Världsmästerskapen i landsvägscykling är ett tävlingsarrangemang som organiseras av Union Cycliste Internationale (UCI).
Affisch från världsmästerskapen 1936 (Landsvägsloppen hölls i och kring Bern, banloppen i Zürich). | |
Evenemangsfakta | |
---|---|
Datum | Herrar sedan 1921, damer sedan 1958 |
Disciplin | Linjelopp och tempolopp |
Arrangör | Union Cycliste Internationale |
Vinnaren i de olika klasserna får (skall - utom i etapplopp i det fall han/hon bär en av loppets ledartröjor eller då han/hon representerar nationslaget i ett mästerskap) sedan bära "regnbågströjan" under det kommande årets tävlingar i den klass denne är världsmästare. Till skillnad från årets övriga lopp för professionella cyklister, kontinentala mästerskap undantagna, tävlar man i nationslag och inte i kommersiella cykellag (bortsett från det tidigare lagtempot för professionella lag). Tävlingarna hålls mot slutet av den europeiska cykelsäsongen, vanligen efter Vuelta a España.
De första världsmästerskapen för herramatörer på landsväg hölls 1921 i Köpenhamn, Danmark och för professionella herrar 1927 i Nürburgring i Tyskland. På bana (velodrom) hade världsmästerskap arrangerats sedan 1893.
Flest segrar i herrarnas linjelopp för professionella har Alfredo Binda (1927, 1930, 1932), belgarna Rik Van Steenbergen (1949, 1956, 1957) och Eddy Merckx (1967, 1971, 1974), spanjoren Oscar Freire (1999, 2001, 2004) samt slovaken Peter Sagan (2015, 2016, 2017) alla har vunnit 3 gånger. Sagan är den ende som vunnit tre år i rad.
Flest segrar i herrarnas tempolopp vid världsmästerskap har schweizaren Fabian Cancellara (2006, 2007, 2009, 2010) som har vunnit fyra gånger.
Det första världsmästerkapsloppet för damer arrangerades 1958.
Flest segrar i linjelopp på damsidan har fransyskan Jeannie Longo(-Ciprelli) med fem (1985, 1986, 1987, 1989, 1995) och hon har även flest segrar i tempolopp: fyra (1995, 1996, 1997, 2001).
De första juniormästerkapen hölls 1975 och under följande år hölls de separat till och med 1996. Därefter hölls de tillsammans med seniormästerskapen i åtta år, varefter de hölls separat från dessa, men i stället tillsammans med juniormästerskapen i bancykling till och med 2010. Sedan 2011 hålls de åter tillsammans med seniormästerskapen.
Världsmästerskap i linjelopp hålls för nedanstående klasser:
Klass | Första upplaga | Distans t.o.m. 2024 | Distans fr.o.m. 2025 |
---|---|---|---|
Herrar elit (ME) | 1927 | 250-280 km | 250-280 km |
Damer elit (WE) | 1958 | 130-160 km | 150-180 km |
Herrar U23 (MU) | 1996 | 160-180 km | 150-180 km |
Damer U23 (WU) | 2022 | 130-160 km * | 110-140 km |
Herrar juniorer (MJ) | 1975 | 120-140 km | 110-140 km |
Damer juniorer (WJ) | 1987 | 50-80 km | 70-100 km |
* kördes integrerat med damelitloppet
Världsmästerskapens linjelopp för manliga professionella cyklister började att köras 1927 och har sedan dess hållits varje år, förutom under Andra världskriget.
Världsmästerskapens linjelopp för kvinnor startade första gången 1958.
