Википедија

Добре дојдовте на Википедија

слободната енциклопедија што може секој да ја уредува
имаме 117.540 статии на македонски јазик
Избрана статија за оваа седмица
Baby belly.jpg

Бременост — развивање на еден или повеќе плодови во матката на жената, познати како фетус или ембрион (зародиш). Повеќеплодова бременост е можна како што е случајот со близнаци или тројка. Бременоста кај човекот е повеќе проучувана за разлика од бременоста кај цицачите. Гинекологија и акушерство е хируршка област што ја проучува и се грижи за високо ризичната бременост. Медицинските сестри (народно познати како бабици) се дел од нехируршката област која води сметка за бременоста и бремените жени.

Породувањето се случува околу 38. гестациска недела или приближно 40 недели од последниот нормален менструален период на жената. Медицински, за нормален датум за породување се смета доколку тој се паѓа во текот на 14 дена пред или по пресметаниот датум. Пресметувањето на овој датум ја вклучува претпоставката за редовен менструален период после секои 28 дена. Според тоа бременоста трaе речиси девет месеци.Во медицинската заедница, точната дефиниција на англискиот збор бременост е предмет на политичка контроверзност, не и на суштинска контроверзност.

Во повеќе медицински или правни дефиниции на општеството, човековата бременост прилично арбитрарно е поделена на три тримесечја, како начин за поедноставно посочување на различните периоди од преднаталниот развој.Во првото тримесечје најголем е ризикот од пометнување на плодот (природна смрт на ембрионот или фетусот). За време на второто тримесечје, развојот на фетусот може полесно да биде следен и дијагностициран. Честопати почетокот на третото тримесечје се приближува кон фазата на согледување на отпорноста односно способноста на фетусот да преживее надвор од матката, со или без медицинска помош. (Дознајте повеќе...)


Слика на денот
Löwenstein - Wolfertsberg - Weinberge und Waldrand im Oktober.jpg
Есенска квечерина над лозови насади кај Левенштајн, Германија.
Дали сте знаеле…

Занимливости од содржините на Википедија:

Саат-кулата во Скопје
На денешен ден…

Денес е 24 октомври 2021 г.

Настани:

1795 Русија, Австрија и Прусија ја поделиле територијата на Полска.
1797 Лима, главниот град на Перу, е разурнат од силен земјотрес, при што загинале околу 5.000 луѓе.
1857 Во Шефилд, Англија формиран е ФК Шефилд, најстариот фудбалски клуб во светот.
1918 Сфаќајќи дека со распаѓањето на Австроунгарија целосниот пораз на централните сили е неизбежен, царот Карло побара интервенција од Католичката црква за прекинување на војната. Меѓутоа, интервенцијата на Ватикан немаше успех. Сојузниците продолжија со операцијата и ги натераа Австроунгарија и Германија на безусловна капитулација.
1945 Стапи во сила Повелбата на Организацијата на обединетите нации, која заедно со Статутот на Меѓународниот суд, претставува темелен документ за устројството и дејствувањето на оваа светска организација. Тој ден се одбележува како „Ден на ООН“.
1992 Во Тетово е формиран Сојуз на албанските жени.
1997 На 5 км под површината на Индискиот Океан, нуркачите го американскиот брод кој носел 2.000 тони сребро, кое претседателот Рузвелт му го испратил на Сталин во 1944 г. Рузвелт сакал да им помогне на Русите во борбата против Хитлер, но планот пропаднал кога германскате подморници го потопиле. Во бродот имало сребро во вредност од најмалку 330 милиони долари.

Родени:

51 Домицијан — римски цар.
1668 Петр Брандл — чешки сликар.
1865 Григор Ќуркчиев — македонски генерал во Бугарската армија, учесник во Балканските војни.
1882 Имре Калман — унгарски композитор.
1913 Тито Гобииталијански оперски пејач, баритон.
1914 Џонас Едвард Салк — американски микробиолог.
1915 Боб Кејн — американски уметник, создавач на анимираниот јунак Бетмен.
1930 Јохан Галтунг — норвешки пацифист.
1938 Бил Вајман — англиски рок-музичар, член на групата „Ролинг Стоунс“.
1943 Христо Георгиевски — македонски поет, есеист, критичар, книжевен историчар.
1960 Малколм Тарнбулпремиер на Австралија.
1960 Љубе Бошкоски — македонски политичар.
1966 Роман Абрамович — руски бизнисмен и политичар.
1985 Вејн Руни — англиски фудбалер.
1986 Дрејк — канадски рапер.
1990 Илкај Гундоган — германски фудбалер.
1996 Џејлен Браун — американски кошаркар.

