Wiki Македонски

„Telephone“ — песна од американската пејачка Лејди Гага.

Добре дојдовте на Википедија

слободната енциклопедија што може секој да ја уредува
имаме 143.070 статии на македонски јазик
Избрана статија за оваа седмица
Главна Страница

Издадена е од нејзиниот трет EP албум, The Fame Monster (2009). Песната, која е дует заедно со американската Р&Б пејачка Бијонсе Ноулс, е напишана од Гага и Родни Џеркинс. Инспирирана од нејзиниот страв што не е во состојба да ужива поради посветеноста на нејзината кариера, Гага објаснила дека текстот ја прикажува поголемата љубов кон подиумот отколку да се јави на нејзиниот партнер од другата страна на телефонот, кој во реалниот свет всушност бил нејзиниот мозок кој ѝ кажувал дека треба да работи понапорно.

Музички, „Telephone“ содржи издолжен завршен дел, рап стихови и епилог во кој гласот на мобилниот оператор кажува дека корисникот не е достапен. Ноулс се појавила во средината на песната, пеејќи ги стиховите во многу брзо темпо, придружена со посилни ритми. Песната се искачила на првото место во неколку држави поради дигиталните продажби кои го проследиле издавањето на албумот, главно во САД, Австралија, Канада, Холандија, Нов Зеланд, Шведска и Унгарија. Песната била успешна и во Европа каде се искачила на првите места на табелите во Белгија, Данска, Унгарија, Ирска, Холандија, Норвешка и Велика Британија. Според IFPI, синглот продал 7,4 милиони примероци во 2010 година. Критичарите забележале дека песната се одделува во позитивна насока од другите песни на The Fame Monster и добила Греми-номинација за Најдобра поп-соработка со вокали во 2011. (Дознајте повеќе...)

Слика на денот
Главна Страница
Гејзерот Стар Верен во националниот парк Јелоустоун, САД.
Дали сте знаеле…

Занимливости од содржините на Википедија:

Стапчиња за јадење
Стапчиња за јадење
На денешен ден…

Денес е 16 април 2024 г.

Настани:

1945  Формирана е првата македонска влада на чело со Лазар Колишевски
1991  Собранието на Социјалистичка Република Македонија го усвои нацрт-амандманот за бришење на атрибутот „Социјалистичка“ пред името на Социјалистичка Република Македонија.
2007  Во Хаг започна судскиот процес против поранешниот македонски министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски за наводни воени злостроства во конфликтот во 2001. Покрај Бошкоски обвинет е и Јохан Тарчуловски.
2007  Во Блексбург, Вирџинија, вооружен студент убил 32 колеги и професори од факултетот и ранил уште 20, пред да се самоубие. Еден од најсмртоносните инциденти од овој вид.

Родени:

778  Луј I Побожниоткрал на Франција.
1319  Јован II Добриот — крал на Франција.
1646  Жил Ардуен Мансар — француски архитект.
1844  Анатол Франс — француски писател.
1889  Чарли Чаплин — британско-американски филмски глумец и режисер.
1896  Тристан Цара — романско-француски писател и сликар.
1924  Хенри Мансини — американски композитор на филмска музика.
1924  Стево Теодосиевски — македонски естраден уметник, музички педагог и хуманист.
1927  Бенедикт XVI — римски папа.
1930  Херби Мен — американски џез-музичар.
1934  Борис Сандански — македонски и бугарски писател.
1939  Борис Дворник — хрватски глумец.
1939  Дасти Спрингфилд — англиска поп-пејачка.
1942  Френк Вилијамс — британски претприемач, основач на тимот „Вилијамс“ во „Формула 1“.
1947  Карим Абдул Џабар — американски кошаркар.
1950  Раде Силјан — македонски поет.
1960  Рафаел Бенитез — шпански фудбалер и фудбалски тренер.
1961  Дорис Драговиќ — хрватска и југословенска поп-пејачка.
1968  Мартин Далин — шведски фудбалер.
1977  Фреди Љунберг — шведски фудбалер и тренер.
1977  Џејда Дувенџи — турска филмска и театарска глумица.
1982  Борис Дијао — француски кошаркар.
1982  Роберт Попов — македонски фудбалер.
1984  Ромен Феји — француски велосипедист.
1987  Џенк Акјол — турски кошаркар.
1987  Арон Ленон — англиски фудбалер.
1988  Александар Жење — француски велосипедист.
1989  Дани Парехо — шпански фудбалер.

