Världsmästerskapet i handboll för herrar 2023 spelades i Sverige och Polen från den 11 till 29 januari 2023.
Det beslutade IHF under ett möte i Sotji i november 2015. Det var första gången som turneringen spelades i Polen.
Världsmästerskapet i handboll för herrar | |||
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 11–29 januari 2023 | ||
Arrangör | IHF | ||
Värdland | Polen Sverige | ||
Spelplatser | 9 (Gdańsk, Göteborg, Jönköping, Katowice, Kraków, Kristianstad, Malmö, Płock, Stockholm) | ||
Deltagare | |||
Nationer | 32 | ||
Flest mål | Mathias Gidsel (60 mål) | ||
Bäste spelare | Mathias Gidsel | ||
Mästare | Danmark (3:e titeln) | ||
Tvåa | Frankrike | ||
Trea | Spanien | ||
Fyra | Sverige | ||
| |||
|
Danmark skrev historia genom att vinna sitt tredje VM-guld i rad, vilket ingen annan nation gjort tidigare.
Kvalificerad för huvudrundan | |
Kvalificerad för placeringsspel |
Det inledande gruppspelet avgjordes 11 till 17 januari.
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spanien | 3 | 3 | 0 | 0 | 99 | 73 | +26 | 6 |
2 | Montenegro | 3 | 2 | 0 | 1 | 94 | 94 | 0 | 4 |
3 | Iran | 3 | 1 | 0 | 2 | 78 | 93 | −15 | 2 |
4 | Chile | 3 | 0 | 0 | 3 | 83 | 94 | −11 | 0 |
12 januari 2023 | Chile | 24 – 25 | Iran | Tauron Arena Kraków | ||
18:00 UTC+1 | Feuchtmann 6 2× | (11 – 13) Rapport | Oraei 7 8× 2× 1× | Kraków Publik: 1 007 Domare: Konjičanin, Konjičanin (Bosnien och Hercegovina) | ||
12 januari 2023 | Spanien | 30 – 25 | Montenegro | Tauron Arena Kraków | ||
20:30 UTC+1 | Odriozola 6 4× | (15 – 12) Rapport | B. Vujović 7 6× | Kraków Publik: 1 808 Domare: Brunner, Salah (Schweiz) | ||
14 januari 2023 | Montenegro | 34 – 31 | Iran | Tauron Arena Kraków | ||
18:00 UTC+1 | M. Vujović 10 2× | (19 – 16) Rapport | Askari, Oraei 7 4× 1× | Kraków Publik: 2 600 Domare: Fonseca, Santos (Portugal) | ||
14 januari 2023 | Spanien | 34 – 26 | Chile | Tauron Arena Kraków | ||
20:30 UTC+1 | A. Dujshebaev 6 3× | (18 – 15) Rapport | Feuchtmann 8 4× 3× | Kraków Publik: 3 150 Domare: Emam, Hedaia (Egypten) | ||
16 januari 2023 | Montenegro | 35 – 33 | Chile | Tauron Arena Kraków | ||
18:00 UTC+1 | M. Vujović 12 6× 2× 1× | (20 – 18) Rapport | Feuchtmann 9 1× 1× | Kraków Publik: 1 100 Domare: Erdoğan, Özdeniz (Turkiet) | ||
16 januari 2023 | Iran | 22–35 | Spanien | Tauron Arena Kraków | ||
20:30 UTC+1 | tre spelare 4 4× 1× | (11 – 21) Rapport | A. Dujshebaev, Solé 6 2× | Kraków Publik: 1 403 Domare: Koo, Lee (Sydkorea) | ||
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Frankrike | 3 | 3 | 0 | 0 | 102 | 78 | +24 | 6 |
2 | Slovenien | 3 | 2 | 0 | 1 | 96 | 77 | +19 | 4 |
3 | Polen | 3 | 1 | 0 | 2 | 74 | 82 | −8 | 2 |
4 | Saudiarabien | 3 | 0 | 0 | 3 | 66 | 101 | −35 | 0 |
11 januari 2023 | Frankrike | 26 – 24 | Polen | Spodek Arena | ||
21:00 UTC+1 | Mahé 5 4× 1× | (14 – 13) Rapport | Sićko 7 2× 1× | Katowice Publik: 9 960 Domare: Kurtagic, Wetterwik (Sverige) | ||
12 januari 2023 | Saudiarabien | 19 – 33 | Slovenien | Spodek Arena | ||
18:00 UTC+1 | Al-Muwallad 4 4× 1× | (8 – 16) Rapport | Janc 6 4× | Katowice Publik: 1 371 Domare: Erdoğan, Özdeniz (Turkiet) | ||
14 januari 2023 | Frankrike | 41 – 23 | Saudiarabien | Spodek Arena | ||
18:00 UTC+1 | Lenne 8 1× | (24 – 14) Rapport | Al-Abbas, Al-Salem 5 2× 1× 1× | Katowice Publik: 6 200 Domare: Koo, Lee (Sydkorea) | ||
14 januari 2023 | Polen | 23 – 32 | Slovenien | Spodek Arena | ||
20:30 UTC+1 | Moryto 6 5× | (11 – 17) Rapport | Dolenec 7 6× | Katowice Publik: 9 999 Domare: Horáček, Novotný (Tjeckien) | ||
16 januari 2023 | Slovenien | 31 – 35 | Frankrike | Spodek Arena | ||
18:00 UTC+1 | Vlah 9 3× 1× | (14 – 16) Rapport | Mahé, Remili 7 6× | Katowice Publik: 6 400 Domare: Brunner, Salah (Schweiz) | ||
16 januari 2023 | Polen | 27 – 24 | Saudiarabien | Spodek Arena | ||
20:30 UTC+1 | Moryto 9 7× | (13 – 12) Rapport | Al-Abbas 5 1× 1× | Katowice Publik: 9 999 Domare: Fonseca, Santos (Portugal) | ||