Починале:

996 Иго Капет — крал на Франција од Капетинската династија.
1535 Франческо II Сфорца — милански војвода.
1537 Џејн Симор — третата сопруга на англискиот крал Хенри VIII.
1725 Алесандро Скарлати — италијански композитор.
1912 Доксим Михајлов — војвода на Српскиот комитет на четничката акција.
1957 Кристијан Диор — француски моден творец.
1991 Џин Роденбери — американски режисер.
2005 Роза Паркс — американска активистка за човекови права.
2015 Морин О'Хара — американска филмска глумица.

Празници:

 Ден на ООН
Што е Википедија?

Википедија е енциклопедија напишана преку соработка на многу од нејзините читатели. Таа е посебен вид на мрежно место, наречено вики, што го прави придонесот кон неа брз и лесен.

Сакате да помогнете?
Започнете со нашиот вовед!

Други области
  • Селска чешма — централниот форум за дискусија на Википедија, место каде што можете да поставувате прашања и да давате коментари.
  • Портал на заедницата — проекти, ресурси и активности за сите кои сакаат да се вклучат во проектот.
  • На други јазици — Википедија е повеќејазичен проект. Освен на македонски, Википедија е достапна и на преку 300 други јазици.
Збратимени проекти

Википедија е проект на фондацијата Викимедија — непрофитна организација, која опфаќа и други проекти:

Commons-logo.svg
Ризница
Складиште на слики, снимки и други мултимедијални содржини
Wikinews-logo-51px.png
Викивести
Вести со права за слободна употреба
Wiktionary-logo-51px.gif
Викиречник
Речник и лексикон
Wikiquote-logo-51px.png
Викицитат
Збирка на цитати
Wikibooks-logo-35px.png
Викикниги
Учебници и прирачници со права за слободна употреба
Wikisource-logo-35px.png
Викиизвор
Библиотека на дела со права за слободна употреба
Wikispecies-logo-35px.png
Викивидови
Именик на видови
Wikiversity-logo-41px.png
Викиуниверзитет
Материјали и активности за учење со права за слободна употреба
Wikimedia-logo-35px.png
Мета-вики
Усогласување на проектот „Викимедија“
Wikidata-logo.svg
Википодатоци
База на слободни знаења
Wikivoyage-logo.svg
Википатување
Отворен туристички водич


Јазик
🔥 Top keywords: Главна страницаДен на македонската револуционерна борбаМакедонска револуционерна организацијаДанела АрсовскаТома ЗдравковиќСпецијална:БарајВикипедија:Вики ги сака спомениците 2021/МакедонијаВнатрешна македонска револуционерна организација (Автономистичка)Локални избори во Македонија (2021)Белото Циганче23 октомвриИсправи се, ДелфинаАтина БојаџиХристо Татарчев20000 милји под моретоЛокални избори во Македонија (2021) — Град СкопјеМакедонијаКарлес ПуџдемонКлетнициГоце ДелчевИван Хаџи НиколовПетар Поп АрсовЛокални избори во Македонија (2017)Страдањата на младиот ВертерДржавни празници во МакедонијаДаме ГруевОпштини во МакедонијаСкопјеАлександар III МакедонскиПридавкаГолеми и мали (роман)Македонски парламентарни избори (2020)Милица СтојановаВнатрешна македонска револуционерна организација - Демократска партија за македонско национално единствоИменкаКлеткаХристо БатанџиевГеографија на МакедонијаВидое ПодгорецЦистична фиброзаИзбори во МакедонијаГрад СкопјеПеколот (Божествена комедија)Хајди (роман)Андон ДимитровЖил ВернСписок на планини во МакедонијаПетковденКочо РацинЈапонијаСписок на македонски народни поговоркиКатегорија:Села во МакедонијаПресметување на датумот на ВелигденСвети Кирил и МетодијОсновање на Македонската револуционерна организацијаТодор АлександровЦар СамоилСпоменик на основачите на ВМРООче нашСвети Климент ОхридскиМарко ЦепенковЕвропаТоше ПроескиБошко СмаќоскиТокиоЗадушницаМирко ПоповСтевчо ЈакимовскиХари КостовПоделба на гласовите во македонскиот јазикСпецијална:СкорешниПромениДропкаАзијаНародна Република КинаМила ЦаровскаБегалкаХороскопски знациДекамеронУстав на ТМОРО

other languages: