Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Gjuha somaleze (Latinisht: Af-Soomaali; Wadaad: صومالي; Osmanja: 𐒖𐒍 𐒈𐒝𐒑𐒛𐒐𐒘) është gjuhë afroazaitike e familjes gjuhësore kushite e cila flitet nga 21,807,730 njerëz (2019). Flitet si gjuhë amtare nga somalezëtSomalinë e Madhe dhe mërgata somaleze. Somalishtja është një gjuhë zyrtare e Somalisë dhe Somalilandit, një gjuhë kombëtare në Xhibuti, dhe një gjuhë pune në Rajonin SomaliEtiopisë dhe gjithashtu në Keninë verilindore. Gjuha somaleze është shkruar zyrtarisht me alfabetin latin, megjithëse alfabeti arab dhe disa shkrime somaleze si Osmanja dhe scipt Borama përdoren në mënyrë joformale.

Gjuha somaleze
Folës amtare
21,807,730 (2019)
Familje gjuhësore
Statusi zyrtar
Gjuhë zyrtare në
Flamuri Somalia
Flag of Somaliland.svg Somalilandi
Flamuri Etiopia
Flamuri Xhibuti
Kodet gjuhësore
ISO 639-1Stampa:ISO 639-1
ISO 639-2Stampa:ISO 639-2
ISO 639-3som
GlottologStampa:Glottolink
This article contains IPA phonetic symbols. Without proper rendering support, you may see question marks, boxes, or other symbols instead of Unicode characters. For an introductory guide on IPA symbols, see Help:IPA.

Referime

  1. ^ "Somali alphabets, pronunciation and language" (në anglisht). Omniglot. Marrë më 16 qershor 2017.

This article uses material from the Wikipedia article Gjuha somaleze, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (duhoctrungquoc.vn) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.