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sverige | 3 | 3 | 0 | 0 | 107 | 57 | +50 | 6 |
2 | Brasilien | 3 | 2 | 0 | 1 | 83 | 78 | +5 | 4 |
3 | Kap Verde | 3 | 1 | 0 | 2 | 88 | 89 | −1 | 2 |
4 | Uruguay | 3 | 0 | 0 | 3 | 61 | 115 | −54 | 0 |
12 januari 2023 | Kap Verde | 33 – 25 | Uruguay | Scandinavium | ||
18:00 UTC+1 | G. Furtado 6 2× | (17 – 11) Rapport | Rostagno, F. Rubbo 5 1× | Göteborg Publik: 6 312 Domare: Kuttler, Merz (Tyskland) | ||
12 januari 2023 | Sverige | 26 – 18 | Brasilien | Scandinavium | ||
20:30 UTC+1 | Gottfridsson 6 3× | (11 – 9) Rapport | Rodrigues 4 4× 2× | Göteborg Publik: 11 627 Domare: Lah, Sok (Slovenien) | ||
14 januari 2023 | Brasilien | 35 – 24 | Uruguay | Scandinavium | ||
18:00 UTC+1 | Hackbarth 7 4× 1× | (19 – 10) Rapport | Capello 5 1× 1× | Göteborg Domare: Jovandić, Sekulić (Serbien) | ||
14 januari 2023 | Sverige | 34 – 27 | Kap Verde | Scandinavium | ||
20:30 UTC+1 | D. Pettersson, Wanne 5 1× | (19 – 8) Rapport | F. Landim, Moreno 6 5× | Göteborg Publik: 11 750 Domare: Gasmi, Gasmi (Frankrike) | ||
16 januari 2023 | Brasilien | 30 – 28 | Kap Verde | Scandinavium | ||
18:00 UTC+1 | Dupoix 7 2× | (17 – 15) Rapport | Moreno 7 4× | Göteborg Publik: 5 191 Domare: Jørum, Kleven (Norge) | ||
16 januari 2023 | Uruguay | 12 – 47 | Sverige | Scandinavium | ||
20:30 UTC+1 | De Agrela 5 3× | (8 – 25) Rapport | Johansson 11 3× | Göteborg Publik: 9 051 Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet) | ||
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Portugal1 | 3 | 2 | 0 | 1 | 85 | 74 | +11 | 4 |
2 | Island1 | 3 | 2 | 0 | 1 | 96 | 81 | +15 | 4 |
3 | Ungern1 | 3 | 2 | 0 | 1 | 85 | 82 | +3 | 4 |
4 | Sydkorea | 3 | 0 | 0 | 3 | 76 | 105 | −29 | 0 |
1Inbördes målskillnad avgjorde placering. Portugal +3, Island +2, Ungern -5.
12 januari 2023 | Ungern | 35 – 27 | Sydkorea | Kristianstad Arena | ||
18:00 UTC+1 | Lékai 7 8× 1× 1× | (21 – 11) Rapport | tre spelare 5 3× 1× | Kristianstad Publik: 2 738 Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet) | ||
12 januari 2023 | Island | 30 – 26 | Portugal | Kristianstad Arena | ||
20:30 UTC+1 | Elísson 9 3× 1× | (15 – 15) Rapport | Portela 8 5× 1× 1× | Kristianstad Publik: 2 738 Domare: Schulze, Tönnies (Tyskland) | ||
14 januari 2023 | Portugal | 32 – 24 | Sydkorea | Kristianstad Arena | ||
18:00 UTC+1 | Gomes 7 5× | (15 – 12) Rapport | Hyeon-sik 4 3× | Kristianstad Publik: 4 615 Domare: Pavićević, Ražnatović (Montenegro) | ||
14 januari 2023 | Island | 28 – 30 | Ungern | Kristianstad Arena | ||
20:30 UTC+1 | Elísson 9 3× | (17 – 12) Rapport | Ancsin 6 5× 1× | Kristianstad Publik: 4 615 Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike) | ||
16 januari 2023 | Sydkorea | 25 – 38 | Island | Kristianstad Arena | ||
18:00 UTC+1 | Jeongu, Y. Kim 4 4× | (13 – 19) Rapport | Ríkharðsson 11 4× 1× | Kristianstad Publik: 3 608 Domare: Kuttler, Merz (Tyskland) | ||
16 januari 2023 | Portugal | 27 – 20 | Ungern | Kristianstad Arena | ||
20:30 UTC+1 | F. Costa 6 2× 1× | (16 – 9) Rapport | Bodó 5 3× 1× | Kristianstad Publik: 3 608 Domare: Nachevski, Nikolov (Nordmakedonien) | ||
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tyskland | 3 | 3 | 0 | 0 | 102 | 81 | +21 | 6 |
2 | Serbien | 3 | 2 | 0 | 1 | 103 | 85 | +18 | 4 |
3 | Qatar | 3 | 1 | 0 | 2 | 80 | 89 | −9 | 2 |
4 | Algeriet | 3 | 0 | 0 | 3 | 72 | 102 | −30 | 0 |
13 januari 2023 | Tyskland | 31 – 27 | Qatar | Spodek Arena | ||
18:00 UTC+1 | Knorr 8 1× 1× | (18 – 13) Rapport | Capote 5 4× 1× | Katowice Publik: 3 500 Domare: Gubica, Milošević (Kroatien) | ||
13 januari 2023 | Serbien | 36 – 27 | Algeriet | Spodek Arena | ||
20:30 UTC+1 | Marsenić 9 4× | (16 – 13) Rapport | Arib 5 4× 1× | Katowice Publik: 3 500 Domare: Gatelis, Mažeika (Litauen) | ||
15 januari 2023 | Tyskland | 34 – 33 | Serbien | Spodek Arena | ||
