Årets Reumert er en prisuddeling, der dækker hele scenekunsten i Danmark. Årets Reumert er opkaldt efter skuespilleren Poul Reumert (1883-1968).Bikubenfonden står bag Årets Reumert, som blev indstiftet i 1998 og uddelt hvert forår til 2018. Der uddeles priser i 16 kategorier og 10 talentpriser. En særlig komité forestår udvælgelserne. Komiteen sammensættes af Bikubenfonden og medlemmerne er teater- og scenekunstkyndige. Medlemmerne findes primært blandt førende teateranmeldere eller andre med særlig tilknytning til branchen. Prismodtagerne modtager en statuette samt penge. Pr. 2016 er beløbene: Hædersprismodtagerne modtager 200.000 kr., talentprismodtagerne modtager 35.000 kr. og de øvrige prismodtagere i øvrige kategorier modtager 40.000 kr.[1]

Formålet med Årets Reumert-priserne er at sætte fokus på den levende scenekunst – både for at hædre nogle af Danmarks største scenekunstnere og for at stimulere interessen for det levende teater i Danmark.

Priserne

  • Årets Hæderspris (tidligere Bikubens Hæderspris, 1998-2013)
  • Årets Forestilling
  • Årets Mandlige Hovedrolle
  • Årets Kvindelige Hovedrolle
  • Årets Mandlige Birolle
  • Årets Kvindelige Birolle
  • Årets Danser
  • Årets Sanger
  • Årets Instruktør
  • Årets Scenograf
  • Årets Dramatiker
  • Årets Børneteaterforestilling
  • Årets Opera
  • Årets Musikteater/show
  • Årets Danseforestilling
  • Årets Særforestilling
  • Årets Talentpris(er)

Modtagere af Årets hæderspris

Prisen kaldtes Bikubens hæderspris 1998-2013, siden 2014 kaldes den Årets hæderspris.[2]

ÅrPersonProfessionRef
1998Bodil UdsenSkuespiller[2]
1999Lisbeth BalslevOperasanger[2]
2000Jørgen ReenbergSkuespiller[2]
2001Nikolaj CederholmDramatiker, instruktør, skuespiller og teaterdirektør[2]
2002Nikolaj HübbeKgl. Balletdanser[2]
2003Ghita NørbySkuespiller[2]
2004Karen-Lise MynsterSkuespiller[2]
2005Preben KristensenSkuespiller[2]
2006Thomas LundDanser[2]
2007Stig Fogh AndersenKgl. operasanger[2]
2008Kirsten OlesenSkuespiller[2]
2009Silja SchandorffDanser[2]
2010Jytte AbildstrømSkuespiller og teaterdirektør[2]
2011Lars MikkelsenSkuespiller[2]
2012Tim RushtonKoreograf og leder af Dansk Danseteater[2]
2013Klaus HoffmeyerInstruktør[2]
2014Henning JensenSkuespiller[2]
2015Kirsten DehlholmTeaterleder og instruktør[3]
2016Lisbet DahlSkuespiller og instruktør

Modtagere af Årets forestilling

  • 1999 Personkreds 3, Betty Nansen Teatret/Edison
  • 2000 Sælsomt Mellemspil, Det Kgl. Teater
  • 2001 Hamlet, Aalborg Teater
  • 2002 Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
  • 2003 Kabale og Kærlighed, Det Kgl. Teater
  • 2004 Flugt, Det Kgl. Teater
  • 2005 Demokrati, Betty Nansen Teatret
  • 2006 Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
  • 2007 Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
  • 2008 Et Drømmespil, Betty Nansen Teatret
  • 2009 Breaking the Waves, Odense Teater
  • 2010 Richard III på Det Kgl. Teater
  • 2011 Den unge Werthers lidelser på Det Kgl. Teater
  • 2012 Mågen på Det Kgl. Teater
  • 2013 Skakten på Aarhus Teater og CaféTeatret
  • 2014 Metamorfoser, Det Kongelige Teater
  • 2015 Beton, Aalborg Teater
  • 2016 Lad den Rette komme ind, Odense Teater
  • 2017 Erasmus Montanus, Aarhus Teater og Sort/Hvid
  • 2018 Årets Musical: Lyden af de skuldre vi står på, Aarhus Teater, Årets Børne/Ungddomsforestilling: Fucking Åmål, Hils din mor og Teater Vestvolden
  • 2019 Den kroniske uskyld, Det Kongelige Teater

Modtagere af Årets særpris

Denne pris kaldtes Årets Reumert særpris i 2000 og 2002. I 2012-13 kaldtes den Juryens særpris. Siden 2014 har den heddet Årets særpris.

