Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Roberto Bakaj

Shqip editions of Wiki, an online encyclopedia

Roberto Bakaj (lindur më 6 Qershor 1994) është një (Boksier Profesionist) shqiptar i lindur në Thessaloniki,Greqi, Ai nisi karrierën e tij si Boksier në Shqipëri ne vitin 2009 ku më pas në vitin 2014 e zhvilloi atë në Gjermani ku aktualisht është aktiv në boksin profesionist.[1]

Roberto Bakaj
Roberto Bakaj Boxer.jpg
U lind në06 Qershor 1994
Greqi
Kombësia. Shqiptare
Vite aktiviteti2009-Aktiv Tani
FamiljaShqiperi

Karriera profesionale në boks

Bakaj bëri debutimin e tij profesional më 30 Nentor 2019, duke shënuar një fitore në raundin e dytë me nokaut teknik (TKO) kundër Michael Klempert në Challenge Club Arena, Offenbach, Gjermani.[2]

Pas më pak se 3 muajsh në 22 shkurt të vitit 2020 ai u ndesh me kundërshtarin e tij të rradhës Philippe Alfer ku sërisht fitoi një nga ndeshjet më të rëndësishme për karrieren e tij dhe do mbahet mënd per nokaut teknik në 2 fitore rradhazi. Përballja kunder Alfer u zhvillua në Halle, Recklinghausen, Gjermani.[3] [4]

Ai u rikthye ringut në fund të vitit 2020 më 6 dhjetor ku fitoi ndeshjen e tij të katert radhazi me TKO përballe kundërshtarit Mehmet Karaka, Panther Gym, Cologne, Gjermani.[5]

Viti pasardhës ishte një vit tepër deciziv per Bakajn pasi do përballej me rivalin e tij të drejtpërdrejtë Dennis Fuchs  ku nuk zhgënjeu një vit stërvitje dhe të fitonte me nokaut teknik (TKO) në 27 Nëntor 2021 në RuhrCongress, Bochum, Gjermani.[6][7]

dy perballjet e tij me te fundit jane ato te nentorit 2021 perball Adil Rusidi ku serisht ka fituar me KO dhe kunder Murat Novalic ne daten 27 mars 2022 te fituar me TKO , ndeshje te dyja keto zhvilluar ne RuhrCongress, Bochum , Gjemrani [8] [9]

Roberto Bakaj Rikthehet tek fitorja e madhe kunder kundershtarit te tij John Sunday ne nje duel te zhvilluar ne daten 1 Tetor 2022, ne arenen e ringut ne Burgerhaus Sud, Recklinghausen. Ai ka arriur te mposhte kundershtarin e tij ne kete ndeshje me TKO [10]

Referime

  1. ^ "Roberto Bakaj tregon se është i gatshëm të ndeshet në Beograd: Do ta vras djalin e Arkanit në ring". Revista Kosovarja. 2021-12-19. Marrë më 2022-04-28.
  2. ^ "Roberto Bakaj profile, latest fight | BoxNews24/7" (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-04-28.
  3. ^ "roberto bakaj – Abc News". Marrë më 2022-04-28.
  4. ^ "Boksieri Robert Bakaj". Forum-Al.com™ - Aty ku shqiptaret mblidhen!. Marrë më 2022-04-28.
  5. ^ "BoxRanking". boxranking.com (në anglisht). Marrë më 2022-04-28.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  6. ^ "Roberto Bakaj Archives". Insporti (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-04-28.
  7. ^ "ROBERTO BAKAJ: Fitoret ia dedikoj Shqipërisë (FOTO)". KOHA. Marrë më 2022-04-28.
  8. ^ "Roberto Bakaj | Boxer Page". Tapology (në anglisht). Marrë më 2022-04-28.
  9. ^ "BoxRec: Login". boxrec.com (në anglisht). Marrë më 2022-04-28.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  10. ^ "BoxRec: Bout". boxrec.com (në anglisht). Marrë më 2022-10-06.

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Roberto Bakaj, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.