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
1958 | Elsy Jacobs | Tamara Novikova | Marija Loukchina |
1959 | Yvonne Reynders | Aino Pouronen | Vera Gorbatjeva |
1960 | Beryl Burton | Rosa Sels | Elisabeth Kleinhaus |
1961 | Yvonne Reynders | Beryl Burton | Elsy Jacobs |
1962 | Marie-Rose Gaillard | Yvonne Reynders - | Marie-Therese Naessens |
1963 | Yvonne Reynders | Rosa Sels | Aino Pouronen |
1964 | Emma Sonka | Galina Judina | Rosa Sels |
1965 | Elisabeth Eicholz | Yvonne Reynders | Aino Pouronen |
1966 | Yvonne Reynders | Cor Hage | Aino Pouronen |
1967 | Beryl Burton | Ljubov Sadorsjnaja | Anna Konkina |
1968 | Keetie Hage | Bayba Tsaune | Morena Tartagni |
1969 | Audrey McElmury | Bernadette Swinnerton | Nina Trofimova |
1970 | Anna Konkina | Morena Tartagni | Raisa Obodovskaja |
1971 | Anna Konkina | Morena Tartagni | Keetie Hage |
1972 | Geneviève Gambillon | Ljubov Sadorsjnaja | Anna Konkina |
1973 | Nicole Vandenbroeck | Keetie Hage | Valentina Rebrovskaja |
1974 | Geneviève Gambillon | Bayba Tsaune | Keetie Hage |
1975 | Tineke Fopma | Geneviève Gambillon | Keetie Hage |
1976 | Keetie Hage | Laura Bissoli | Yvonne Reynders |
1977 | Josiane Bost | Connie Carpenter | Minnie Brinkhof |
1978 | Beate Habetz | Keetie Hage | Eva Lorenzo |
1979 | Petra de Bruin | Jen de Smet | Beate Habetz |
1980 | Beth Heiden | Tuulikki Jahre | Armanda Jones |
1981 | Ute Enzenauer | Jeannie Longo | Connie Carpenter |
1982 | Mandy Jones | Maria Canins | Gerda Sierens |
1983 | Marianne Berglund | Rebecca Twigg | Maria Canins |
1984 | Inställt på grund av sommar-OS | ||
1985 | Jeannie Longo | Maria Canins | Sandra Schumacher |
1986 | Jeannie Longo-Ciprelli | Janelle Parks | Alla Jakovleva |
1987 | Jeannie Longo-Ciprelli | Heleen Hage | Connie Meyer |
1988 | Inställt på grund av sommar-OS | ||
1989 | Jeannie Longo-Ciprelli | Catherine Marsal | Maria Canins |
1990 | Catherine Marsal | Ruthie Matthes | Louisa Seghezzi |
1991 | Leontien van Moorsel | Inga Thompson | Alison Sydor |
1992 | Inställt på grund av sommar-OS | ||
1993 | Leontien van Moorsel | Jeannie Longo-Ciprelli | Laura Charameda |
1994 | Monica Valvik | Patsy Maergerman | Jeanne Golay |
1995 | Jeannie Longo-Ciprelli | Catherine Marsal | Edita Pučinskaitė |
1996 | Barbara Heeb | Rasa Polikevičiūtė | Linda Jackson |
1997 | Alessandra Cappellotto | Elisabeth Tadich | Catherine Marsal |
1998 | Diana Žiliūtė | Leontien van Moorsel | Hanka Kupfernagel |
1999 | Edita Pučinskaitė | Anna Wilson | Diana Žiliūtė |
2000 | Zinaida Stahurskaya | Chantal Beltman | Madeleine Lindberg |
2001 | Rasa Polikevičiūtė | Edita Pučinskaitė | Jeannie Longo-Ciprelli |
2002 | Susanne Ljungskog | Nicole Brändli | Joane Somarriba |
2003 | Susanne Ljungskog | Mirjam Melchers | Nicole Cooke |
2004 | Judith Arndt | Tatiana Guderzo | Anita Valen |
2005 | Regina Schleicher | Nicole Cooke | Oenone Wood |
2006 | Marianne Vos | Trixi Worrack | Nicole Cooke |
2007 | Marta Bastianelli | Marianne Vos | Giorgia Bronzini |
2008 | Nicole Cooke | Marianne Vos | Judith Arndt |
2009 | Tatiana Guderzo | Marianne Vos | Noemi Cantele |
2010 | Giorgia Bronzini | Marianne Vos | Emma Johansson |
2011 | Giorgia Bronzini | Marianne Vos | Ina Teutenberg |
2012 | Marianne Vos | Rachel Neylan | Elisa Longo Borghini |
2013 | Marianne Vos | Emma Johansson | Rosella Ratto |
2014 | Pauline Ferrand-Prevot | Lisa Brennauer | Emma Johansson |
2015 | Lizzie Armitstead | Anna van der Breggen | Megan Guarnier |
2016 | Amalie Dideriksen | Kirsten Wild | Lotta Lepistö |
2017 | Chantal Blaak | Katrin Garfoot | Amalie Dideriksen |
2018 | Anna van der Breggen | Amanda Spratt | Megan Guarnier |
2019 | Annemiek van Vleuten | Anna van der Breggen | Amanda Spratt |
2020 | Anna van der Breggen | Annemiek van Vleuten | Elisa Longo Borghini |
2021 | Elisa Balsamo | Marianne Vos | Katarzyna Niewiadoma |
2022 | Annemiek van Vleuten | Lotte Kopecky | Silvia Persico |
2023 | Lotte Kopecky | Demi Vollering | Cecilie Uttrup Ludwig |
Det första världsmästerskapet i linjelopp för amatörcyklister (endast herrar) arrangerades av UCI 1921. 1996 ersattes klassen av världsmästerskapen för manliga cyklister under 23 år.