  • 2000 Preben Harris, skuespiller og teaterinstruktør
  • 2002 Jacob Schokking, instruktør
  • 2012 BLAM! med Neander Teater
  • 2013 Manifest 2083, CaféTeatret
  • 2014 Boys Don’t Cry, Mungo Park og Eventministeriet, Det Kongelige Teater
  • 2015 Ungdom, Republique
  • 2016 Hår på den, Teater Grob og Frit Fald

Modtagere af Årets kvindelige hovedrolle

ÅrSkuespillerForestilling
1999Tammi Øst”Aske til Aske — Støv til Støv”
(Husets Teater)
2000Kirsten Olesen”Sælsomt Mellemspil”,
(Det Kgl. Teater)
2001Jannie Faurschou”Så enkel er kærligheden”
(Rialto Teatret)
2002Trine Dyrholm”4:48 Psykose”
(Betty Nansen Teatret/ Edison)
2003Karen-Lise Mynster”Fra regnormenes liv”
(Det Danske Teater)
2004Ulla Henningsen"Dødsdansen"
(Betty Nansen Teatret/Edison)
2005Meike Bahnsen"Anna Karenina"
(Aalborg Teater)
2006Maria Rossing”Den Kaukasiske Kridtcirkel”
(Det Kgl. Teater)
2007Karen-Lise Mynster"Pietà"
(Husets Teater)
"Håndbog i overlevelse"
(Teater Grob)
2008Sofie Gråbøl”Et drømmespil”
(Betty Nansen Teatret)
2009Tammi Øst"Ansigtet mod væggen"
(Holland House og Café Teatret)
"Stuk"
(Det Kgl. Teater)
2010Signe Egholm Olsen"Bygmester Solness"
(Det Kgl. Teater)
2011Ina-Miriam Rosenbaum"Marguerite Viby — en pige med pep"
(Off/Off Produktion)
"Hitler on the Roof"
(Leman & Rosenbaum)
2012Kirsten Olesen"Gengangere"
(Det Kgl. Teater)
2013Tammi Øst"Kirsebærhaven"
(Aalborg Teater)
2014Marianne Høgsbro”Indenfor murene”
(Aalborg Teater)
2015Karen-Lise Mynster"Det der er"
(Husets Teater)
2016Benedikte Hansen"Tørst"
(Abelone Koppel)
2017Marina Bouras"Ren"
(Husets Teater)
2018Ina-Miriam Rosenbaum"JOB – et enkelt menneske"
(Off Off/Produktion)
2019Stina EkbladDantes guddommelige komedie
Østerbro Teater

Modtagere af Årets mandlige hovedrolle

ÅrSkuespillerForestilling
1999Henning Jensen”Personkreds 3”
(Edison, Betty Nansen Teatret)
2000Søren PilmarkKøbenhavn
(Betty Nansen Teatret)
2001Flemming Enevold”The Phantom of the Opera”
2002Nikolaj Lie Kaas”Peer Gynt”
2003Jesper Langberg"Festen"
(Mammutteatret)
2004Gyrd Løfqvist"Gæsten"
(Teatret ved Sorte Hest)
2005Henning Jensen”Pinocchios Aske”
(Det Kgl. Teater)
2006Jørgen Reenberg”Indenfor murene”
(Det Kgl. Teater)
2007Nicolas Bro”Faust”
(Det Kgl. Teater)
2008Nicolas Bro”Hamlet”
(Det Kgl. Teater)
2009Jens Albinus"Stuk"
(Det Kgl. Teater)
2010Søren Sætter-Lassen"Richard III"
(Det Kgl. Teater)
2011Mads M. Nielsen"Udslet Hornsleth"
(Teater V)
2012Jens Albinus"Jeppe på Bjerget"
(Aarhus Teater)
2013Ole Lemmeke"Bang og Betty"
(Folketeatret)
2014Søren Sætter-Lassen,”Faderen”
(Det Kgl. Teater)
2015Olaf Johannessen"Samtale før døden"
(Betty Nansen Teatret)
"Mefisto"
(Betty Nansen Teatret)
"Heksejagt"
(Det Kongelige Teater)
2016Olaf Johannessen"Puntila"
(Det Kongelige Teater)
2017Andreas Jebro"Erasmus Montanus"
(Aarhus Teater[4])
2018Elliott Crosset Hove"Hamlet"
(Vendsyssel Teater)
2019Søren Sætter-LassenAmadeus
Det Kongelige Teater

