullit ballkanik dhe është mjaft larg e krahasueshme me Artemidën e grekëve, Dianën e romakëve. Mund të shkohet në një krahasim deri te Thana e ilirëve.

Sipas traditës, ato kanë dy karaktere: i zbutur, i cili ndihmon kreshnikët në betejat e tyre, dhe karakteri idhnak i cili nguros kur iu prishet qetësia. Brirtë e dhive të egra janë mbrojtja dhe dobësia e zanave.

Zanat ruajnë territoret e veta me xhelozi dhe ngurojnë ata të cilët u prishin atyre qetësinë, apo i befasojnë kur janë duke lozur nëpër livadhet e maleve. Prandaj edhe kur shkohet në mal është traditë të bëhet zhurmë për t'i njoftuar ato për afrimin e njeriut.

Zana është edhe simbol i plleshmërisë, prej nga rrjedh edhe fjala shqipe shtatzënë.Ne besimet popullore,ora"paraqitet si nje gje e padukshme pergjithesisht po trup edhe pa forme".Zana eshte nje qenie mitologjike ndersa ora eshte nje zane me "detyra" te percaktuara.

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Zana e malit, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

Faqja kryesoreGranit XhakaSpeciale:KërkoAdem JashariXherdan ShaqiriKampionati Botëror i FutbollitSkënderbeuKatariShqipëriaLionel MessiArgjentinaKosovaFituesit e Kampionatit Botëror në FutbollCristiano RonaldoAustraliaTaulant Xhaka28 Nëntori - Dita e FlamuritZvicra2022 FIFA Kupa e BotësRobert Aliaj DragotAlbert AjnshtajniLufta e KosovësAlfabeti shqipFlamuri i Shqipërisë2018 FIFA Kupa e BotësKontinentetEmrat e bukur të AllahutShtetet e Bashkuara të AmerikësIsmail KadarePersonat me aftesi te kufizuaraGëzim NikaNjohja ndërkombëtare e KosovësFrançois RabelaisAntarët e Familjes Jashari të rënë gjatë luftës së UÇK-sëFutbolliSerbiaQelizaFrancaGjermaniaShpallja e Pavarësisë së ShqipërisëBashkimi EvropianLufta e Parë BotëroreHIV/AIDSMasonëtHolandaAmarildo BakajGjuha shqipeNënë TerezaKompjuteriIlirëtKombëtarja argjentinase e futbollitHimni i FlamuritIsmail QemaliTeorema e PitagorësShtetet anëtare të OKB-sëCikli menstrualTiranaLista e shteteve të EvropësLufta e Dytë BotëroreNdeshja e futbollit Serbi-Shqipëri (2014)Shpallja e Pavarësisë së KosovësTokaPërshëndetje me tre gishtaRoberto BakajKombëtarja zvicerane e futbollitDifteriaUshtria Çlirimtare e KosovësEstoniaMitrush KuteliNaim FrashëriEvropaFlamuri i KosovësShqiptarëtTë drejtat e fëmijëveFrekuencaPetro MarkoBasketbolliNeymarBill Gates🡆 More