Daily Trending Searches Wiki Македонски  - Most viewed Wiki pages 2023/12/02

Trending Searches - Wiki Македонски

Daily Trending Searches Wiki Македонски - Most viewed Wiki pages 2023/12/02

We've pulled together the most-read Македонски-language Wiki page for every day of 12/2023 excluding the Main Page and the Search page, which often occupy the top spot.

Movies and TV are the most present subjects, but there is also room for holidays in India and China, some sad moments on the news, and a few instances of sports glory.

Results Top 50 of 1000 wiki articles

Rank Article Views
1Главна страница1,966
2Карлес Пуџдемон1,031
48 декември (празници)409
5Свети Климент Охридски328
6Македонија231
7Сергеј Лавров225
8Државни празници во Македонија221
9Организација за безбедност и соработка на Европа216
10Марија Антоанета206
11Александар III Македонски189
12Оче наш181
13НЛБ Банка180
14Фејсбук165
15Скопје158
16Малта154
178 декември150
18ХИВ139
19Лила Стојановска136
20Големи и мали (роман)133
21Хороскопски знаци132
22Еуфемизам127
22Саша Ќириќ127
24Акузатив126
25Берн124
25Зевс124
25Шер124
28Процес123
28Вулкан123
28Френк Синатра123
33Тур де Франс 2016121
33Јулијански ден121
35Песна за Сид120
36Влажност118
36Часовен рекорд118
36Википедија на украински јазик118
36ITunes Store118
36Сњежка118
36Uncharted118
42Километар117
42Празници во декември117
42Арета Френклин117
42Говор117
46Кралот Лав116
46Топографска изолираност116
46Маршмело116
49Франц Фердинанд115
49Овчи сипаници115
51Interscope Records114
51Стар Египет114
53Земја111
54Австралиска музичка индустриска асоцијација110
55Вампирски дневници109
56Пу Ји108
57Бактерии104
58Стрептококен фарингитис102
59Мухамед Зеќири98
60Алгоритам96
60К-1596
62Повикот на дивината95
63Адисонова болест93
64Синдром на стекнат имунолошки дефицит92
65Свети Георги90
66Текирдаг89
67Лимфом88
69Вирус86
70Список на градови во Македонија85
70Повикувачки броеви во Македонија85
72Свети Кирил и Методиј84
72Кочо Рацин84
72Хрватски месеци84
75Список на повикувачки броеви на земјите81
76Поштенски броеви во Македонија80
76Хоџкинов лимфом80
78Горски венец78
79Македонски јазик77
80Водно76
81Попис на населението во Македонија (2021)75
81Силјан Штркот75
83Фосилно гориво74
84Кускус72
84Бегалка72
8420000 милји под морето72
87Туберкулоза71
87Еп за Гилгамеш71
89Европа70
89Македонски ора70
91Македонски месеци69
91Географија на Македонија69
91Пневмонија69
91Крв69
91Time.mk69
97Автомобилски регистарски таблички во Македонија68
98Систем за варење67
98Кирилица67
98Менструален циклус67
98Придавка67
102Вујко Вања66
102Броило на електрична енергија66
102Прва светска војна66
102Бугарија66
106Блаже Конески65
106Шагринска кожа65
106Цар Самоил65
109Бајка64
109Свети Никола64
111Гоце Делчев63
112Процес (роман)62
113Крсте Петков Мисирков61
116Битола60
116Македонска азбука60
116Турција60
116Проклета авлија60
120Србија59
121Гостивар58
121Придавки во македонскиот јазик58
121Сон на летната ноќ58
124Ѓерасим Симјаноски57
124Наполеон Бонапарт57
124Хипертензија57
127Сердарот56
127Камен мост (Скопје)56
127Хемороид56
130Дедо Мраз55
130Пирамида (геометрија)55
1301 декември55
130Белото Циганче55
130Грција55
130Ларингитис55
130Јапонско јаболко55
137Македонски парламентарни избори (2020)54
137Антониа Гиговска54
139Индија53
139Рак на усна празнина53
139Филип II Македонски53
142Епилепсија52
143Континент51
143Странецот51
143Заменки во македонскиот јазик51