Modtagere af Årets Instruktør

ÅrInstruktørForestillingRef.
1999Madeleine Røn Juul"Personkreds 3", Betty Nansen Teatret/Edison[5]
2000Peter Langdal"København", Betty Nansen Teatret[6]
2001Kasper Holten"Hamlet", Aalborg Teater[7]
2002Peter Langdal"Når Vi Døde Vågner", Betty Nansen Teatret[8]
2003Staffan Valdemar Holm"Antikrist" og "Kabale og Kærlighed"[9]
2004Alexa Ther"Antigone", Det Kongelige Teater, "På den 2. side", "Plan B" og "Sting", Café Teatret[10]
2005Peter Langdal"Demokrati", Betty Nansen Teatret[11]
2006Katrine Wiedemann"Havfruen" og "Den kaukasiske kridtcirkel", Det Kongelige Teater[12]
2007Kamilla Wargo Brekling"Om et øjeblik", Betty Nansen Teatret[13]
2008Klaus Hoffmeyer"12 møder med et vidunderbarn", Odense Teater[14]
2009Jacob F. Schokking"Ansigtet mod væggen", Holland House og Café Teatret og "Mand møder kvinde: teori og praksis", Holland House og Kaleidoskop[15]
2010Rune David Grue"Pornografi", Aalborg Teater samt "Forbrændt" og "Ulysses von Ithacia", Det Kongelige Teater[16]
2011Elisa Kragerup"Den unge Werthers lidelser" på Det Kongelige Teater og "Hvid Magi" på Betty Nansen Teatrets anneksscene Edison[17]
2012Elisa Kragerup"Det gode menneske fra Sezuan" og "Sonetter" på Det Kongelige Teater[18]
2013Minna Johannesson"Anne Linnet Teaterkoncert - Jeg er jo lige her", Aalborg Teater[19]
2014Madeleine Røn Juul"Fruentimmerskolen", Grønnegårds Teatret, "Jeg hedder Bente", Teatret ved Sorte Hest og "Hotel Nelson", Teater Grob[20]
2015Kaspar Rostrup,"Glasmenageriet", Folketeatret[21]
2016Rolf Heim"Hvem har æren?", Odense Teater og "Arne går under", Bådteatret[22]
2017Morten Kirkskov"Lang dags rejse mod nat", Det Kongelige Teater[23]
2018Tue Biering"Rocky!", Husets Teater, "Silent Zone", CPH Opera Festival, "Aftenlandet", Aalborg Teater, "Misundelse", Republique, "Landet uden drømme", Eventministeriet, Det Kongelige Teater[24]

Modtagere af Årets Talentpris

2012

  • Ida Prætorius, danser

2016

  • Marie Knudsen Fogh, skuespiller, modtager prisen på baggrund af sine optrædener i Richard III og Daemon på Aalborg Teater.[1]
  • Tobias Praetorius, danser, for sin optræden i Short Time Together, Den Kongelige Ballet.
  • Liv Helm, instruktør, for sin iscenesættelse af Salamimetoden på Aarhus Teater, og Og nu: verden! på Husets Teater.
  • Kristoffer Helmuth, skuespiller, for sin optræden i Lad den rette komme ind og Brødrene Løvehjerte på Odense Teater.
  • Franciska Zahle, scenograf, for sin scenografi til Melodien der blev væk på Nørrebro Teater.
  • Nanna Rossen, sanger, for sin optræden i Hairspray, Tivoli og Thomas Langkjær Entertainment.
  • Simon Sears, skuespiller, for sin optræden i Sidst på dagen er vi alle mennesker på Mammutteatret.
  • Morten Grove Frandsen, sanger, for sin optræden i Leaves, Sort/Hvid og Copenhagen Opera Festival.

2019

  • Nicolai Jørgensen, skuespiller, som modtog talentprisen for sin medvirken i Shakespeare in Love på Østerbro Teater.
  • Anne Sofie Wanstrup, skuespiller, som modtog Talentprisen for sin medvirken i Leve livet på Bornholms Teater.
  • Cecilie Gerberg Nielsen, som modtog Talentprisen for sin medvirken i Tom på BaggaardTeatret og Forårsrullen på Odense Teater.
  • Bolette Nørregaard Bang, skuespiller, som modtog Talentprisen for sin medvirken i Persona på Aalborg Teater.
  • Anna Malzer, dramatiker og instruktør, som modtog Talentprisen for sit arbejde som kunstnerisk leder på Teater Momentum.
  • Emil Blak Olsen, skuespiller, som modtog Talentprisen for sin medvirken i Finn og de fem fajl på Zangenbergs Teater.
  • Anders Björklund, nycirkusartist, som modtog Talentprisen for sin medvirken i Kom dans med mig på Det Lille Teater.
  • Monica Isa Andersen, Musicalperformer, som modtog Talentprisen for sin medvirken i Den evige ild på Bellevue Teatret.