18:00 UTC+1 | Mertens 7 5× 1× | (19 – 17) Rapport | Kukić 7 2× 1× | Katowice Publik: 4 600 Domare: Hansen, Madsen (Danmark) | ||
15 januari 2023 | Qatar | 29 – 24 | Algeriet | Spodek Arena | ||
20:30 UTC+1 | Gačević, Madadi 7 4× 2× | (12 – 11) Rapport | Abdi, Daoud 5 3× | Katowice Publik: 3 200 Domare: Emam, Hedaia (Egypten) | ||
17 januari 2023 | Algeriet | 21 – 37 | Tyskland | Spodek Arena | ||
18:00 UTC+1 | Kohlbacher 10 2× 1× 1× | (9 – 16) Rapport | Abdi 5 1× | Katowice Publik: 2 350 Domare: Bíró, Kiss (Ungern) | ||
17 januari 2023 | Qatar | 24 – 34 | Serbien | Spodek Arena | ||
20:30 UTC+1 | tre spelare 5 3× | (14 – 17) Rapport | Radivojević 7 4× 2× | Katowice Publik: 1 800 Domare: Horáček, Novotný (Tjeckien) | ||
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Norge | 3 | 3 | 0 | 0 | 98 | 74 | +24 | 6 |
2 | Nederländerna | 3 | 2 | 0 | 1 | 89 | 70 | +19 | 4 |
3 | Argentina | 3 | 1 | 0 | 2 | 75 | 87 | −12 | 2 |
4 | Nordmakedonien | 3 | 0 | 0 | 3 | 77 | 108 | −31 | 0 |
13 januari 2023 | Argentina | 19 – 29 | Nederländerna | Tauron Arena Kraków | ||
18:00 UTC+1 | Parker, Simonet 5 3× 1× | (11 – 14) Rapport | Smits 7 3× 1× | Kraków Publik: 2 418 Domare: Hansen, Madsen (Danmark) | ||
13 januari 2023 | Norge | 39 – 27 | Nordmakedonien | Tauron Arena Kraków | ||
20:30 UTC+1 | Rød, Sagosen 6 2× 1× | (18 – 11) Rapport | Taleski 7 3× 1× | Kraków Publik: 4 048 Domare: Bíró, Kiss (Ungern) | ||
15 januari 2023 | Nordmakedonien | 24 – 34 | Nederländerna | Tauron Arena Kraków | ||
18:00 UTC+1 | Kuzmanovski, Peševski 4 2× 2× | (11 – 18) Rapport | Smits 10 5× 1× | Kraków Publik: 3 300 Domare: Kurtagic, Wetterwik (Sverige) | ||
15 januari 2023 | Norge | 32 – 21 | Argentina | Tauron Arena Kraków | ||
20:30 UTC+1 | tre spelare 5 2× | (16 – 12) Rapport | D. Simonet 7 5× | Kraków Publik: 3 750 Domare: Konjičanin, Konjičanin (Bosnien och Hercegovina) | ||
17 januari 2023 | Nordmakedonien | 26 – 35 | Argentina | Tauron Arena Kraków | ||
18:00 UTC+1 | Taleski 5 2× 1× | (11 – 18) Rapport | D. Simonet 7 2× 1× | Kraków Publik: 2 214 Domare: Gatelis, Mažeika (Litauen) | ||
17 januari 2023 | Nederländerna | 26 – 27 | Norge | Tauron Arena Kraków | ||
20:30 UTC+1 | Smits 7 3× 1× | (17 – 13) Rapport | Sagosen 7 | Kraków Publik: 2 750 Domare: Gubica, Milošević (Kroatien) | ||
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Egypten | 3 | 3 | 0 | 0 | 96 | 57 | +39 | 6 |
2 | Kroatien | 3 | 2 | 0 | 1 | 98 | 77 | +21 | 4 |
3 | USA | 3 | 1 | 0 | 2 | 66 | 102 | −36 | 2 |
4 | Marocko | 3 | 0 | 0 | 3 | 70 | 94 | −24 | 0 |
13 januari 2023 | Marocko | 27 – 28 | USA | Husqvarna Garden | ||
18:00 UTC+1 | Harchaoui 5 5× 1× | (12 – 12) Rapport | Fofana 6 5× 1× | Jönköping Publik: 4 817 Domare: Kleven, Jørum (Norge) | ||
13 januari 2023 | Egypten | 31 – 22 | Kroatien | Husqvarna Garden | ||
20:30 UTC+1 | Mahmoud 7 2× | (16 – 12) Rapport | Šipić 5 5× 2× | Jönköping Publik: 5 200 Domare: García, Marín (Spanien) | ||
15 januari 2023 | Egypten | 30 – 19 | Marocko | Husqvarna Garden | ||
18:00 UTC+1 | Kaddah 7 1× 1× | (13 – 9) Rapport | Lakbi 5 4× 1× | Jönköping Publik: 3 304 Domare: Grillo, Lenci (Argentina) | ||
15 januari 2023 | Kroatien | 40 – 22 | USA | Husqvarna Garden | ||
20:30 UTC+1 | Karačić 8 2× 1× | (20 – 10) Rapport | Hines 6 3× | Jönköping Publik: 3 423 Domare: García, Paolantoni (Argentina) | ||
17 januari 2023 | USA | 16 – 35 | Egypten | Husqvarna Garden | ||
18:00 UTC+1 | Amitović, Chan 4 2× 1× | (7 – 19) Rapport | fyra spelare 4 2× | Jönköping Publik: 2 603 Domare: Jovandić, Sekulić (Serbien) | ||
17 januari 2023 | Kroatien | 36 – 24 | Marocko | Husqvarna Garden | ||
20:30 UTC+1 | Cindrić 9 4× 1× | (15 – 13) Rapport | El Hakimy, Rezzouki 5 4× | Jönköping Publik: 2 617 Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike) | ||
USA:s förbundskapten Robert Hedin fick ett blått kort för spelförstörelse i matchen mot Marocko, efter att ha tryckt på Time-out-knappen felaktigt.