143Македонска крвава свадба51
143Шизофренија51
143Список на држави во светот51
143Список на македонски народни и староградски песни51
150Тетово50
150Град Скопје50
150Воен конфликт во Македонија, 200150
153Владимир Илич Ленин49
153Германија49
155Исус Христос48
155Авантурите на Том Соер48
155Втора светска војна48
155Стара скопска чаршија48
155Список на македонски народни поговорки48
155Чекајќи го Годо48
161Константин Миладинов47
161Африка47
161Панкреас47
161Охридско Езеро47
161Рак на белите дробови47
166Свети Наум Охридски Чудотворец46
166Броеви во македонскиот јазик46
166Лав (филм од 2016)46
166Дискус хернија46
170Пониква45
170Список на државни знамиња45
170Владимир Путин45
170Хетеросексуалност45
170Дон Кихот45
170Илијада45
170Антибиотик45
170Македонци45
170Декември45
170Анална фисура45
180Општина Гостивар44
180Куче44
180Црн дроб44
180Русија44
180Кавадарци44
186Полип на матката43
186Народна Република Кина43
186Александар I43
186Адам и Ева43
186Кристијано Роналдо43
186Мувла43
186Болести и аномалии на очите43
1863 декември43
186Инфективна мононуклеоза43
186Анета Мицевска43
196Глаголица42
196Григор Прличев42
196Швајцарија42
196Географска карта42
196Хенри Кисинџер42
196Тумор на мозок42
196Крвна група42
196Споменка (книга)42
204Марко Цепенков41
204Мето Јовановски (глумец)41
204Тоше Проески41
204Античка Македонија41
204Сипаници41
204Херпес41
204Велес41
204Куманово41
204Израел41
204Шар Планина41
214Кармен (опера)40
214Мали сипаници40
214Пипи Долгиот Чорап40
214Список на планини во Македонија40
214Зима40
214Хемоглобин40
220Список на реки во Македонија39
220Гликемија39
220Злосторство и казна39
220Општини во Македонија39
220Македонска кујна39
220Десет Божји заповеди39
220IP-адреса39
220Мозок39
220Ацо Шопов39
220Правопис и правоговор на македонскиот јазик39
220Штип39
220Земја (планета)39
220Вардар39
220Тешкото (песна)39
220Аутизам39
235Мултипла склероза38
235Цистична фиброза38
235Епоха (геологија)38
235Соединети Американски Држави38
235Именка38
235Барбара Поповиќ38
235Речник на стари македонски зборови38
235Унгарија38
235Микроорганизам38
235Девојките на Марко (роман)38
235Триаголник38
235Ѓорѓи Колозов38
235Сметач38
235Роднински односи38
250Стрелец (хороскопски знак)37
250Македонски народни носии37
250Божиќ37
250Романија37
250Оперативен систем37
250Старословенска азбука37
250Општина Карпош37
250Стар завет37
250Мартин Лутер Кинг37
250Шеќерна приказна37
250Ревматоиден артритис37
250Општина Аеродром37
250Општина Кисела Вода37
250Обновливи извори на енергија37
250Список на главни градови во светот37
250Франција37
266Марко ја одменува свадбарината36
266Срцева слабост36
266Интерпол36
266Меѓународни празници36
266Општина Центар36
266Охрид36
266Катализатор36
266Календар на Велигденски датуми36
266Калеш Анѓа36
266Вагинален исцедок36
266Рак на грло на матка36
278Избори во Македонија35
278Збунети години35
278Нептун35
278Сара Мејс35
278Библија35
278Ренесанса35
278Емпатија35
278Музика35
278Хепатит35
278Собрание на Македонија35
278Коцка35
290Список на македонски филмови34
290Флебитис34
290Крвен притисок34
290Човечки папиломен вирус34
290Пролив34
290Срце34
290Правилен многуаголник34
290Растенија34
290Украина34
290Дишен систем34
290Транслитерација на македонското писмо34
302За македонцките работи33
302Њутнови закони33
302Букурешки договор (1913)33
302Ензим33
302Репродуктивен систем33
302Риби33
302Леукемија33
302Глагол33
302Преспав33
