Список на тегоби и болки на стапалата

Страницава не е достапна на други јазици.

СимптомиБолест/ТегобаШто да направитеДруги информации
Болка при потпирање на стапалото, остро,сплескано испупчување на рапава кожа на стапалото, мала болка кога испупчувањето ќе се притисне, можни се ситни црни точки на површината на испупчувањето, брадавица на табанотбрадавица на табанотПовеќето брадавици поминуваат сами од себе, па, веројатно , нема да морате ништо да преземете. Меѓутоа, ако брадавицата многу ве мачи, одете на лекар да ви препорача начин за нејзино отстранувањеЗа да се спречи ширењето на овој многу заразен вирус на стапалата, или, пак, на други лица, не фаќајте ги брадавиците, носете гумени влечки додека се туширате
Болка во коренот на палецот на ногата и горниот дел на табанот, коскено испупчување од страна на стапалото , во близина на палецот, отечување, црвенило, чувствителност и ограничена подвижност на зглоботкоска на палецот на ногата(задебелување на зглобот на палецот на ногата)Носете меки, удобни чевли, ако можете нарачајте чевли по мерка. Ако болката е силна, лекарот или ортопедот (специјалист за болести на стапалото), можеби, ќе препорача хируршки зафат.Иако може да се наследи склоноста кон задебелување на палецот, тегобите се зголемуваат со несење тесни чевли. Исто така, може да се работи и за Бурзитис или остеоартритис , кои предизвикуваат болки и вкочанетост
Болки под петицата или лакот на стапалото, особено ако многу одите или трчате, можно стврднување и премор на петицатаПлантарен фациитис(воспаление на сврзливото ткиво на стапалото)Испробајте ортопедска влошка која се набавува без лекарски рецепт, обратете се на лекар поради дијагноза и препорака за лекувањеОваа таканаречена пренапрегнатост предизвикува воспаление на ткивото во долниот дел на стапалото
Постојана прободувачка болка меѓу третиот и четвртиот прст од ногатаМортонова болест(бенинген израстог на нервното ткиво)За брзо намалување на болката, собујте ги чевлите и масирајте го болното место. Ако и натаму ве боли,лекарот,веројатно, ќе ви препише кортикостероидни инјекции или хируршки зафат.Мортоновата болест, по правило, е последица на воспаление на вклештен нерв. ОДбегнувајте тесни чевли и високи потпетици. Може да ви помогнат метатарзални ортопедски влошки кои може да се купат без лекарски рецепт.
Остра болка при потпирање на стапалото или петицатакоскен шилецШто помалку носете тесни обувки, обидете се да ставите во чевелот влошка од сунѓерлива гума со дупка на местото каде се наоѓа шилецот. Земете средство против воспаление и болки, како што е ибупрофенот.Акунпунктурата или физикалната терапија можат да ги ублажат непријатностите
Болки, оток, жештина, црвенило и вкочанетост на зглобовите на стапалото и другите делови на телотоРевматичен артритис
Rheumatoid arthritis joint.gif
Испробајте противвоспалително-аналгетско средство, како што е ибупрофенот. Ако имате артритични зглобови, потребна ви е рамнотежа меѓу одморот и вежбите.Акунпунктурата и разните методи за олабавување можат да ги ублажат болките предизвикани од артритисот.
Силна болка во палецот на ногата, оток , жештина, можна треска и морницигихтОбично се лекува со нестероидни лекови против воспаленија и/или колхицин.Болките може да се намалат со хомеопатски лек Colchicum, од растението од кое се добива колхицин.
Болки во стапалото по повреда или нагло движење, можно отечување и неможност за потпирање на стапалотоскршена коска или друга повредаОбратете се на лекар или побарајте итна медицинска помош, ако не можете да одите и да го движите стапалото, или ако не сте сигурни колку е тешка повредата. Ако нема скршеница, одморајте се со подигната нога и ставете мраз на повредата.Скршеницата може да бара цврста преврска или гипс или можеби и хируршки зафат за коските повторно да се наместат. Повредите на мекото ткиво може да се масираат со крем против воспаленија кој се купува без лекарски рецепт или со кремот Arnica, ако кожата не е оштетена.

This article uses material from the Wikipedia Македонски article Список на тегоби и болки на стапалата, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Содржината е достапна под CC BY-SA 3.0 освен ако не е поинаку наведено. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.

🔥 Trending searches on Wiki Македонски:

Главна страницаКарлес ПуџдемонМасакр кај ВејцеСписок на македонски народни поговоркиГоран СтефановскиСкратеници во македонскиот јазикМеѓународен ден на трудотНикола КаревМакедонијаГоце ДелчевГолеми и мали (роман)Свети Кирил и МетодијСвети Климент ОхридскиПатологијаБели мугриЦрни и жолтиПапратМарко ЦепенковСергеј АндреевскиУпад во Собранието на Македонија (2017)Оче нашПеколот (Божествена комедија)Земја (планета)Илинденско востаниеСкендербегЗагадување на воздухотСпоменка (книга)МовСкопјеГригор ПрличевДенес над МакедонијаИзвршна властСтрептококен фарингитисКнигаСулејман ВеличествениотЈужна КорејаКочо РацинИздавач на видеоигриАна ФранкПовеќеиграчка играДолинаНационална библиотека на АвстралијаСелим IIИрански ријалМигел де СервантесТрета Француска Република1611 во уметностаХрватски месециЕнди ВорхолАрсенал ЖФКПридавкаРипсимијаATC код A08Јован ХалдОхрид1930 во уметноста1871 во музикатаСанкт Петербург1631 во уметностаЗдравствена заштитаIGNОпистоцеликаудијаКорозијаБрајан МејШехзаде Бајазит (син на Сулејман I)ДебианЏакомо ЛеопардиЗдружениеДржавни празници во МакедонијаДокторски менторРеторомански јазикГлаголГрадови во МакедонијаМакедонски ораСојузни држави на САДКалиопи🡆 More