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Danmark | 3 | 3 | 0 | 0 | 113 | 70 | +43 | 6 |
2 | Bahrain | 3 | 1 | 1 | 1 | 78 | 91 | −13 | 3 |
3 | Belgien | 3 | 1 | 0 | 2 | 87 | 102 | −15 | 2 |
4 | Tunisien | 3 | 0 | 1 | 2 | 77 | 92 | −15 | 1 |
13 januari 2023 | Bahrain | 27 – 27 | Tunisien | Malmö Arena | ||
18:00 UTC+1 | Fadhul 10 2× 1× | (16 – 15) Rapport | Rzig 8 3× 1× | Malmö Publik: 8 870 Domare: Nachevski, Nikolov (Nordmakedonien) | ||
13 januari 2023 | Danmark | 43 – 28 | Belgien | Malmö Arena | ||
20:30 UTC+1 | M. Hansen 10 2× 1× | (22 – 15) Rapport | Brixhe 5 5× | Malmö Publik: 12 426 Domare: García, Paolantoni (Argentina) | ||
15 januari 2023 | Belgien | 31 – 29 | Tunisien | Malmö Arena | ||
18:00 UTC+1 | Qerimi 6 6× | (17 – 16) Rapport | Maoua 4 2× 2× 1× | Malmö Publik: 1 023 Domare: García, Marín (Spanien) | ||
15 januari 2023 | Danmark | 36 – 21 | Bahrain | Malmö Arena | ||
20:30 UTC+1 | Gidsel 9 | (16 – 9) Rapport | Merza 5 2× | Malmö Publik: 10 566 Domare: Schulze, Tönnies (Tyskland) | ||
17 januari 2023 | Belgien | 28 – 30 | Bahrain | Malmö Arena | ||
18:00 UTC+1 | Kotters 8 3× 1× | (12 – 15) Rapport | Merza 6 5× | Malmö Publik: 9 350 Domare: Grillo, Lenci (Argentina) | ||
17 januari 2023 | Tunisien | 21 – 34 | Danmark | Malmö Arena | ||
20:30 UTC+1 | Darmoul 6 3× 1× | (14 – 19) Rapport | Gidsel 8 2× | Malmö Publik: 10 143 Domare: Pavićević, Ražnatović (Montenegro) | ||
Kvalificerad för match om 25:e plats | |
Kvalificerad för match om 27:e plats | |
Kvalificerad för match om 29:e plats | |
Kvalificerad för match om 31:a plats |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chile | 3 | 3 | 0 | 0 | 93 | 73 | +20 | 6 |
2 | Sydkorea | 3 | 2 | 0 | 1 | 97 | 86 | +11 | 4 |
3 | Saudiarabien | 3 | 1 | 0 | 2 | 74 | 87 | −13 | 2 |
4 | Uruguay | 3 | 0 | 0 | 3 | 81 | 99 | −18 | 0 |
18 januari 2023 | Chile | 26 – 23 | Saudiarabien | Orlen Arena | ||
15:30 UTC+1 | tre spelare 2 2× 2× | (12–13) Rapport | Al-Abbas, Al-Muwallad 3 2× 1× | Płock Publik: 600 Domare: Erdoğan, Özdeniz (Turkiet) | ||
18 januari 2023 | Uruguay | 30 – 37 | Sydkorea | Orlen Arena | ||
18:00 UTC+1 | Rubbo 8 4× 1× | (15–23) Rapport | Tae-hyun, Yu-sung 6 4× 2× 1× | Płock Publik: 800 Domare: Emam, Hedaia (Egypten) | ||
20 januari 2023 | Chile | 34 – 24 | Uruguay | Orlen Arena | ||
15:30 UTC+1 | Feuchtmann 6 3× 1× 1× | (17–13) Rapport | De Agrela, Rubbo 4 5× 1× | Płock Publik: 600 Domare: García, Paolantoni (Argentina) | ||
20 januari 2023 | Saudiarabien | 23 – 34 | Sydkorea | Orlen Arena | ||
18:00 UTC+1 | Al-Abbas, Al-Hassan 4 7× 1× 1× | (12 – 17) Rapport | Dong-hyun 11 8× | Płock Publik: 1 200 Domare: Fonseca, Santos (Portugal) | ||
22 januari 2023 | Sydkorea | 26 – 33 | Chile | Orlen Arena | ||
13:00 UTC+1 | Kang 6 4× 2× 1× | (16 – 16) Rapport | Feuchtmann 9 6× | Płock Publik: 650 Domare: Kuttler, Merz (Tyskland) | ||
22 januari 2023 | Saudiarabien | 28 – 27 | Uruguay | Orlen Arena | ||
15:30 UTC+1 | Al-Salem 8 3× 1× | (15 – 14) Rapport | Rubbo 11 5× 1× | Płock Publik: 1 250 Domare: Emam, Hedaia (Egypten) | ||
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tunisien | 3 | 3 | 0 | 0 | 93 | 78 | +15 | 6 |
2 | Nordmakedonien | 3 | 2 | 0 | 1 | 108 | 83 | +25 | 4 |
3 | Marocko | 3 | 1 | 0 | 2 | 78 | 97 | −19 | 2 |
4 | Algeriet | 3 | 0 | 0 | 3 | 77 | 98 | −21 | 0 |
19 januari 2023 | Algeriet | 25 – 40 | Nordmakedonien | Orlen Arena | ||
15:30 UTC+1 | Daoud 5 4× 1× | (11 – 19) Rapport | Manaskov, Peševski 7 2× | Płock Publik: 600 Domare: Koo, Lee (Sydkorea) | ||
19 januari 2023 | Marocko | 25 – 30 | Tunisien | Orlen Arena | ||