302Рак на дојка33
302Драчево33
302Авганистан33
302Габа33
302Пастеризација33
302Прилеп33
317Солунска Глава32
317Загадување на воздухот32
317Демографија на Македонија32
317Малиот принц32
317Шенка Колозова32
317Васил Иљоски32
317Цар Едип (драма од Софокле)32
317Луј Пастер32
317Животни32
317Дожд32
317Халк банка32
317Вода32
317Витамин32
317Антарктик32
317Масакр кај Вејце32
332Олимписки богови31
332Основни SI-единици31
332Италија31
332Знаме на Македонија31
332Мачка31
332Лирика31
332Блага Петреска31
332Македонски Брод31
332Европска Унија31
332Социјалистичка Федеративна Република Југославија31
332Силденафил31
332Историја на македонскиот народ31
332Дебело црево31
332Доксициклин31
332Трапез31
347Црвени крвни зрнца30
347Отоманско Царство30
347Скопско Кале30
347Бубрежна инфекција30
347Деменција30
347Јаболко30
347Општина Бутел30
347Бујар Османи30
347Албанија30
347Истанбул30
347Денес над Македонија30
347Катастарски општини во Македонија30
347Хипотироидизам30
347Пенис (човек)30
347Рак (болест)30
347Биполарно растројство30
347Скроб30
347Детски права30
347Кралство Југославија30
347Кружница30
347Антифашистичко собрание на народното ослободување на Македонија30
369Кирил Пејчиновиќ29
369Горан Стефановски29
369Заушки29
369Анемија29
369Список на градови во Македонија по население29
369Список на држави и територии во Европа29
369Шинел29
369Периоден систем на елементите29
369Бели мугри29
369Универзитет „Гоце Делчев“29
369Боја29
369Туризам29
369Дислексија29
369Босна и Херцеговина29
369Квадар29
369Македонска револуционерна организација29
369Воведение на Пресвета Богородица во храм29
369Гај Јулиј Цезар29
369Список на архаични зборови во македонскиот јазик29
388Ислам28
388Метафора28
388Човечко тело28
388Рим28
388Хрватска28
388Португалија28
388Човекови права28
388Скратеници во македонскиот јазик28
388Минато определено свршено време во македонскиот јазик28
388Преспанско Езеро28
388Попова Шапка28
388Општина Гази Баба28
388Тромбоцитопенија28
388Солун28
388Ѕвезда од Кутлеш28
388Илири28
388Крал Марко28
388Струмица28
388Словенија28
388Нафта28
388Сифилис28
388Волфганг Амадеус Моцарт28
410Рамнокрак триаголник27
410Романтизам27
410Тонски систем27
410Хектар27
410Шпанија27
410Австралија27
410Тромбоза27
410Водолија (хороскопски знак)27
410Волшебникот од Оз27
410Вртоглавица27
410Слуз-цедење во грлото27
410Правоаголник27
410Општина Чашка27
410Земјотрес27
424Гоца Тржан26
424Сирење26
424Ефто Пупиновски26
424Оноре де Балзак26
424Јован Крстител26
424Борис III26
424Византија26
424Браќа Миладиновци26
424Општина Ѓорче Петров26
424Попреченост26
424Кошарка26
424Крушево26
424Христијанство26
424Генерал Шерман (дрво)26
424Никола Тесла26
424Срцев удар26
424Арбен Таравари26
441Кронова болест25
441Оливера Николова25
441YouTube25
441Ангина пекторис25
441Врњачка Бања25
441Азија25
441Дојранско Езеро25
441Белград25
441Јоаким Крчовски25
441Јохан Хајнрих Песталоци25
441Електронско писмо25
441Македонски народни инструменти25
441Строфа25
441Ветар25
441Северна Америка25
441Ерекција25
441Специјална антитерористичка единица „Тигар“25
441Иво Андриќ25
441Пред дождот25
441Роман25
441Македонско ракописно писмо25
441Камилица25
441Ајдучка трева25
441Молдавија25
441Електрична струја25
441Јарец (хороскопски знак)25
441Нова година25
468“Кога ќе стивне прашината“ роман од Јасмина Атанасова24
468Гонореја24
468Евреи24
468Симит-погача24
468Ана Стојановска24
468Коле Неделковски24
468Мухамед24
