Wiki Shqip 2023: Liljana Cingu
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Muri i Berlinit

Shqip editions of Wiki, an online encyclopedia

Muri i Berlinit (Gjermanisht:Berliner Mauer) ishte nje barriere e ndertuar nga republika demokratike e Gjermanise.U ndërtua më 13 gusht 1961 dhe u shkatërrua më 9 nëntor 1989 edhe pse sot këtij shkatërrimi i kanë mbijetuar disa segmente. Ai u ndërtua nga qeveria komuniste e Gjermanisë Lindore nën komandën e Moskës, për të parandaluar kalimin e mundshëm të emigrantëve nga blloku lindor në Perëndim. Ishte një barrierë prej betoni e lartë gati 3 metra dhe përshkonte gjithë Berlinin duke e ndarë më dysh për 28 vjet. Në të bënin pjesë dhjetëra kulla vrojtimi dhe dyer kalimi, përfshi edhe të famshmen "Pikëkalimi Çarli". Konsiderohej si linja e hekurt midis dy botëve të kundërta përgjatë gjithë kohës së luftës së ftohtë.

Muri i Berlinit - 1988
Fillimi i punimeve për ndërtimin e Murit të Berlinit. - gusht 1961

Shkatërrimi i tij shënoi fillimin e krisjes së komunizmiEvropë.

Rënia e Murit të Berlinit ndodhi në 3 tetor 1989 dhe ishte një ngjarje shumë e rëndësishme për shtetin e Gjermanisë. Për rreth 50 vjet, shteti gjerman ishte i ndarë në dy pjesë:në pjesën demokratike(Gjermania Perëndimore) dhe atë komuniste(Gjermania Lindore).

Muri filloi të ndërtohej në 13 Gusht 1961 dhe mbaroi në datën 24 Gusht 1962.Ky mur u ndërtua nga Gjermania Lindore, dhe ndau Berlinin në dy pjesë:pjesa perëndimore dhe pjesa lindore sepse banorët e këtij shteti po emigronin drejt Gjermanisë Perëndimore, nga e cila do të shkonin në Spanjë, Francë dhe Angli për të ikur nga qeveria komuniste e cila po i shkatërronte të gjithë. 

Edhe pse muri u ndërtua, 5000 vetë arritën të arratisen drejt Gjermanisë Perëndimore, por rreth 300 vetë u vranë duke u përpjekur për një jetë më të mirë për ta dhe familjen e tyre.

Në janar të vitit 1989 filluan revolucionet demokratike në Poloni dhe Hungari. Pas vetëm dy muajsh, në mars të vitit 1989, qeveria komuniste polake dhe qeveria komuniste hungareze u dorëzuan, duke ia lënë vendit qeverive demokratike.

Edhe në Gjermaninë Lindore banorët donin t`i jepnin fund sundimit 51-vjexar komunist. Të nxitur nga revolucionet në vendet afër tyre, ata filluan protesta masive në maj të 1989 derisa, në 9 Nëntor 1989, qeveria e Gjermanisë Lindore lajmëroi që banorët e tyre mund ta vizitonin Gjermaninë Perëndimore. Ky lajm u prit me festime të mëdha në të dyja anët dhe 170.000 banorë të Gjermanisë Lindore e kaluan murin brenda 24 orëve pas këtij lajmi.

Në 1990, njerëz euforikë dhe patriotë filluan të thyenin murin me gurë dhe me mjete të tjera rrethanore.Qeveria e Gjermanisë Perëndimore vuri në dispozicion të banorëve ekskavatorë dhe buldozerë për ta mbaruar më shpejt rrëzimin e këtij muri famëkeq.

Edhe pse muri ishte prishur, Gjermania Lindore nuk u bashkua zyrtarisht me Gjermaninë Perëndimore në 3 Tetor 1990, që është edhe festa kombëtare e Gjermanisë, pasi ky shtet ngeli i ndarë për 51 vjet.               

                                                       

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Muri i Berlinit, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

Liljana Cingu28 Nëntori - Dita e FlamuritFaqja kryesoreSpeciale:KërkoFlamuri i ShqipërisëSkënderbeuKampionati Botëror i FutbollitKatariShpallja e Pavarësisë së ShqipërisëIsmail QemaliEkuadori2022 FIFA Kupa e BotësShqipëriaHimni i FlamuritFituesit e Kampionatit Botëror në FutbollIsmail KadareAlfabeti shqipKongresi i ManastiritShtetet e Bashkuara të AmerikësValbona SelimllariEmrat e bukur të AllahutKosovaAdem JashariIsa BoletiniLidhja e PrizrenitArdit Cuni2018 FIFA Kupa e BotësUellsiNamazi i SabahutFlamuri i KosovësDita e ÇlirimitVeshjet popullore shqiptareGjuha shqipeHolandaKombëtarja braziliane e futbollitCristiano RonaldoDiabetiNaim FrashëriLeukocitLista e shteteveGjermaniaNjohja ndërkombëtare e KosovësIraniShpallja e Pavarësisë së KosovësFutbolliEgjiptiNeymarTiranaShqiponja dykrenareBraziliKontinentetZvicraQelizaLufta e Dytë BotëroreLionel MessiSenegaliHipokratiAngliaBashkimi EvropianKalaja e KrujësSëmundjet e zemrësShpallja e Pavarësisë së Shqipërisë (Kuvendi)Nënë TerezaEvropaZemraPjesët përbërëse të kompjuteritAlbert AjnshtajniLista e shteteve të EvropësCikli menstrualPëremriMbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së VeriutVeprat kushtuar SkënderbeutArabia SauditeMëlçiaBrukseliNëntori i dytëHIV/AIDSPerandoria OsmaneTurqia🡆 More