Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Klubi Futbollit Teuta Durrës është klubi futbollistik i qytetit të Durrësit themeluar në vitin 1920 me emrin KS Urani emër të cilin e ndërruan pas dy viteve në SK Durrës. Pas pjesëmarrjes së skuadrës në Kategorinë e Parë të futbollit shqiptar në vitin 1930 klubi merr emrin e mbretëreshës ilire Teuta, duke u quajtur KS Teuta Durrës. Më 1946 pas Luftës së Dytë Botërore emërohet nga komunistët si KS Ylli i Kuq Durrës deri në vitin 1949, vit në të cilin emërohet KS Durrës, pastaj më 1951 KS Puna Durrës, 1958 KS Lokomotiva Durrës e deri në vitin 1991 kur i rikthehet emri KS Teuta Durrës emër të cilin e mban edhe sot. Ndeshjet si vendas KS Teuta Durrës i luajnë në Stadiumin Niko DovanaDurrës. Shikueshmëria mesatare e ndeshjeve në stadiumin me kapacitet prej 13.000 vendeve është diku 3.000 shikues për ndeshje.

Teuta Durrës
TeutaLogo.gif
Emri i plotëKlubi Futbollit Teuta Durrës
Pseudonimi(et)Djemtë e Detit
Durrësakë
Themeluar1920; 102 vite më parë (1920)
Si ‘’Klubi Sportiv Urani’’
StadiumiStadiumi Niko Dovana
Nxënësia13,000
PresidentEdmond Hasanbelliu
NdërmarrësiGentian Begeja
LigaKategoria Superiore
2020–211.
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Skuadra e klubit Teuta është skuadra kampione në fuqi e Kategorisë Superiore dhe e ka fituar 2 herë Kategorinë Superiore shqiptare dhe tre herë ka fituar Kupën e Shqipërisë. Në arenën e futbollit evropian ka marrë pjesë në [ UEFA Liga e Europës|Kupën UEFA tri herë, në Kupën Intertoto ka luajtur po ashtu tri herë ndërsa në Kupën e Kupave një herë dhe në Kupën Ballkanike ka luajtur një herë.

Tani klubi udhëhiqet nga presidenti i klubit Edmond Hasanbelliu.

Skuadra momentale

Nr.KombësiaPoz.Lojtari
1 PtBledjan Rizvani
2 MbHektor Idrizi
3 MbDurim Badalli
4 MbBuiu
5 MbRustem Hoxha
6 MfIdriz Batha (në huazim nga KF Besa)
7 MfAnsi Nika
8 MfAlbi Dosti
10 MfLuca Moscatiello
11 SmJoel Apezteguía
12 PtAlfred Osmani
13 MbAleksandar Bezmarević
14 SmAmadou Samb
15 MfBehar Berisha
Nr.KombësiaPoz.Lojtari
16 MfRijat Shala
18 MfArbër Çyrbja
19 MbTefik Osmani
20 MbAkil Jakupi
22 SmDaniel Xhafaj
23 SmIkechukwu Kalu
24 MbResul Kastrati
29 MfJulian Ahmataj
30 MfBledar Hodo
 PtPajtim Badalli
 SmRubén Cecco
 MfEni Imami
 MfFabian Beqja

Trofetë

RajoniKompeticioniTrofeSezonet
ShqipëriKategoria Superiore21993–94, 2020/21
Kategoria e Parë21958–59, 1960–61
Kupa e Shqipërisë41994–95, 1999–00, 2004–05, 2019–20

KS Teuta ne kupat e Europes

Nga korriku, 2013.

SezoniKompeticioniRaundiShtetiKlubiNe ShtepiJashte ShtepieTotali
1994/95Kupa UEFAQR Apollon Limassol1–42–43–8
1995/96UEFA Kupa e KupaveQR TPS Turku3–00–13–1
1R AC Parma0–20–20–4
1996/97Kupa UEFA1QR FC Kosice1–41–22–6
1999UEFA Kupa Intertoto1R IA Akranes2–11–53–6
2000/01Kupa UEFA2QR SK Rapid Wien0–40–20–6
2002UEFA Kupa Intertoto1R Valletta0–02–12–1
2R Gloria Bistriţa1–00–31–3
2004UEFA Kupa Intertoto1R FK ZTS Dubnica0–00–40–4
2005/06KUPA UEFA1QR NK Široki Brijeg3–10–33–4
2007/08Kupa UEFA1QR NK Slaven Belupo2–22–64–8
2012/13UEFA Liga e Europës1QR FC Metalurgi Rustavi0–31–61–9
2013/14UEFA Liga e Europës1QR Dacia Chişinău3–10–23–3 (a)
  • QR = Raundi kualifikuese
  • 1R = Raundi i pare
  • 2R = Raundi i dyte

Lidhje të jashtme

Referime

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article KF Teuta, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.