468Планета24
468Фиброаденом24
468Балкански рис24
468Депресија (расположение)24
468Скопска Црна Гора24
468Бадник24
468Грдото Пајче24
468Мечка24
468Баба (планина)24
468Паркинсонова болест24
468Фудбал24
468Бубрежна слабост24
468Бања Банско24
468Димитар Ковачевски24
468Звук24
468Кислород24
468Варваринден24
468Простата24
468Кипар24
494Саудиска Арабија23
494Заб23
494Скупи23
494È (кирилица)23
494Список на змии во Македонија23
494Список на цркви и манастири на Македонската православна црква23
494Ајфелова кула23
494Именки во македонскиот јазик23
494Верверици23
494Македонија (регион)23
494Артритис23
494Виолета Томовска23
494Хематокрит23
494Живко Чинго23
494Надреден знак23
494Диносаурус23
494Декубитус23
494Чир на желудникот23
494Австрија23
494Власи23
494Темјан23
494Македонски парламентарни избори (2024)23
494Македонска православна црква - Охридска архиепископија23
494Кочани23
494Лумбаго23
494‘Рбетен столб23
494Метилпреднизолон23
494Цироза23
494Скала (музика)23
494Анте Поповски23
494Општина Шуто Оризари23
494Народна банка на Македонија23
494И23
494Дванаесет Апостоли23
494Евро23
494ХЕ „Чебрен“23
494Скопски аквадукт23
494Том Соер23
494Магнетна резонанција23
494Зборник на Миладиновци23
494Граматички категории на именките во македонскиот јазик23
494Општина Чаир23
494Бубрежен камен23
494Џо Роган23
538Канада22
538Пајак (пејач)22
538Печалбари22
538Шарпланинец22
538Лимфоцит22
538Стојанче Ангелов22
538Бременост22
538Робинзон Крусо22
538Копаоник22
538Грчко-персиски војни22
538Акин Акинозу22
538Нелсон Мандела22
538Шармери од осмо22
538Претседател на Македонија22
538Канцеларија22
538Фигура (стилистика)22
538Сила22
538Будимпешта22
538Салеп22
538Општина Македонски Брод22
538Вардарска бановина22
538Хематом22
538Брадикардија22
538Новак Ѓоковиќ22
538Лазар Бараков22
538Модернизам22
538Рамноденица22
538Клетници22
538Христијан Мицкоски22
538Рај (Божествена комедија)22
538Црква „Св. Спас“ - Скопје22
538Бик (хороскопски знак)22
538Автоимуна болест22
538Димитар Миладинов22
538Многуаголник22
538Лепа Брена22
538Јордан Хаџи Константинов-Џинот22
538Краткодневица22
538Архангел Михаил22
578Владо Јаневски21
578Витамин Е21
578Тодор Александров21
578Маврово21
578Александра Пријовиќ21
578Република Македонија21
578Овулација21
578Религија21
578Македонски денар21
578Цвеќиња на злото21
578Список на македонски зборови од турско потекло21
578Хамлет21
578Единица за брзо распоредување21
578Пингвин21
578Прво српско востание21
578Влада на Македонија21
578Кичевски манастир21
578Алергиски дерматози21
578Интернет21
578Балет21
578Приказната за Нал и Дамајанта21
578Млечни заби21
578Јане Сандански21
578Етничка група21
578Сказна за Вилен21
578Илон Маск21
578Видови агли21
578Стопанска банка АД Скопје21
578Планински чај21
578Слепо црево21
578Список на држави и територии по површина21
578Метал21
578Парите се отепувачка21
578Месечина21
578Историја на македонскиот јазик21
578Македонски Телеком21
578Римски бројки21
578Знамиња во Европа21
578Лазар Ристовски (глумец)21
578Гихт21
5782 декември21
622Армија на Македонија20
622Епитет20
622Рајко Жинзифов20
622Полска20
622Цистит20
622Мушмула20
622Народен правобранител20
622Себороичен дерматит20
622МКБ-1020
622Јосип Броз-Тито20
622Видое Подгорец20
622Тамара Тодевска20
622Црна Река20
622Париз20
622Самоилово Царство20
622Гевгелија20
622Список на кралеви на Античка Македонија20
622Жолчка20
622Палестина (држава)20
622Јаглехидрат20