Починале:

1292  Теобалд Годенголем мајстор на витешкиот ред Темплари
1828  Франциско Хосе де Гоја — шпански сликар и гравер.
1859  Алексис де Токвил — француски историчар.
1903  Димитар Мечев — македонски револуционер.
1903  Илија Трчков — македонски револуционер.
1903  Цветко Трајков — македонски револуционер.
1925  Григор Ќуркчиев — генерал во бугарската армија.
1925  Крсте Златарев — генерал во бугарската армија.
1945  Благој Калејчев — македонски револуционер.
1972  Јасунари Кавабата — јапонски писател, добитник на Нобеловата награда во 1968 година.
1996  Ристо Ѓорѓевски — македонски психолог.
Што е Википедија?

Википедија е енциклопедија напишана преку соработка на многу од нејзините читатели. Таа е посебен вид на мрежно место, наречено вики, што го прави придонесот кон неа брз и лесен.

Сакате да помогнете?
Започнете со нашиот вовед!

Други области
  • Селска чешма — централниот форум за дискусија на Википедија, место каде што можете да поставувате прашања и да давате коментари.
  • Портал на заедницата — проекти, ресурси и активности за сите кои сакаат да се вклучат во проектот.
  • На други јазици — Википедија е повеќејазичен проект. Освен на македонски, Википедија е достапна и на преку 300 други јазици.
Братски проекти

Википедија е проект на Фондацијата Викимедија — непрофитна организација која опфаќа и други проекти:

Главна Страница
Ризница
Складиште на слики, снимки и други мултимедијални содржини
Главна Страница
Викивести
Вести со права за слободна употреба
Главна Страница
Викиречник
Речник и лексикон
Главна Страница
Викицитат
Збирка на цитати
Главна Страница
Викикниги
Учебници и прирачници со права за слободна употреба
Главна Страница
Викиизвор
Библиотека на дела со права за слободна употреба
Главна Страница
Викивидови
Именик на видови
Главна Страница
Викиуниверзитет
Материјали и активности за учење со права за слободна употреба
Главна Страница
Мета-вики
Усогласување на проектот „Викимедија“
Главна Страница
Википодатоци
База на слободни знаења
Главна Страница
Википатување
Отворен туристички водич
Јазик

🔥 Trending searches on Wiki Македонски:

Ѓорѓија ПулевскиЦелијакијаШвајцаријаЕрекцијаОпштина ЗелениковоФуросемидБлагој ДавковБучаваГеографија на МакедонијаМарко ЦепенковАнтифашистичко собрание на народното ослободување на МакедонијаАјдучка треваПоследниот кинески царГлавна страницаОпштина ЧашкаКлеопатраРодина МакедонијаБедија БеговскаСиријаПридушени осцилацииАнтичка МакедонијаСмилковциЖелудникСузан АкбелгеВелко НеделковскиМонакоСојузни држави на САДАлијанса за АлбанцитеНаџи ШабанБременостВтора светска војнаДимитар КовачевскиЛила СтојановскаНикола ГруевскиНимесулидВооружена престрелка во Куманово (2015)Список на македонски зборови од турско потеклоАрго (филм)ЕгипетСписок на езера во МакедонијаПериод на осцилирањеПериоден систем на елементитеСнелов законПоштенски броеви во МакедонијаМакедонска православна црква - Охридска архиепископијаОпштини во МакедонијаСветлана Ражнатовиќ-ЦецаЖељко СамарџиќМустафа Кемал АтатуркТуберкулозаТалат ЏафериТранслитерација на македонското писмоДаниела ТемелковскаРевматоиден артритисБади БекирСредоземно МореСтојан АндовСписок на македонски филмовиАнтарктикЗаушкиСојуз на комунистите на ЈугославијаАлергиски дерматозиИстрел (филм)Наташа АндоноваПајак (пејач)Томе од бензинската пумпаГемиџииСоединети Американски ДржавиПелаМлечна киселинаСписок на држави по населениеКрвБисера Костадиновска-СтојчевскаСпоменка (книга)МарихуанаДуфски Водопад🡆 More