Svømning under Sommer-OL 2016 fandt sted i Olympic Aquatics Stadium i perioden 6.
august">6. august – 13. august 2016 og ved Fort Copacabana for konkurrencen vedrørende svømning i åben vand den 16. august 2016.
Svømning under det 31. sommer-OL 2016 | |
---|---|
Sted | Olympic Aquatics Stadium (pool) Fort Copacabana (åben vand) |
Datoer | 6–13 August 2016 15–16 August (Marathon) |
Antal begivenheder | 34 |
Atleter | 950 |
| |
Placering | Land | Guld | Sølv | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | USA | 16 | 8 | 9 | 32 |
2 | Australien | 3 | 4 | 3 | 9 |
3 | Ungarn | 3 | 2 | 2 | 7 |
4 | Japan | 2 | 2 | 3 | 7 |
5 | Storbritannien | 1 | 5 | 0 | 5 |
6 | Kina | 1 | 2 | 3 | 6 |
7 | Canada | 1 | 1 | 4 | 6 |
8 | Sverige | 1 | 1 | 1 | 3 |
9 | Italien | 1 | 0 | 2 | 3 |
10 | Danmark | 1 | 0 | 1 | 2 |
Spanien | 1 | 0 | 1 | 2 | |
12 | Kasakhstan | 1 | 0 | 0 | 1 |
Singapore | 1 | 0 | 0 | 1 | |
14 | Sydafrika | 0 | 3 | 0 | 3 |
15 | Rusland | 0 | 2 | 2 | 4 |
16 | Frankrig | 0 | 2 | 0 | 2 |
17 | Belgien | 0 | 1 | 0 | 1 |
18 | Hviderusland | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 32 | 32 | 31 | 95 |
Konkurrencen bestod i alt af 34 discipliner (17 for både damer og herrer), inklusiv de to 10 km Maraton i åben vand. Følgende discipliner blev gennemført i det 50 meter lange olympiske bassin:
Svømning i bassin blev gennemført i to segmenter. Om eftermiddagen blev de indledende heats svømmet mens semifinaler og finaler blev svømmet om aftenen.
H | Heats | ½ | Semifinaler | F | Finaler |
Dato → | Lør 6 | Søn 7 | Man 8 | Tir 9 | Ons 10 | Tor 11 | Fre 12 | Lør 13 | Tir 16 | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Konkurrence ↓ | E | A | E | A | E | A | E | A | E | A | E | A | E | A | E | A | E | A |
50 m fri | H | ½ | F | |||||||||||||||
100 m fri | H | ½ | F | |||||||||||||||
200 m fri | H | ½ | F | |||||||||||||||
400 m fri | H | F | ||||||||||||||||
1500 m fri | H | F | ||||||||||||||||
100 m ryg | H | ½ | F | |||||||||||||||
200 m ryg | H | ½ | F | |||||||||||||||
100 m bryst | H | ½ | F | |||||||||||||||
200 m bryst | H | ½ | F | |||||||||||||||
100 m butterfly | H | ½ | F | |||||||||||||||
200 m butterfly | H | ½ | F | |||||||||||||||
200 m individuel medley | H | ½ | F | |||||||||||||||
400 m individuel medley | H | F | ||||||||||||||||
4x100 m fri | H | F | ||||||||||||||||
4x200 m fri | H | F | ||||||||||||||||
4x100 m medley | H | F | ||||||||||||||||
maraton 10 km | F |
Dato → | Lør 6 | Søn 7 | Man 8 | Tir 9 | Ons 10 | Tor 11 | Fre 12 | Lør 13 | Tir 16 | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Konkurrence ↓ | E | A | E | A | E | A | E | A | E | A | E | A | E | A | E | A | E | A |
50 m fri | H | ½ | F | |||||||||||||||
100 m fri | H | ½ | F | |||||||||||||||
200 m fri | H | ½ | F | |||||||||||||||
400 m fri | H | F | ||||||||||||||||
800 m fri | H | F | ||||||||||||||||
100 m ryg | H | ½ | F | |||||||||||||||
200 m ryg | H | ½ | F | |||||||||||||||
100 m bryst | H | ½ | F | |||||||||||||||
200 m bryst | H | ½ | F | |||||||||||||||
100 m butterfly | H | ½ | F | |||||||||||||||
200 m butterfly | H | ½ | F | |||||||||||||||
200 m individuel medley | H | ½ | F | |||||||||||||||
400 m individuel medley | H | F | ||||||||||||||||
4x100 m fri | H | F | ||||||||||||||||
4x200 m fri | H | F | ||||||||||||||||
4x100 m medley | H | F | ||||||||||||||||
maraton 10 km | F |