622Македонски народни приказни (ТВ-серија)20
622Википедија на македонски јазик20
622Дијабетес мелитус тип 220
622Јудаизам20
622Санкт Петербург20
622Македонски парламентарни избори (2016)20
622Југославија20
622Универзална декларација за човековите права20
622Целијакија20
622Кила20
622АДХД20
622Декар20
622Света Петка20
622Катлановска Бања20
622Мајка Тереза20
622Бранко Црвенковски20
622Абортус20
622Сократ20
622Дунав20
622Егејска Македонија20
622Витамин Б620
622Источна Румелија20
622Аристотел20
622Вакцина против тетанус20
622Матрица (математика)20
622Пеколот (Божествена комедија)20
622Порна20
622Сингапур20
622Електрокинетички појави20
673Пипи Долгиот Чорап (роман за деца)19
673Свемирко19
673Кубен метар19
673Список на главни градови во Европа19
673Игор Џамбазов19
673Општина Сарај19
673Али Ахмети19
673Скок во далечина19
673Цилиндар (геометрија)19
673Смрека19
673Кандид19
673Општина Тетово19
673Калинка19
673Германска граматика19
673Интервал (музика)19
673Бетаметазон19
673Дијагонала19
673Чешка19
673Македонците во Првата светска војна19
673Балкански Полуостров19
673Алиса во земјата на чудата19
673Тахикардија19
673Мојсеј19
673Јустинијан I19
673Мед19
673Билирубин19
673Славко Јаневски19
673Хемиска реакција19
673Владо Јовановски19
673Национален парк Пелистер19
673Медитација19
673Хантингтонова болест19
673Коронарна артериска болест19
673Ненад Стојановски19
673Аренал (вулкан)19
673Рак на грло19
673Staphylococcus aureus19
673Региони на Македонија19
673Андреја Бочели19
673Фјодор Михајлович Достоевски19
673Извори на енергија19
673Холокауст19
673Илинденско востание19
673Плоштина19
673Лудвиг ван Бетовен19
673Свињарство19
673Архелај I19
673Евгениј Онегин19
673Горан Георгиевски-Мујо19
673Кафе19
673Хромозом19
673Дишење19
673Скендербег19
673Список на културно наследство на Македонија19
673Есен19
673Живко Јанкуловски19
673Смрт во Венеција19
731Железо18
731Пабло Ескобар18
731Горјан Петревски18
731Сетилни органи18
731Нота18
731Менингитис18
731Жалфија18
731Споредба (стилистика)18
731Атина18
731Самогласка18
731Човекови права во Македонија18
731Лав18
731Системски лупус еритематозус18
731Даниела Темелковска18
731Тон (појаснување)18
7311 декември (родени)18
731Слон18
731Илеус18
731Брзина на хемиска реакција18
731Ослич18
731Предлози во македонскиот јазик18
731Рак на простата18
731Борис Трајковски18
731Глобализација18
731Бојан (роман)18
731ДНК18
731Латински јазик18
731Треска18
731Велко Неделковски18
731Празници во ноември18
731Windows XP18
731Престапна година18
731Транслација (геометрија)18
731Бошко Смаќоски18
731Дискриминација18
731Налеј, налеј18
731Тигрица (птица)18
731Гликоза18
731Света Гора18
731Вики18
731Меѓаши18
731А1 Арена18
731Дубаи18
731Бистра вода (серија)18
731Игор Иванов18
731Стрептококи18
731Тестостерон18
731Водици18
731Сколиоза18
731Streptococcus pyogenes18
731Поделба на гласовите во македонскиот јазик18
731Бета блокатор18
731Железнец18
731Акутен панкреатит18
731Дебар Маало18
731Желудник18
731Општина Кичево18
731Ден на независноста на Македонија18
731Глава на пенис18
731Прирок18
731Америка18
731Меѓународен аеродром Скопје18
798Осна симетрија17
798Батаљон за специјални намени17
798Миланска катедрала17
798Спарта17
798Ѓомлезе17
798Едгар Алан По17
798Ноември17
798Воздушни знаци17
798Солна киселина17
798Палестина17
798Спектрална боја17
798Стоицизам17
798Витамин Ц17
798Бразил17
798Натриум хидроксид17
798Алкохолизам17
798Рис17
798Правоаголен триаголник17