18:00 UTC+1 | Reida 9 6× 1× | (13 – 13) Rapport | Rzig 8 6× | Płock Publik: 800 Domare: Fonseca, Santos (Portugal) | ||
21 januari 2023 | Algeriet | 27 – 28 | Marocko | Orlen Arena | ||
15:30 UTC+1 | Abdi 7 4× 1× | (15 – 13) Rapport | Harchaoui 5 4× 3× | Płock Publik: 900 Domare: Erdoğan, Özdeniz (Turkiet) | ||
21 januari 2023 | Nordmakedonien | 28 – 33 | Tunisien | Orlen Arena | ||
18:00 UTC+1 | Kuzmanovski 8 7× 1× | (14 – 16) Rapport | Darmoul 7 9× 3× 1× | Płock Publik: 1 300 Domare: García, Paolantoni (Argentina) | ||
23 januari 2023 | Tunisien | 30 – 25 | Algeriet | Orlen Arena | ||
15:30 UTC+1 | Boughanmi 8 2× 1× | (15 – 12) Rapport | Ayyoub 8 2× | Płock Publik: 800 Domare: Grillo, Lenci (Argentina) | ||
23 januari 2023 | Nordmakedonien | 40 – 25 | Marocko | Orlen Arena | ||
18:00 UTC+1 | Kuzmanovski 8 3× | (18 – 12) Rapport | Zaher 8 1× | Płock Publik: 1 050 Domare: Koo, Lee (Sydkorea) | ||
25 januari 2023 | Uruguay | 33 – 34 | Algeriet | Orlen Arena | ||
13:00 UTC+1 | Chaparro, Rubbo 6 2× | (17 – 16) Rapport | Arib, Yacine 6 4× | Płock Publik: 1 050 Domare: Koo, Lee (Sydkorea) | ||
25 januari 2023 | Saudiarabien | 32 – 30 | Marocko | Orlen Arena | ||
15:30 UTC+1 | Al-Salem 7 5× 1× | (18 – 11) Rapport | Harchaoui 10 2× 1× | Płock Publik: 1 050 Domare: Kuttler, Merz (Tyskland) | ||
25 januari 2023 | Sydkorea | 33 – 36 | Nordmakedonien | Orlen Arena | ||
18:00 UTC+1 | Jin 8 3× 1× 1× | (19 – 20) Rapport | Kuzmanovski 8 5× 2× | Płock Publik: 1 400 Domare: Grillo, Lenci (Argentina) | ||
25 januari 2023 | Chile | 26 – 38 | Tunisien | Orlen Arena | ||
20:30 UTC+1 | Feuchtmann 8 2× | (10 – 24) Rapport | Toumi 8 4× 2× | Płock Publik: 2 000 Domare: Jovandić, Sekulić (Serbien) | ||
Kvalificerad för kvartsfinal |
Lagen som gick vidare till huvudrundan tog med sig poängen och målskillnaden från de inbördes mötena i gruppspelet.
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Frankrike | 5 | 5 | 0 | 0 | 165 | 134 | +31 | 10 |
2 | Spanien | 5 | 4 | 0 | 1 | 149 | 124 | +25 | 8 |
3 | Slovenien | 5 | 3 | 0 | 2 | 158 | 133 | +25 | 6 |
4 | Polen | 5 | 2 | 0 | 3 | 123 | 127 | −4 | 4 |
5 | Montenegro | 5 | 1 | 0 | 4 | 126 | 154 | −28 | 2 |
6 | Iran | 5 | 0 | 0 | 5 | 125 | 174 | −49 | 0 |
18 januari 2023 | Iran | 21 – 38 | Slovenien | Tauron Arena Kraków | ||
15:30 UTC+1 | Oraei, Sadeghzadeh 4 3× | (9 – 20) Rapport | Makuc 6 5× | Kraków Publik: 1 206 Domare: Bíró, Kiss (Ungern) | ||
18 januari 2023 | Frankrike | 35 – 24 | Montenegro | Tauron Arena Kraków | ||
18:00 UTC+1 | Richardson 10 3× 1× | (16 – 13) Rapport | Božović 6 4× 1× | Kraków Publik: 2 411 Domare: Kurtagic, Wetterwik (Sverige) | ||
18 januari 2023 | Spanien | 27 – 23 | Polen | Tauron Arena Kraków | ||
20:30 UTC+1 | tre spelare 4 3× 1× | (16 – 15) Rapport | Sićko 7 2× 1× 1× | Kraków Publik: 7 030 Domare: Hansen, Madsen (Danmark) | ||
20 januari 2023 | Slovenien | 26 – 31 | Spanien | Tauron Arena Kraków | ||
15:30 UTC+1 | Dolenec 7 4× 2× | (15 – 15) Rapport | Odriozola 6 3× | Kraków Publik: 2 100 Domare: Kurtagic, Wetterwik (Sverige) | ||
20 januari 2023 | Iran | 29 – 41 | Frankrike | Tauron Arena Kraków | ||
18:00 UTC+1 | tre spelare 4 7× | (14 – 18) Rapport | Briet, Tournat 6 1× | Kraków Publik: 4 150 Domare: Konjičanin, Konjičanin (Bosnien och Hercegovina) | ||
20 januari 2023 | Montenegro | 20 – 27 | Polen | Tauron Arena Kraków | ||
20:30 UTC+1 | M. Vujović 6 3× | (8 – 11) Rapport | Jędraszczyk 6 3× 1× | Kraków Publik: 9 087 Domare: Brunner, Salah (Schweiz) | ||
22 januari 2023 | Montenegro | 23 – 31 | Slovenien | Tauron Arena Kraków | ||
15:30 UTC+1 | Vujačić 5 2× | (8 – 15) Rapport | Vlah 6 5× | Kraków Publik: 3 200 Domare: Gubica, Milošević (Kroatien) | ||
