Puerto Rico i olympiska sommarspelen 2004 bestod av 43 idrottare som blivit uttagna av Puerto Ricos olympiska kommitté.
| |||||
Kommitté | Puerto Ricos Olympiska Kommitté | ||||
---|---|---|---|---|---|
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten | |||||
Deltagare | 43 deltagare i 15 grenar | ||||
Fanbärare | Carlos Arroyo | ||||
| |||||
| |||||
Puerto Rico i olympiska sommarspelen | |||||
1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 | |||||
Puerto Rico i olympiska vinterspelen | |||||
1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 |
Lag | Vinster | Förluster | Poäng | Första Tiebreaker Särskiljning av lika lag | Andra Tiebreaker Målgenomsnitt för lika lag |
---|---|---|---|---|---|
Litauen | 5 | 0 | 10 | ||
Grekland | 3 | 2 | 8 | 1-1 | 1.12 |
Puerto Rico | 3 | 2 | 8 | 1-1 | 0.98 |
USA | 3 | 2 | 8 | 1-1 | 0.92 |
Australien | 1 | 4 | 6 | ||
Angola | 0 | 5 | 5 |
15 augusti 20:00 | Puerto Rico | 92–73 | USA | Helliniko Indoor Arena, Aten Domare: Zoran Šutulović (Serbien och Montenegro) Vicente Bulto (Spanien) | ||
Resultat efter kvart: 21–20, 28–7, 16–21, 27–25 | ||||||
Pts: Arroyo 24 Rebs: Ortiz 6 Asts: Arroyo 7 | Pts: Duncan, Iverson 15 var Rebs: Duncan 16 Asts: Duncan 4 |
17 augusti 14:30 | Litauen | 98–90 | Puerto Rico | Helliniko Indoor Arena, Aten Domare: Pablo Estevez (Argentina) Zoran Šutulović (Serbien och Montenegro) | ||
Resultat efter kvart: 26–32, 23–12, 22–22, 27–24 | ||||||
Pts: Šiškauskas 23 Rebs: E. Žukauskas 8 Asts: Jasikevičius 7 | Pts: Arroyo, Ayuso 25 var Rebs: Hourruitiner 6 Asts: Arroyo, Ayuso 2 var |
19 augusti 16:45 | Puerto Rico | 83–80 | Angola | Helliniko Indoor Arena, Aten Domare: Reynaldo Sanchez (Dominikanska republiken) Ma Li Jun (Kina) | ||
Resultat efter kvart: 19–17, 18–15, 26–34, 20–14 | ||||||
Pts: Ayuso 17 Rebs: Santiago 10 Asts: Arroyo 6 | Pts: de Carvalho 14 Rebs: Moussa 6 Asts: Costa 7 |
21 augusti 9:00 | Australien | 82–87 | Puerto Rico | Helliniko Indoor Arena, Aten Domare: Vicente Bulto (Spanien) Pablo Estevez (Argentina) | ||
Resultat efter kvart: 23–13, 28–28, 17–24, 14–22 | ||||||
Pts: Nielsen 20 Rebs: Bogut 11 Asts: Heal 6 | Pts: Santiago 20 Rebs: Ortiz 6 Asts: Arroyo 7 |
23 augusti 22:15 | Grekland | 78–58 | Puerto Rico | Helliniko Indoor Arena, Aten Domare: José Ronfini (Mexiko) Scott Buttler (Australien) | ||
Resultat efter kvart: 20–22, 20–6, 16–18, 22–12 | ||||||
Pts: Kakiouzis 16 Rebs: Dikoudis 8 Asts: Papaloukas 4 | Pts: Ayuso 11 Rebs: Fajardo 9 Asts: Arroyo 4 |
Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||||||||
Spanien | 94 | |||||||||
USA | 102 | |||||||||
USA | 81 | |||||||||
Argentina | 89 | |||||||||
Argentina | 69 | |||||||||
Grekland | 64 | |||||||||
Argentina | 84 | |||||||||
Italien | 69 | |||||||||
Litauen | 95 | |||||||||
Kina | 75 | |||||||||
Litauen | 91 | Bronsmatch | ||||||||
Italien | 100 | |||||||||
Italien | 83 | USA | 104 | |||||||
Puerto Rico | 70 | Litauen | 96 | |||||||
Idrottare | Gren | Sextondelsfinaler | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||||||||
Joseph Serrano | Flugvikt | Rakhimzhanov (KAZ) | L 23:42 | Gick inte vidare | |||||||||
Juan Manuel López | Bantamvikt | Khatsigov (BLR) | L PTS 19:27 | Gick inte vidare | |||||||||
Carlos Velasquez | Fjädervikt | Oliveira (BRA) | L PTS 43:+43 | Gick inte vidare | |||||||||
Alexander De Jesus | Lättvikt | Carvalho (BRA) | W PTS 39:24 | Rukundo (UGA) | L PTS 22:24 | Gick inte vidare | |||||||
Victor Bisbal | Supertungvikt | Jaksto (LTU) | L PTS 17:26 | Gick inte vidare |
Luis Vargas missade precis bygelhästfinalen, men lyckades ta sig till den individuella mångkampsfinalen där han slutade på femtonde plats.
Herrarnas individuella mångkamp:
Herrarnas halv lättvikt (-66 kg)
Herrarnas halv tungvikt (-100 kg)
Ryttare | Häst | Gren | Kval | Final | Totalt | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | Omgång 2 | Omgång 3 | Omgång A | Omgång B | |||||||||||||
Straff | Placering | Straff | Totalt | Placering | Straff | Totalt | Placering | Straff | Placering | Straff | Totalt | Placering | Straff | Placering | |||
Mark Watring | Sapphire | Individuell hoppning | 25 | 73 | 39 | 64 | 68 Q | Gav upp | Gick inte vidare |
Seglare | Gren | Lopp | Summerad poäng | Finalplacering | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Karla Barrera | Mistral | 24 | 25 | 26 | 23 | 25 | 26 | 26 | 26 | 25 | 24 | 250 | 26 |
M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;
Seglare | Gren | Lopp | Summerad poäng | Finalplacering | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Enrique Figueroa Jorge Hernández | Tornado | 9 | 7 | 12 | 11 | 1 | 2 | 3 | 4 | 12 | 1 | 72 | 7 |
M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;
Idrottare | Gren | Kval | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering | ||
Angelique Rodríguez | 3 m | 239,19 | 25 | Gick inte vidare | |||
10 m | 316,08 | 11 Q | 455,94 | 18 | Gick inte vidare |
Idrottare | Gren | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaer | Återkval | Bronsmatch | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Ineabelle Díaz | Damernas −67 kg | Bye | Benabderassoul (MAR) W 4–4 SUP | Luo W (CHN) L 3–5 | Bye | Juárez (GUA) L 2–5 | Gick inte vidare | 5 |
Spelare | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Placering | ||
Kristina Brandi | Damsingel | Kostanić (CRO) W 7–5, 6–1 | Myskina (RUS) L 2–6, 6–3, 4–6 | Gick inte vidare |
This article uses material from the Wikipedia Svenska article Puerto Rico i olympiska sommarspelen 2004, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply (view authors). Innehållet är tillgängligt under CC BY-SA 4.0 om ingenting annat anges. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
®Wikipedia is a registered trademark of the Wiki Foundation, Inc. Wiki Svenska (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wiki Foundation.