År | Guld | Silver | Brons | |
---|---|---|---|---|
1921 | Gunnar Sköld | Willum Nielsen | Charles Davey | |
1922 | Dave March | W.T. Burkill | Charles Davey | |
1923 | Libero Ferrario | Othmar Eichenberger | Georges Antenen | |
1924 | André Leducq | Otto Lehner | Armand Blanchonnet | |
1925 | Henri Hoevenaers | Marc Bocher | Georges Van den Berghe | |
1926 | Octave Dayen | Jules Merviel | Pierre Polano | |
1927 | Jean Aerts | Rudolf Wolke | Michele Orecchia | |
1928 | Allegro Grandi | Michele Bara | Jean Aerts | |
1929 | Pierino Bertolazzo | Remo Bertoni | René Brossy | |
1930 | Giuseppe Martano | Eugenio Gestri | Rudolf Risch | |
1931 | Henry Hansen | Giuseppe Olmo | Leo Nielsen | |
1932 | Giuseppe Martano | Paul Egli | Paul Chocque | |
1933 | Paul Egli | Kurt Stettler | Joseph Lowagie | |
1934 | Cees Pellenaers | André Leforge | Paul André | |
1935 | Ivo Mancini | Robert Charpentier | Werner Grundhal | |
1936 | Edgard Buchwalder | Gottlieb Weber | Pierino Favalli | |
1937 | Adolfo Leoni | Frode Sorensen | Fritz Scheller | |
1938 | Hans Knecht | Josef Wagner | Joop Demmenie | |
Inställt på grund av Andra världskriget | ||||
1946 | Henry Aubry | Ernest Stettler | Henri Van Kerkhove | |
1947 | Alfio Ferrari | Silvio Pedroni | Gerard Van Beek | |
1948 | Harry Snell | Lievin Lerno | Olle Wännlund | |
1949 | Henk Fannhof | Henri Kaas | Hubert Vinken | |
1950 | Jack Hoobin | Robert Varmajo | Alfio Ferrari | |
1951 | Gianni Ghidini | Rino Benedetti | Jan Plataz | |
1952 | Luciano Ciancola | André Noyelle | Roger Ludwig | |
1953 | Ricardo Filippi | Gastone Nencini | Rik Van Looy | |
1954 | Emiel Van Cauter | Hans Andresen | Martin Van den Borgh | |
1955 | Sante Ranucci | Lino Grassi | Dino Bruni | |
1956 | Frans Mahn | Norbert Verougstraete | Jan Buis | |
1957 | Louis Proost | Arnaldo Pambianco | Schalk Verhoef | |
1958 | Gustav-Adolf Schur | Valère Paulissen | Henri Dewolf | |
1959 | Gustav-Adolf Schur | Bastiaan Maliepaard | Constant Goosens | |
1960 | Bernhard Eckstein | Gustav-Adolf Schur | Willy Van den Berghen | |
1961 | Jean Jourden | Henri Belena | Jacques Gestraud | |
1962 | Renato Boncioni | Ole Ritter | Arie Den Hartog | |
1963 | Flaviano Vicentini | Francis Bazire | Wilfried Bölke | |
1964 | Eddy Merckx | Willy Planckaert | Gösta Pettersson | |
1965 | Jacques Botherel | José-Manuel Lasa | Battista Monti | |
1966 | Evert Dolman | Leslie West | Willy Skibby | |
1967 | Graham Webb | Claude Guyot | René Pijnen | |
1968 | Vittorio Marcelli | Luis-Carlos Florès | Erik Pettersson | |
1969 | Leif Mortensen | Jean-Pierre Monseré | Gustave Van Roosbroeck | |
1970 | Jorgen Schmidt | Ludo Van der Linden | Tony Gakens | |
1971 | Régis Ovion | Freddy Maertens | José Luis Viejo | |
1972 | Inställt på grund av sommar-OS | |||
1973 | Ryszard Szurkowski | Stanislav Szozda | Bernard Bourreau | |
1974 | Janusz Kowalski | Ryszard Szurkowski | Michel Kuhn | |
1975 | André Gevers | Sven-Åke Nilsson | Roberto Ceruti | |
1976 | Inställt på grund av sommar-OS | |||
1977 | Claudio Corti | Sergej Morozov | Salvatore Maccali | |
1978 | Gilbert Glaus | Krzysztof Sujka | Stefan Mutter | |