Årets Opera

  • 2019 Drot og Marsk, Det Kongelige Teater[25]

Referencer

  1. ^ a b "De blev hædret ved Årets Reumert 2016". Årets Reumert. 10. juni 2016. Arkiveret fra originalen 18. februar 2019. Hentet 14. juni 2016.
  2. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r OVERBLIK Alle Reumert-vindere 1998-2014. DR. Hentet 30/9-2021
  3. ^ dr.dk - Alle vinderne af Årets Reumert 2015
  4. ^ "Årets Mandlige Hovedrolle 2017". Årets Reumert. 10. juni 2017. Arkiveret fra originalen 7. februar 2018. Hentet 30. januar 2018.
  5. ^ "Årets Instruktør 1999: Madeline Røn Juul". Arkiveret fra originalen 12. marts 2018. Hentet 12. juni 2018.
  6. ^ "Årets Instruktør 2000: Peter Langdal". Arkiveret fra originalen 12. juni 2018. Hentet 12. juni 2018.
  7. ^ "Årets Instruktør 2001: Kasper Holten". Arkiveret fra originalen 12. juni 2018. Hentet 12. juni 2018.
  8. ^ "Årets Instruktør 2002: Peter Langdal". Arkiveret fra originalen 12. juni 2018. Hentet 12. juni 2018.
  9. ^ "Årets Instruktør 2003: Staffan Valdemar Holm". Arkiveret fra originalen 12. juni 2018. Hentet 12. juni 2018.
  10. ^ "Årets Instruktør 2004: Alexa Ther". Arkiveret fra originalen 12. juni 2018. Hentet 12. juni 2018.
  11. ^ "Årets Instruktør 2005: Peter Langdal". Arkiveret fra originalen 12. juni 2018. Hentet 12. juni 2018.
  12. ^ "Årets Instruktør 2006: Katrine Wiedemann". Arkiveret fra originalen 12. juni 2018. Hentet 12. juni 2018.
  13. ^ "Årets Instruktør 2007: Kamilla Wargo Brekling". Arkiveret fra originalen 12. juni 2018. Hentet 12. juni 2018.
  14. ^ "Årets Instruktør 2008: Klaus Hoffmeyer". Arkiveret fra originalen 12. juni 2018. Hentet 12. juni 2018.
  15. ^ "Årets Instruktør 2009: Jacob F. Schokking". Arkiveret fra originalen 12. juni 2018. Hentet 12. juni 2018.
  16. ^ "Årets Instruktør 2010: Rune David Grue". Arkiveret fra originalen 8. maj 2019. Hentet 12. juni 2018.
  17. ^ "Årets Instruktør 2011: Elisa Kragerup". Arkiveret fra originalen 12. juni 2018. Hentet 12. juni 2018.
  18. ^ "Årets Instruktør 2012: Elisa Kragerup". Arkiveret fra originalen 12. juni 2018. Hentet 12. juni 2018.
  19. ^ "Årets Instruktør 2013: Minna Johannesson". Arkiveret fra originalen 12. juni 2018. Hentet 12. juni 2018.
  20. ^ "Årets Instruktør 2014: Madline Røn Juul". Arkiveret fra originalen 12. juni 2018. Hentet 12. juni 2018.
  21. ^ "Årets Instruktør 2015: Kaspar Rostrup". Arkiveret fra originalen 12. marts 2018. Hentet 12. juni 2018.
  22. ^ "Årets Instruktør 2016: Rolf Heim". Arkiveret fra originalen 12. juni 2018. Hentet 12. juni 2018.
  23. ^ "Årets Instruktør 2017: Morten Kirkskov". Arkiveret fra originalen 12. juni 2018. Hentet 12. juni 2018.
  24. ^ "Årets Instruktør 2018: Tue Biering". Arkiveret fra originalen 12. juni 2018. Hentet 12. juni 2018.
  25. ^ Årets Reumert 2019: Her er vinderne!. iscene.dk. Hentet 30/9-2021

Ekstern henvisning

This article uses material from the Wikipedia article Reumert, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Indholdet er udgivet under CC BY-SA 3.0 medmindre andet er angivet. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.