Event | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m fri | Anthony Ervin USA | 21.40 | Florent Manaudou Frankrig | 21.41 | Nathan Adrian USA | 21.49 |
100 m fri | Kyle Chalmers Australien | 47.58 'WJR | Pieter Timmers Belgien | 47.80 NR | Nathan Adrian USA | 47.85 |
200 m fri | Sun Yang Kina | 1:44.65 | Chad le Clos Sydafrika | 1:45.20 AF | Conor Dwyer USA | 1:45.23 |
400 m fri | Mack Horton Australien | 3:41.55 | Sun Yang Kina | 3:41.68 | Gabriele Detti Italien | 3:43.69 |
1500 m fri | Gregorio Paltrinieri Italien | 14:34.57 | Connor Jaeger USA | 14:39.48 | Gabriele Detti Italien | 14:40.86 |
100 m ryg | Ryan Murphy USA | 51.97 OR | Xu Jiayu Kina | 52.31 | David Plummer USA | 52.40 |
200 m ryg | Ryan Murphy USA | 1:53.62 | Mitch Larkin Australien | 1:53.96 | Evgeny Rylov Rusland | 1:53.97 |
100 m bryst | Adam Peaty Storbritannien | 57.13 WR | Cameron van der Burgh Sydafrika | 58.69 | Cody Miller USA | 58.87 AM |
200 m bryst | Dmitrij Balandin Kasakhstan | 2:07.46 NR | Josh Prenot USA | 2:07.53 | Anton Tjupkov Rusland | 2:07.70 |
100 m butterfly | Joseph Schooling Singapore | 50.39 | Michael Phelps USA Chad le Clos Sydafrika László Cseh Ungarn | 51.14 | Ikke overrakt, da der var tre sølvmedaljevindere | |
200 m butterfly | Michael Phelps USA | 1:53.36 | Masato Sakai Japan | 1:53.40 | Tamás Kenderesi Ungarn | 1:53.62 |
200 m individuel medley | Michael Phelps USA | 1:54.66 | Kosuke Hagino Japan | 1:56.61 | Wang Shun Kina | 1:57.05 |
400 m individuel medley | Kosuke Hagino Japan | 4:06.05 | Chase Kalisz USA | 4:06.75 | Daiya Seto Japan | 4:09.71 |
4x100 m fri | USA Caeleb Dressel (48.10) Michael Phelps (47.12) Ryan Held (47.73) Nathan Adrian (46.97) Jimmy Feigen Blake Pieroni Anthony Ervin | 3:09.92 | Frankrig Mehdy Metella (48.08) Fabien Gilot (48.20) Florent Manaudou (47.14) Jérémy Stravius (47.11) Clément Mignon William Meynard | 3:10.53 | Australien James Roberts (48.88) Kyle Chalmers (47.38) James Magnussen (48.11) Cameron McEvoy (47.00) Matthew Abood | 3:11.37 |
4x200 m fri | USA Conor Dwyer (1:45.23) Townley Haas (1:44.14) Ryan Lochte (1:46.03) Michael Phelps (1:45.26) Clark Smith Jack Conger Gunnar Bentz | 7:00.66 | Storbritannien Stephen Milne (1:46.97) Duncan Scott (1:45.05) Daniel Wallace (1:46.26) James Guy (1:44.85) Robbie Renwick | 7:03.13 NR | Japan Kosuke Hagino (1:45.34) Naito Ehara (1:46.11) Yuki Kobori (1:45.71) Takeshi Matsuda (1:46.34) | 7:03.50 |
4x100 m medley | |valign=top| USA (USA) Ryan Murphy (51.85) Cody Miller (59.03) Michael Phelps (50.33) Nathan Adrian (46.74) David Plummer[a] Kevin Cordes[a] Tom Shields[a] Caeleb Dressel[a] | 3:27.95 | Storbritannien (GBR) Chris Walker-Hebborn (53.68) Adam Peaty (56.59) James Guy (51.35) Duncan Scott (47.62) | 3:29.24 | Australien (AUS) Mitch Larkin (53.19) Jake Packard (58.84) David Morgan (51.18) Kyle Chalmers (46.72) Cameron McEvoy[a] | 3:29.93 |
Maraton 10 km | Ferry Weertman Holland | 1:52:59.8 | Spyridon Gianniotis Grækenland | 1:52:59.8 | Marc-Antoine Olivier Frankrig | 1:53:02.0
|
Event | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m fri | Pernille Blume Danmark | 24.07 | Simone Manuel USA | 24.09 | Aljaksandra Herasimenja Hviderusland | 24.11 |
100 m fri | Simone Manuel USA Penny Oleksiak Canada | 52.70 OR, AM 52.70 OR, WJR, AM | Ikke uddelt fordi to vandt guld. | Sarah Sjöström Sverige | 52.99 | |
200 m fri | Katie Ledecky USA | 1:53.73 | Sarah Sjöström Sverige | 1:54.08 NR | Emma McKeon Australien | 1:54.92 |