22 januari 2023 | Iran | 22 – 26 | Polen | Tauron Arena Kraków | ||
18:00 UTC+1 | Oraei, Sadeghi 6 4× 1× | (10 – 16) Rapport | Pietrasik 6 2× 1× | Kraków Publik: 11 221 Domare: Gatelis, Mažeika (Litauen) | ||
22 januari 2023 | Spanien | 26 – 28 | Frankrike | Tauron Arena Kraków | ||
21:00 UTC+1 | Fernández 7 5× | (13 – 13) Rapport | fyra spelare 4 3× | Kraków Publik: 7 000 Domare: Nachevski, Nikolov (Nordmakedonien) | ||
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sverige | 5 | 5 | 0 | 0 | 164 | 133 | +31 | 10 |
2 | Ungern1 | 5 | 3 | 0 | 2 | 148 | 147 | +1 | 6 |
3 | Island1 | 5 | 3 | 0 | 2 | 169 | 158 | +11 | 6 |
4 | Portugal | 5 | 2 | 1 | 2 | 146 | 133 | +13 | 5 |
5 | Brasilien | 5 | 1 | 1 | 3 | 138 | 151 | −13 | 3 |
6 | Kap Verde | 5 | 0 | 0 | 5 | 138 | 181 | −43 | 0 |
1Inbördes möte avgjorde placering. Island 28–30 Ungern.
18 januari 2023 | Portugal | 28 – 28 | Brasilien | Scandinavium | ||
15:30 UTC+1 | Areia 7 1× 1× | (12 – 11) Rapport | Dupoux 10 2× | Göteborg Publik: 2 301 Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike) | ||
18 januari 2023 | Kap Verde | 30 – 40 | Island | Scandinavium | ||
18:00 UTC+1 | Pina 11 4× | (13 – 18) Rapport | Guðjónsson 6 3× 1× | Göteborg Publik: 5 723 Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet) | ||
18 januari 2023 | Sverige | 37 – 28 | Ungern | Scandinavium | ||
20:30 UTC+1 | Wanne 9 2× | (18 – 14) Rapport | Rosta 7 3× 1× | Göteborg Publik: 9 256 Domare: Schulze, Tönnies (Tyskland) | ||
20 januari 2023 | Kap Verde | 23 – 35 | Portugal | Scandinavium | ||
15:30 UTC+1 | Pina 6 9× 1× | (12 – 14) Rapport | Areia 9 2× | Göteborg Publik: 3 110 Domare: Kuttler, Merz (Tyskland) | ||
20 januari 2023 | Brasilien | 25 – 28 | Ungern | Scandinavium | ||
18:00 UTC+1 | Monta da Silva 6 3× 1× | (14 – 14) Rapport | Lékai 7 6× 1× 1× | Göteborg Publik: 7 317 Domare: Pavićević, Ražnatović (Montenegro) | ||
20 januari 2023 | Island | 30 – 35 | Sverige | Scandinavium | ||
20:30 UTC+1 | Elísson 8 4× 1× | (16 – 17) Rapport | Pellas 8 5× 1× | Göteborg Publik: 11 801 Domare: Nachevski, Nikolov (Nordmakedonien) | ||
22 januari 2023 | Kap Verde | 30 – 42 | Ungern | Scandinavium | ||
15:30 UTC+1 | B. Landim 8 4× | (15 – 22) Rapport | tre spelare 7 1× | Göteborg Publik: 3 899 Domare: Jovandić, Sekulić (Serbien) | ||
22 januari 2023 | Brasilien | 37 – 41 | Island | Scandinavium | ||
18:00 UTC+1 | Dupoix 8 3× 1× | (22 – 18) Rapport | Elísson 9 6× 1× | Göteborg Publik: 9 871 Domare: Gasmi, Gasmi (Frankrike) | ||
22 januari 2023 | Sverige | 32–30 | Portugal | Scandinavium | ||
20:30 UTC+1 | D. Pettersson 8 1× | (13 – 14) Rapport | Areia 8 6× 2× | Göteborg Publik: 11 670 Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike) | ||
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Norge | 5 | 5 | 0 | 0 | 148 | 118 | +30 | 10 |
2 | Tyskland | 5 | 4 | 0 | 1 | 163 | 133 | +30 | 8 |
3 | Serbien | 5 | 3 | 0 | 2 | 155 | 141 | +14 | 6 |
4 | Nederländerna | 5 | 2 | 0 | 3 | 143 | 141 | +2 | 4 |
5 | Argentina | 5 | 1 | 0 | 4 | 107 | 150 | −43 | 2 |
6 | Qatar | 5 | 0 | 0 | 5 | 120 | 153 | −33 | 0 |
19 januari 2023 | Qatar | 30 – 32 | Nederländerna | Spodek Arena | ||
15:30 UTC+1 | Madadi 11 6× | (19 – 15) Rapport | Smits, Ten Velde 8 6× 1× | Katowice Publik: 1 900 Domare: Gatelis, Mažeika (Litauen) | ||
19 januari 2023 | Tyskland | 39 – 19 | Argentina | Spodek Arena | ||
18:00 UTC+1 | tre spelare 5 3× | (24 – 11) Rapport | P. Martínez 5 4× | Katowice Publik: 3 150 Domare: Horáček, Novotný (Tjeckien) | ||
19 januari 2023 | Norge | 31 – 28 | Serbien | Spodek Arena | ||