1979 | Gianni Giacomini | Jan Jankiewicz | Bernd Drogan | |
1980 | Inställt på grund av sommar-OS | |||
1981 | Andrej Vedernikov | Rudy Rogiers | Gilbert Glaus | |
1982 | Bernd Drogan | Francis Vermaelen | Jorg Bruggmann | |
1983 | Uwe Raab | Niki Rüttimann | Andrzej Serediuk | |
1984 | Inställt på grund av sommar-OS | |||
1985 | Lech Piasecki | Johnny Weltz | Frank Van de Vijver | |
1986 | Uwe Ampler | John Talen | Arian Jagt | |
1987 | Richard Vivien | Hartmut Bölts | Alex Pedersen | |
1988 | Inställt på grund av sommar-OS | |||
1989 | Joachim Halupczok | Eric Pichon | Christophe Manin | |
1990 | Mirko Gualdi | Roberto Caruso | Jean-Philippe Dojwa | |
1991 | Viktor Rjaksinski | Davide Rebellin | Beat Zberg | |
1992 | Inställt på grund av sommar-OS | |||
1993 | Jan Ullrich | Kaspars Ozers | Lubor Tesař | |
1994 | Alex Pedersen | Milan Dvorscik | Christophe Mengin | |
1995 | Danny Nelissen | Daniele Sgnaolin | Pedro Alvaro Rodriguez |
Världsmästerskapens linjelopp för cyklister under 23 år startade 1996 och den första segraren blev den italienska cyklisten Giuliano Figueras. Tävlingen tog över efter världsmästerskapen för amatörcyklister.
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
1996 | Giuliano Figueras | Roberto Sgambelluri | Luca Sironi |
1997 | Kurt-Asle Arvesen | Oscar Freire | Gerrit Glomser |
1998 | Ivan Basso | Rinaldo Nocentini | Danilo Di Luca |
1999 | Leonardo Giordani | Luca Paolini | Matthias Kessler |
2000 | Jevgeni Petrov | Jaroslav Popovytj | Lorenzo Bernucci |
2001 | Jaroslav Popovytj | Giampaolo Caruso | Ruslan Hrisjtjenko |
2002 | Francesco Chicchi | Francesco Gutierrez | David Loosli |
2003 | Sergej Lagutin | Johan Vansummeren | Thomas Dekker |
2004 | Kanstantsin Siŭtsoŭ | Thomas Dekker | Mads Christensen |
2005 | Dmytro Grabovskyj | William Walker | Jevgenij Popov |
2006 | Gerald Ciolek | Romain Feillu | Aleksandr Chatuntsev |
2007 | Peter Velits | Wesley Sulzberger | Jonathan Bellis |
2008 | Fabio Duarte Arevalo | Simone Ponzi | John Degenkolb |
2009 | Romain Sicard | Carlos Alberto | Egor Silin |
2010 | Michael Matthews | John Degenkolb | Taylor Phinney Guillaume Boivin |
2011 | Arnaud Démare | Adrien Petit | Andrew Fenn |
2012 | Alexey Lutsenko | Bryan Coquard | Tom Van Asbroeck |
2013 | Matej Mohorič | Louis Meintjes | Sondre Holst Enger |
2014 | Sven Erik Bystrøm | Caleb Ewan | Kristoffer Skjerping |
2015 | Kévin Ledanois | Simone Consonni | Anthony Turgis |
2016 | Kristoffer Halvorsen | Pascal Ackermann | Jakub Mareczko |
2017 | Benoit Cosnefroy | Lennard Kämna | Michael Carbel Svendgaard |
2018 | Marc Hirschi | Bjorg Lambrecht | Jaakko Hänninen |
2019 | Samuele Battistella | Stefan Bissegger | Thomas Pidcock |
2020 | Inställt på grund av COVID19-pandemin | ||
2021 | Filippo Baroncini | Biniam Girmay | Olav Kooij |
2022 | Jevgenij Fedorov | Mathias Vacek | Søren Wærenskjold |
2023 | Axel Laurance | António Morgado | Martin Svrček |
Från 2022 utses även en världsmästare i damernas U23-klass. Till och med 2024 avgörs denna klass inom loppet för damelit-klassen, men från 2025 kommer den att hållas separat.
