Përcaktori

Përcaktori mund të jetë i shprehur me emër, mbiemër, përemër, numëror, ndajfolje ose formë të pashtjelluar të foljes (pjesore ose paskajore).

Janë gjithësej tri lloje të përcaktorëve:

  1. Përcaktorë me përshtatje
  2. Përcaktorë me drejtim
  3. Përcaktorë me bashkim

Përcaktori me përshtatje

Shprehet me një mbiemër, me përemër dhe me numërorët : tre, tri, të dy, të tre etj. Ai përshtatet në gjini, numër, rasë.

Treni linte pas fshatra të vegjel.

Nga zëri ai kuptoi se kishte ndodhur diçka më e madhe.

Ajo mungoi tre ditë.

Përcaktori me drejtim

Shprehet me emër në rasën gjinore, në rrjedhore e në kallëzore pa parafjalë dhe në rasën emërore, në kallëzore e në rrjedhore me parafjalë.Percaktori me drejtim nuk ben ne rasen dhanore. Dëgjohej vetëm kënga e zogjëve të malit(emer ne rasen gjinore). Tufa e fazanëve u duk përsëri në anën tjetër të pyllit. Jemi njerëz të luftës ne dhe këtë e dimë të gjithë. Nga këto kryengritje ajo e Arianitit vjati mbarë. Ata janë të gjithë burra të gojës e të pushkës. Më i vogli i fëmijëve, më trimi i trimave. Djalin e rrëmbeu jeta e qytetit. Atë ditë kisha një uri ujku. Notoja me shpejtësi delfini. Ai e e kreu detyrën më së miri ndaj atdheut. (me parafjalë.)

Përcaktoret me bashkim

Shprehet me përemra të palakueshëm, me numëror, me forma foljore të pashtjelluara dhe me ndajfolje. Peremrat e palakueshem (peremrat pyetes: c dhe cfare) Ç’punë të doli në qytet ? Sa ëndrra të bukura kishte thurur Stavri. Asnjë njëri (ora)nuk dukej bregut të detit. Atje do të gjenin ndonjë punë. Ishin përhapur kaq fjalë, saqë nuk i besonte askush. Lajmi tronditit mbarë opinionin publik. Aty pranë rrinin në këmbë nja dy pleq të veshur mirë. Ju kujtohen ato dy vajzat që rrinin gjithnjë bashkë ? Këtu e kishte çuar dëshira për të studiuar. Nuk gjente shteg për të shpëtuar!

Referimet

This article uses material from the Wiki Shqip article Përcaktori, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 4.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wiki Foundation, Inc. Wiki Shqip (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wiki Foundation.

Tags:

Përcaktori me përshtatje Përcaktori

Përcaktori me drejtim Përcaktori

Përcaktoret me bashkim Përcaktori

🔥 Trending searches on Wiki Shqip:

Faqja kryesoreSkënderbeuFutbolliAlfabeti shqipMitrush KuteliShqipëriaArkeologjia e KosovësPërrallaGjuha shqipeNazmi MaliqiSistemi diellorDita Evropiane e GjuhëveNumri i thjeshtëTokaLufta e Parë BotëroreOrganizata e Kombeve të BashkuaraKosovaNarcisiKarbohidratetVolejbolliNjeriuBimëtIlirëtEvropaBashkimi EvropianVjeshtaFiset ilireFotosintezaHimni i FlamuritTopi (sport)Mitologjia shqiptareShqipëria gjatë Luftës së Parë BotëroreKompjuteriPrincipata e ArbëritDielliGreqia e lashtëQelizaKanuni i Lekë DukagjinitDemokraciaEmrat e bukur të AllahutIsmail KadareLista e shteteve të EvropësGegërishtjaRilindjaSkeleti i njeriutBasketbolliGjon BuzukuNënë TerezaFranz KafkaTenisiAfërditaMitiKristofor KolombiTiranaGjithësiaIslandaDialektet e gjuhës shqipeForcaXhubletaGjeografiaHënaGjendja agregateNamazi i SabahutPëremriEpoka e EksplorimitFizikaAtomiKëshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të BashkuaraMbiemriKontinentetRruga e ArbritPrometeuBashkësitëMadhësitë fizikeTeuta e IlirisëGjethjaLista e gazetave shqip🡆 More