Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQVietnameseEnglish

CONMEBOL

From Wikipedia, the free encyclopedia

Konfederata e Futbollit të Amerikës së Jugut, (spanjisht: Confederación sudamericana de Fútbol; Portugalisht: Confederação Sul-Americana de Futebol), shkurtCONMEBOL, është organi administrativ, organizativ dhe kontrollues i futbollit në Amerikë Jugore.

Konfederata e Futbollit të Amerikës së Jugut
CONMEBOL member associations map.svg
ShkurtesaCONMEBOL
CSF
Formuar më9 Korrik 1916 (1916-07-09) (106 vite më parë)
LlojiOrganizatë e futbollit
SeliaLuque, Paraguay
Koordinatat25°15′38″S 57°30′58″W / 25.26056°S 57.51611°W / -25.26056; -57.51611
Rajoni i shërbimit
Amerika Jugore
Anëtarëthip
10 shoqatat anëtare
Gjuha zyrtare
Spanjisht, Portugalisht
Presidenti
Alejandro Domínguez
Nënkryetarët
Laureano González
Claudio Tapia
Arturo Salah
Organizata amë
FIFA
Faqja në internetwww.conmebol.com

E themeluar në 1 maj 1916, ajo ishte konfederata e parë kontinentale e anetar e FIFA-s dhe është konfederata me numrin më të vogël të anëtarëve të asociuar (10).

KAF u përfaqësua nga 5 ekipe kombëtare nga 32 të pranuar në fazën e fundit të Kupës së Botës Rusi 2018: Brazili, Uruguaji, Argjentina, Kolumbia dhe Peru.

Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
This article uses material from the Wikipedia article CONMEBOL, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors).

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

Faqja kryesoreSali ShijakuIzraeliSpeciale:KërkoDita Evropiane e GjuhëveShqipëriaGjuha shqipeSkënderbeuAlfabeti shqipBashkimi EvropianLista e shteteve të EvropësIrlanda VerioreRusiaTiranaEmrat e bukur të AllahutKosovaGjermaniaKombëtarja shqiptare e futbollitAvni RustemiPirro i EpiritEvropaLista e shteteveLufta e Dytë BotëroreTokaShtetet e Bashkuara të AmerikësHimni i FlamuritUEFA Liga e KombeveWolfgang Amadeus MozartSistemi diellorShqipëria gjatë Luftës së Parë BotëroreRepublika e IrlandësNumri i thjeshtëNoizyZbulimet e medha gjeografikeGrida DumaZvicraWiki:WikiProjekti Studenti&Wikipedia/14 Pikat e Presidentit WillsonLista e shteteve sipas popullsisëLufta e Parë BotëroreSabri TuçiItaliaNamazi i SabahutCarlo CollodiElizabeta IITurqiaVjeshtaPenisiFotosintezaLista e vendeve sipas kodeve ndërkombëtare telefonikeEposi i kreshnikëveNarcisizmiIsmail KadareFlamuri i ShqipërisëKontinentetNënë TerezaDiabetiBimëtAngliaGreqiaJeffrey DahmerUkrainaMitrush KuteliDielliKarbohidratetLeukocitSeksi analFerdinand MagelaniAhmed KalajaPrishtinaShkabajMatilda MakoçiEdi RamaSkeleti i njeriutMbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së VeriutMësonjëtorja e KorçësGegërishtjaGjeografia e ShqipërisëNaim FrashëriIrani🡆 More