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
2022 | Niamh Fisher-Black | Pfeiffer Georgi | Ricarda Bauernfeind |
2023 | Kata Blanka Vas | Shirin van Anrooij | Anna Shackley |
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
1975 | Roberto Visentini | Ad Verstijlen | Alberto Massucco |
1976 | Ronald Bessems | Corrado Donadio | Jiri Korous |
1977 | Ronny Van Holen | Per-Ove Carlsson | Edwin Menzi |
1978 | Vladimir Makarkin | Hubert Denstedt | Thomas Landis |
1979 | Greg LeMond | Kenny De Maerteleire | Jean-François Dury |
1980 | Roberto Ciampi | Eric Vanderaerden | Sergej Navolokin |
1981 | Beat Schumacher | Oleg Chuzda | Philippe Bouvatier |
1982 | Roger Six | Andreas Lux | Jurij Abramov |
1983 | Sören Lilholt | Oleg Emelianov | Michael Gozzi |
1984 | Tom Cordes | Franco Cavallini | Alex Kjel Pedersen |
1985 | Raymond Meijs | Jevgenij Zagrebelni | Jean-Jacques Henry |
1986 | Michel Zanoli | Richard Luppes | Bart Leysen |
1987 | Pavel Tonkov | Erik Dekker | Josef Lontscharitsch |
1988 | Gianluca Tarocco | Vassili Davidenko | Alessandro Bertolini |
1989 | Patrick Vetsch | Danny Sleeckx | Steffen Wesemann |
1990 | Marco Serpellini | Igor Dzuba | Bogdan Fink |
1991 | Jeff Evanshine | Tony Morphett | Eddy Mazzoleni |
1992 | Giuseppe Palumbo | Pasquale Santoro | Frank Vandenbroucke |
1993 | Giuseppe Palumbo | Mariano Friedick | Michele Rezzani |
1994 | Miguel Morrás Mangado | Laurent Lefèvre | Eladio Jiménez |
1995 | Valentino China | Ivan Basso | Rinaldo Nocentini |
1996 | Holger Loew | Jacob Nielsen | Claudio Astolfi |
1997 | Crescenzo D'Amore | Martin Bolt | Margus Salumets |
1998 | Mark Scanlon | Filippo Pozzato | Eduard Kivichev |
1999 | Damiano Cunego | Rouslan Kaioumov | Christophe Kern |
2000 | Jeremy Yates | Antonio Bucciero | Aleksandr Arekejev |
2001 | Oleksandr Kvatjok | Niels Scheuneman | Mathieu Perget |
2002 | Arnaud Gérard | Jukka Vastaranta | Nicholas Sanderson |
2003 | Kai Reus | Anders Lund | Lukaz Fus |
2004 | Roman Kreuziger | Rafaâ Chtioui | Simon Špilak |
2005 | Ivan Rovnyj | Timofej Kritskij | Sebastian Hans |
2006 | Diego Ulissi | Niki Østergaard | Tony Gallopin |
2007 | Diego Ulissi | Daniele Ratto | Elia Favilli |
2008 | Johan Le Bon | Mattia Cattaneo | Sebastian Lander |
2009 | Jasper Stuyven | Arnaud Demare | Marco Haller |
2010 | Olivier Le Gac | Jay McCarthy | Jasper Stuyven |
2011 | Pierre-Henri Lecuisinier | Martijn Degreve | Steven Lammertink |
2012 | Matej Mohorič | Caleb Ewan | Josip Rumac |
2013 | Mathieu van der Poel | Mads Pedersen | Iltjan Nika |
2014 | Jonas Bokeloh | Alexandr Kulikovskiy | Peter Lenderink |
2015 | Felix Gall | Clément Bétouigt-Suire | Rasmus Pedersen |
2016 | Jakob Egholm | Niklas Markl | Reto Muller |
2017 | Julius Johansen | Luca Rastelli | Michele Gazzoli |
2018 | Remco Evenepoel | Marius Mayrhofer | Alessandro Fancellu |
2019 | Quinn Simmons | Alessio Martinelli | Magnus Sheffield |
2020 | Inställt på grund av COVID19-pandemin | ||
2021 | Per Strand Hagenes | Romain Grégoire | Madis Mihkels |
2022 | Emil Herzog | António Morgado | Vlad Van Mechelen |
2023 | Albert Philipsen | Paul Fietzke | Felix Ørn-Kristoff |
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
1987 | Catherine Marsal | Aiga Zagorska | Elisabetta Guazzaroni |
