ATC код A08

ATC-кодот A08 — „Antiobesity preparations, excluding diet products“ е терапевтска подгрупа од Анатомско-терапевтско-хемиска класификација, систем од азбучнобројчени кодови разработен од СЗО за класификација на лековите и други медицински производи.

Подгрупата A08 е дел од анатомската група A Гастроинтестинален систем и метаболизам.

ATC кодови
A Дигестивен систем и метаболизам
A01 Стоматолошки препарати
A02 Лекови за киселински нарушувања
A03 Лекови за функционални гастроинтестинални нарушувања
A04 Антиеметици и антинаузеанти
A05 терапија за жолчка и црн дроб
A06 Лекови за констипација
A07 Антидијароици, интестинални антиинфламаторни/антиинфективни агенси
A08 Препарати против гојазност, исклучок диетални производи
A09 Дигестиви, вклучувајќи ензими
A10 Лекови кои се користат при дијабетес
A11 Витамини
A12 Минерални додатоци
A13 Тоници
A14 Анаболички агенси за системска употреба
A15 Стимуланси на апетит
A16 Останати производи на дигестивниот тракт и метаболизмот

Кодовите за ветеринарна употреба (ATCvet кодови) можат да бидат создадени со ставање на буквата Q пред ATC-кодот на повеќето човечки лекови.: QA08... ATCvet кодовите без соодветни човечки АТС кодови се цитирани со почетни Q во следниов список.

На национално ниво, ATC-класификацијата може да вклучува и дополнителни кодови кои ги нема на овој список, која е според верзијата на СЗО.

Наводи

This article uses material from the Wiki Македонски article ATC код A08, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Содржината е достапна под CC BY-SA 4.0 освен ако не е поинаку наведено. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wiki Foundation, Inc. Wiki Македонски (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wiki Foundation.

Tags:

Наводи ATC код A08

Анатомско-терапевтско-хемиска класификација

Лек

СЗО

🔥 Trending searches on Wiki Македонски:

Главна страницаКарлес ПуџдемонКрал МаркоБраќа МиладиновциЕвропаКрсте Петков МисирковМакедонијаЗа македонцките работиДијалекти на македонскиот јазикРождество на Пресвета БогородицаПчињаСписок на планини во МакедонијаГеографија на МакедонијаГригор ПрличевОче нашБроеви во македонскиот јазикРечник на стари македонски зборовиАзијаКокино (наоѓалиште)Список на македонски народни и староградски песниЕлегијаКарло ВеликиНепотизамЕсенМесопотамијаФотосинтезаБараЗемја (планета)Ден на востанието на МакедонијаМакедонски јазикСкопјеАлександар III МакедонскиКочо РацинПеколот (Божествена комедија)Константин МиладиновСинонимНаполеон БонапартСердаротПрва светска војнаПрост бројРасказСалицилна киселинаУгандаСончев СистемПапирусКубен инчПарсекОхридски дијалект1828 во архитектурата1643 во уметностаГолеми броевиТитаникСписок на македонски зборови од турско потеклоЦистит1865 во музикатаЕзероСимон де БовоарБитоЕрменија1565 во уметностаФилмска награда на академијата на САДЈотабајтАнтофалаСтар ЕгипетЏул на молXkcdВоено одликувањеЗемјотресХартијаБорис ДронЕвропска централна банкаФовизамХороскопски знациХомеостаза1574 во уметноста2003 во архитектуратаТетрархија🡆 More