20:30 UTC+1 | Barthold, Sagosen 5 3× | (14 – 17) Rapport | tre spelare 5 4× 1× | Katowice Publik: 3 500 Domare: Brunner, Salah (Schweiz) | ||
21 januari 2023 | Serbien | 28 – 22 | Argentina | Spodek Arena | ||
15:30 UTC+1 | Radivojević 6 5× 1× | (12 – 10) Rapport | Lombardi 9 4× 1× | Katowice Publik: 2 550 Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet) | ||
21 januari 2023 | Qatar | 17 – 30 | Norge | Spodek Arena | ||
18:00 UTC+1 | Abdalla 5 2× | (9 – 14) Rapport | Bjørnsen, Johannessen 6 1× | Katowice Publik: 5 100 Domare: Bíró, Kiss (Ungern) | ||
21 januari 2023 | Nederländerna | 26 – 33 | Tyskland | Spodek Arena | ||
20:30 UTC+1 | Smits 6 2× 1× | (12 – 15) Rapport | Knorr 9 4× 1× | Katowice Publik: 6 250 Domare: Hansen, Madsen (Danmark) | ||
23 januari 2023 | Qatar | 22 – 26 | Argentina | Spodek Arena | ||
15:30 UTC+1 | Madadi 8 3× 1× | (9 – 12) Rapport | I. Pizarro 9 4× | Katowice Publik: 1 850 Domare: Fonseca, Santos (Portugal) | ||
23 januari 2023 | Serbien | 32 – 30 | Nederländerna | Spodek Arena | ||
18:00 UTC+1 | Milosavljević 9 4× 1× | (15 – 17) Rapport | Baijens 7 9× 1× | Katowice Publik: 3 100 Domare: Horáček, Novotný (Tjeckien) | ||
23 januari 2023 | Tyskland | 26 – 28 | Norge | Spodek Arena | ||
20:30 UTC+1 | Knorr 8 1× 1× 1× | (16 – 18) Rapport | Johannessen 5 4× 1× | Katowice Publik: 4 100 Domare: Gubica, Milošević (Kroatien) | ||
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Danmark | 5 | 4 | 1 | 0 | 174 | 130 | +44 | 9 |
2 | Egypten | 5 | 4 | 0 | 1 | 150 | 118 | +32 | 8 |
3 | Kroatien | 5 | 3 | 1 | 1 | 171 | 143 | +28 | 7 |
4 | Bahrain | 5 | 2 | 0 | 3 | 137 | 160 | −23 | 4 |
5 | USA | 5 | 1 | 0 | 4 | 113 | 162 | −49 | 2 |
6 | Belgien | 5 | 0 | 0 | 5 | 132 | 164 | −32 | 0 |
19 januari 2023 | USA | 27 – 32 | Bahrain | Malmö Arena | ||
15:30 UTC+1 | Hoddersen 6 3× 1× 1× | (13 – 17) Rapport | Al-Sayyad 11 4× | Malmö Publik: 1 891 Domare: Gasmi, Gasmi (Frankrike) | ||
19 januari 2023 | Egypten | 33 – 28 | Belgien | Malmö Arena | ||
18:00 UTC+1 | Mahmoud 7 3× | (22 – 15) Rapport | Danesi 9 4× 1× | Malmö Publik: 8 784 Domare: Lah, Sok (Slovenien) | ||
19 januari 2023 | Danmark | 32 – 32 | Kroatien | Malmö Arena | ||
20:30 UTC+1 | Pytlick 9 6× | (15 – 16) Rapport | Šipić 9 7× 2× | Malmö Publik: 10 420 Domare: García, Marín (Spanien) | ||
21 januari 2023 | Bahrain | 22 – 26 | Egypten | Malmö Arena | ||
15:30 UTC+1 | A. Merza 6 2× | (9 – 13) Rapport | Y. El-Deraa 5 1× 1× | Malmö Publik: 7 002 Domare: García, Marín (Spanien) | ||
21 januari 2023 | Kroatien | 34 – 26 | Belgien | Malmö Arena | ||
18:00 UTC+1 | Jelinić 6 5× | (21 – 13) Rapport | tre spelare 4 3× | Malmö Publik: 11 008 Domare: Jørum, Kleven (Norge) | ||
21 januari 2023 | USA | 24 – 33 | Danmark | Malmö Arena | ||
20:30 UTC+1 | Hoddersen 5 4× | (10 – 18) Rapport | Jørgensen 8 2× 2× | Malmö Publik: 12 482 Domare: Grillo, Lenci (Argentina) | ||
23 januari 2023 | USA | 24 – 22 | Belgien | Malmö Arena | ||
15:30 UTC+1 | fyra spelare 4 4× | (14 – 12) Rapport | Kotters, Ooms 4 1× 1× | Malmö Publik: 4 745 Domare: Schulze, Tönnies (Tyskland) | ||
23 januari 2023 | Kroatien | 43 – 32 | Bahrain | Malmö Arena | ||
18:00 UTC+1 | Glavaš, Martinović 11 3× 1× | (17 – 16) Rapport | Qambar 7 4× | Malmö Publik: 11 542 Domare: Jørum, Kleven (Norge) | ||
23 januari 2023 | Egypten | 25 – 30 | Danmark | Malmö Arena | ||
20:30 UTC+1 | Abdelhak 6 5× | (12 – 17) Rapport | Gidsel, Pytlick 8 4× 1× | Malmö Publik: 12 353 Domare: Lah, Sok (Slovenien) | ||
USA:s Paul Skorupa fick ett blått kort efter att ha bitit en motståndare i armen i matchen mot Bahrain.
Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||||||||
25 januari 2023 | ||||||||||
Frankrike | 35 | |||||||||
27 januari 2023 | ||||||||||
Tyskland | 28 | |||||||||
Frankrike | 31 | |||||||||
25 januari 2023 | ||||||||||
Sverige | 26 | |||||||||
Sverige | 26 | |||||||||
29 januari 2023 | ||||||||||
Egypten | 22 | |||||||||
Frankrike | 29 | |||||||||
25 januari 2023 | ||||||||||
Danmark | 34 | |||||||||
Norge | 34 | |||||||||
27 januari 2023 | ||||||||||
Spanien (e.f.) | 35 | |||||||||
Spanien | 23 | |||||||||
25 januari 2023 | ||||||||||
Danmark | 26 | Bronsmatch | ||||||||
Danmark | 40 | |||||||||
29 januari 2023 | ||||||||||
Ungern | 23 | |||||||||
Sverige | 36 | |||||||||
Spanien | 39 | |||||||||
25 januari 2023 | Danmark | 40 – 23 | Ungern | Tele2 Arena | ||
18:00 UTC+1 | Gidsel 9 3× | (21 – 12) Rapport | Bodó, Lékai 6 4× | Stockholm Publik: 11 338 Domare: Brunner, Salah (Schweiz) | ||
25 januari 2023 | Norge | 34 – 35 (e.fl.) | Spanien | Ergo Arena | ||
18:00 UTC+1 | Bjørnsen 9 6× | (13 – 12) Rapport | Fernández Pérez 8 3× 1× | Gdańsk Publik: 5 489 Domare: Lah, Sok (Slovenien) | ||
FT : 25 – 25 EFL: 29 – 29, 34 – 35 | ||||||
25 januari 2023 | Sverige | 26 – 22 | Egypten | Tele2 Arena | ||
20:30 UTC+1 | Ekberg 6 4× | (14 – 9) Rapport | Kaddah, Mahmoud 5 1× | Stockholm Publik: 16 215 Domare: García, Marín (Spanien) | ||
25 januari 2023 | Frankrike | 35 – 28 | Tyskland | Ergo Arena | ||
20:30 UTC+1 | Fabregas, Remili 5 3× | (16 – 16) Rapport | Golla 6 1× | Gdańsk Publik: 526 Domare: Hansen, Madsen (Danmark) | ||
27 januari 2023 | Tyskland | 35 – 34 (e.fl.) | Egypten | Tele2 Arena | ||
15:30 UTC+1 | Knorr 7 4× 1× 1× | (17 – 14) Rapport | Y. El-Deraa, Zein 7 1× 1× | Stockholm Publik: 3 604 Domare: Nachevski, Nikolov (Nordmakedonien) | ||
FT : 30 – 30 EFL: 35 – 34 | ||||||
27 januari 2023 | Norge | 33 – 25 | Ungern | Tele2 Arena | ||
18:00 UTC+1 | Sagosen 7 2× | (16 – 13) Rapport | Lékai 6 2× 1× 1× | Stockholm Publik: 9 081 Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike) | ||
27 januari 2023 | Spanien | 23 – 26 | Danmark | Ergo Arena | ||
18:00 UTC+1 | A. Dujshebaev 5 3× 1× | (10 – 15) Rapport | Pytlick 6 3× | Gdańsk Publik: 6 567 Domare: Schulze, Tönnies (Tyskland) | ||
27 januari 2023 | Frankrike | 31 – 26 | Sverige | Tele2 Arena | ||
21:00 UTC+1 | Fabregas 6 3× | (16 – 12) Rapport | Johansson 5 4× 1× | Stockholm Publik: 19 128 Domare: Horáček, Novotný (Tjeckien) | ||
29 januari 2023 | Egypten | 36 – 35 (e.fl.) | Ungern | Tele2 Arena | ||
15:30 UTC+1 | Zein 12 3× 1× | (17 – 11) Rapport | Bodó, Lékai 7 6× 2× | Stockholm Publik: 8 960 Domare: Kurtagic, Wetterwik (Sverige) | ||
FT : 28 – 28 EFL: 31 – 31, 36 – 35 | ||||||
29 januari 2023 | Tyskland | 28 – 24 | Norge | Tele2 Arena | ||
13:00 UTC+1 | tre spelare 5 4× | (16 – 13) Rapport | Gullerud 6 2× 1× | Stockholm Publik: 6 260 Domare: García, Marín (Spanien) | ||
29 januari 2023 | Sverige | 36 – 39 | Spanien | Tele2 Arena | ||
18:00 UTC+1 | Wanne 9 3× 2× | (22 – 18) Rapport | Figueras 9 5× 1× | Stockholm Publik: 22 650 Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike) | ||
29 januari 2023 | Frankrike | 29 – 34 | Danmark | Tele2 Arena | ||
21:00 UTC+1 | Remili 6 3× | (15 – 16) Rapport | Lauge 10 4× 1× | Stockholm Publik: 23 050 Domare: Nachevski, Nikolov (Nordmakedonien) | ||
This article uses material from the Wikipedia Svenska article Världsmästerskapet i handboll för herrar 2023, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply (view authors). Innehållet är tillgängligt under CC BY-SA 4.0 om ingenting annat anges. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
®Wikipedia is a registered trademark of the Wiki Foundation, Inc. Wiki Svenska (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wiki Foundation.