400 m fri | Katie Ledecky USA | 3:56.46 WR | Jazmin Carlin Storbritannien | 4:01.23 | Leah Smith USA | 4:01.92 |
800 m fri | Katie Ledecky USA | 8:04.79 VR | Jazmin Carlin Storbritannien | 8:16.17 | Boglárka Kapás Ungarn | 8:16.37 NR |
100 m ryg | Katinka Hosszú Ungarn | 58.45 | Kathleen Baker USA | 58.75 | Kylie Masse Canada Fu Yuanhui Kina | 58.76 |
200 m ryg | Maya DiRado USA | 2:05.99 | Katinka Hosszú Ungarn | 2:06.05 | Hilary Caldwell Canada | 2:07.54 |
100 m bryst | Lilly King USA | 1:04.93 OR | Julija Jefimova Rusland | 1:05.50 | Katie Meili USA | 1:05.69 |
200 m bryst | Rie Kaneto Japan | 2:20.30 | Yulia Efimova Rusland | 2:21.97 | Shi Jinglin Kina | 2:22.28 |
100 m butterfly | Sarah Sjöström Sverige | 55.48 WR | Penny Oleksiak Canada | 56.46 WJR, NR | Dana Vollmer USA | 56.63 |
200 m butterfly | Mireia Belmonte García Spanien | 2:04.85 | Madeline Groves Australien | 2:04.88 | Natsumi Hoshi Japan | 2:05.20 |
200 m individuel medley | Katinka Hosszú Ungarn | 2:06.58 OR | Siobhan-Marie O'Connor Storbritannien | 2:06.88 | Maya DiRado USA | 2:08.79 |
400 m individuel medley | Katinka Hosszú Ungarn | 4:26.36 WR | Maya DiRado USA | 4:31.15 | Mireia Belmonte García Spanien | 4:32.39 |
4x100 m fri | Australien Emma McKeon (53.41) Brittany Elmslie (53.12) Bronte Campbell (52.15) Cate Campbell (51.97) Madison Wilson | 3:30.65 WR | USA Simone Manuel (53.36) Abbey Weitzeil (52.56) Dana Vollmer (53.18) Katie Ledecky (52.79) Amanda Weir Lia Neal Allison Schmitt | 3:31.89 AM | Canada Sandrine Mainville (53.86) Chantal van Landeghem (53.12) Taylor Ruck (53.19) Penny Oleksiak (52.72) Michelle Williams | 3:32.89 NR |
4x200 m fri | USA Allison Schmitt (1:56.21) Leah Smith (1:56.69) Maya DiRado (1:56.39) Katie Ledecky (1:53.74) Missy Franklin Melanie Margalis Cierra Runge | 7:43.03 | Australien Leah Neale (1:57.95) Emma McKeon (1:54.64) Bronte Barratt (1:55.81) Tamsin Cook (1:56.47) Jessica Ashwood | 7:44.87 | Canada Katerine Savard (1:57.91) Taylor Ruck (1:56.18) Brittany MacLean (1:56.36) Penny Oleksiak (1:54.94) Kennedy Goss Emily Overholt | 7:45.39 NR |
4x100 m medley | USA (USA) Kathleen Baker (59.00) Lilly King (1:05.70) Dana Vollmer (56.00) Simone Manuel (52.43) Olivia Smoliga[b] Katie Meili[b] Kelsi Worrell[b] Abbey Weitzeil[b] | 3:53.13 | Australien (AUS) Emily Seebohm (58.83) Taylor McKeown (1:07.05) Emma McKeon (56.95) Cate Campbell (52.17) Madison Wilson[b] Madeline Groves[b] Brittany Elmslie[b] | 3:55.00 | Danmark (DEN) Mie Nielsen (58.75) Rikke Møller Pedersen (1:06.62) Jeanette Ottesen (56.43) Pernille Blume (53.21) | 3:55.01 ER |
10 km åbent vand | Sharon van Rouwendaal Holland | 1:56:32.1 | Rachele Bruni Italien | 1:56:49.5 | Poliana Okimoto Brasilien | 1:56:51.4 |
AF Afrikansk rekord | AM Nord- og Sydamerikansk rekord | AS Asian rekord | ER Europæisk rekord | OC Oceanisk rekord | OR Olympisk rekord | WJR Junior verdensrekord | WR Verdensrekord |
^ Svømmere der kun deltog i indledende heats og modtog medaljer.
This article uses material from the Wikipedia Dansk article Svømning under sommer-OL 2016, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply (view authors). Indholdet er udgivet under CC BY-SA 4.0 medmindre andet er angivet. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
®Wikipedia is a registered trademark of the Wiki Foundation, Inc. Wiki Dansk (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wiki Foundation.