798Пајаци17
798Национализам17
798Внатрешна македонска револуционерна организација (Автономистичка)17
798Цвет17
798Сончев Систем17
798Скопско (пиво)17
798Биткоин17
798Дијалекти на македонскиот јазик17
798Список со македонски музичари17
798Срна17
798Настинка17
798Список на македонски писатели17
798Електролит17
798Слаткаристика17
798Перде (заболување)17
798Западно играорно подрачје17
798Вештачка интелигенција17
798Мастурбација17
798Куран17
798Рамностран триаголник17
798Квасец17
798Слободна трговија17
798Виница17
798Обединето Кралство17
798Ребека Јанковска17
798Кетонурија17
798Димче Мешковски17
798Тенко црево17
798Стрип17
798Рак (хороскопски знак)17
798Праживотни17
798Македонско девојче17
798Никола Груевски17
798Антисемитизам17
798Шарл Бодлер17
798Список на тегоби и болки на стапалата17
798Благица Павловска17
798Година17
798Психологија17
798Единица за брза интервенција „Лавови“17
798Бели дробови17
798Шведска17
798Љупчо Бубо Каров17
798Маларија17
798Список на дипломатски претставништва на Македонија17
798Човечко око17
798Либерална партија (Македонија)17
798Самоубиство17
798Консензус17
798Хеленистичка култура17
798Скопски земјотрес (1963)17
798Премиер на Македонија17
798Емоција17
798Демократија17
798Список на држави и територии во Африка17
798Галичник17
798Киро Глигоров17
798Здравко Чолиќ17
798Монархија17
877Дрога16
877Полошка Котлина16
877Ела16
877Морал16
877Општина Ранковце16
877Пелистер16
877Физикална терапија16
877Кодификација на македонскиот стандарден јазик16
877Драган Богдановски16
877Бајпас операција16
877Дино Мерлин16
877Општина Брвеница16
877Софија16
877Албатрос16
877Општина Куманово16
877Кичево16
877Оргазам16
877Текстилна индустрија16
877Шакал16
877Страни на светот16
877Астма16
877Тавче-гравче16
877Акцент во македонскиот јазик16
877Артроза16
877Исхрана16
877Анус16
877Пиреј (роман)16
877Список на градови во Шпанија16
877Мандолина16
877Ацикловир16
877Unreal Engine16
877Внатрешна македонска револуционерна организација - Демократска партија за македонско национално единство16
877Пјаца деи Мираколи16
877Хормон16
877Windows Vista16
877Тутун16
877Домашно говедо16
877Рак на желудник16
877Шеќерна болест16
877Тракија16
877Апостол Андреја16
877Мишо Ковач16
877Миом на матка16
877Римско Царство16
877Список на загинати бранители во воениот конфликт во Македонија, 200116
877Општина Струмица16
877Кораб16
877Санстефански договор16
877Атопичен дерматит16
877Електрокардиографија16
877Козјак (езеро)16
877Јазик16
877Квадрат16
877Kлиндамицин16
877Поткаст16
877Гарванот (поема)16
877Радишани16
877Методија Андонов-Ченто16
877Цицачи16
877Естроген16
877Земји членки на Европската Унија16
877Нимесулид16
877Латвија16
877Охридска книжевна школа16
877Јапонија16
877Ватикан16
877Предзнак (музика)16
877Синоним16
877Клетка16
877Допамин16
877Заменка16
877Данска16
877Пехчево16
877Бор (дрво)16
877Лесновски манастир16
877Microsoft Windows16
877Сашко Коцев16
877Список на држави по население16
877Пердика I16
877ФК Вардар16
877Драма (град)16
877Хепатит Ц16
877Ноне Неделковска16
877Советски Сојуз16
877Ширден16
877Новогодишна елка16
877Трикала (Солунско)16
877Математика16
877Мода16
877Зона на слободна трговија16
877Марс (планета)16
Rank Article Views

The most popular Македонски Wiki article for every day in December, 2022
The calendar is updated daily, check back tomorrow to see what becomes today’s most popular page.

Last updated 04/12/2023.