1988 | Gitte Hjørtflod Jensen | Esther van Verseveld | Lotte Schmidt |
1989 | Deirdre Demet Barry | Jessica Grieco | Elena Netschajeva |
1990 | Ina-Yoko Teutenberg | Jessica Grieco | Daniëlle Overgaag |
1991 | Elsbeth Vink | Sally Dawes | Fabiana Luperini |
1992 | Hanka Kupfernagel | Élisabeth Chevanne | Marion Borst |
1993 | Élisabeth Chevanne | Cinzia Faccin | Karine Boitier |
1994 | Diana Žiliūtė | Alla Epifanova | Evi Gensheimer |
1995 | Andrea Hänni | Kerstin ScheIitle | Lisbeth Simper |
1996 | Alessandra D'Ettorre | Oksana Saprykina | Martina Corazza |
1997 | Mirella van Melis | Nicole Brändli | Sofie Andersson |
1998 | Tina Liebig | Olga Zabelinskaja | Nathalie Bates |
1999 | Geneviève Jeanson | Trixi Worrack | Noemi Cantele |
2000 | Nicole Cooke | Magdalena Sadlecka | Clare Hall-Patch |
2001 | Nicole Cooke | Pleuni Möhlmann | Maja Włoszczowska |
2002 | Suzanne de Goede | Claudia Stumpf | Monica Holler |
2003 | Loes Markerink | Irina Tolmačëva | Sabine FisSWIr |
2004 | Marianne Vos | Marta Bastianelli | Ellen van Dijk |
2005 | Mie Bekker Lacota | Marianne Vos | Rasa Leleivytė |
2006 | Rasa Leleivytė | Marina Romoli | Eleonora Patuzzo |
2007 | Eleonora Patuzzo | SWIrise Taylor | Valentina Scandolara |
2008 | Jolien D'Hoore | Rossella Callovi | Hanna Amend |
2009 | Rossella Callovi | Pauline Ferrand-Prévot | Susanna Zorzi |
2010 | Pauline Ferrand-Prévot | Rossella Ratto | Coryn Rivera |
2011 | Lucy Garner | Jessy Druyts | Christina Siggaard |
2012 | Lucy Garner | Eline Brustad | Anna Stricker |
2013 | Amalie Dideriksen | Anastasija Jakovenko | Olena Demidova |
2014 | Amalie Dideriksen | Sofia Bertizzolo | Agnieszka Skalniak |
2015 | Chloé Dygert | Emma White | Agnieszka Skalniak |
2016 | Elisa Balsamo | Skylar Schneider | Susanne Andersen |
2017 | Elena Pirrone | Emma Norsgaard Jørgensen | Letizia Paternoster |
2018 | Laura Stigger | Marie Le Net | Simone Boilard |
2019 | Megan Jastrab | Julie De Wilde | Lieke Nooojen |
2020 | Inställt på grund av COVID19-pandemin | ||
2021 | Zoe Bäckstedt | Kaia Schmid | Linda Riedmann |
2022 | Zoe Bäckstedt | Eglantine Rayer | Nienke Vinke |
2023 | Julie Bego | Cat Ferguson | Fleur Moors |
Individuella världsmästerskap i tempolopp hålls för nedanstående klasser:
Klass | Första upplaga | Distans t.o.m. 2024 | Distans fr.o.m. 2025 |
---|---|---|---|
Herrar elit (ME) | 1994 | 40-50 km | 35-50 km |
Damer elit (WE) | 1994 | 20-30 km | 30-40 km |
Herrar U23 (MU) | 1996 | 30-40 km | 30-40 km |
Damer U23 (WU) | 2022 | 20-30 km * | 20-30 km |
Herrar juniorer (MJ) | 1994 | 20-30 km | 20-30 km |
Damer juniorer (WJ) | 1994 | 10-15 km | 10-15 km |
* kördes integrerat med damelitloppet
* David Millar vann loppet, men erkände senare användande av EPO.
Därför beslöt UCI att ge segern till andraplacerade Rogers.
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
1996 | Luca Sironi | Roberto Sgambelluri | Andreas Klöden |
1997 | Fabio Malberti | László Bodrogi | David George |
1998 | Thor Hushovd | Frédéric Finot | Gianmario Ortenzi |
1999 | José Iván Gutiérrez | Michael Rogers | Jevgeni Petrov |
2000 | Jevgeni Petrov | Fabian Cancellara | Michael Rogers |
2001 | Danny Pate | Sebastian Lang | James Perry |
2002 | Tomas Vaitkus | Aleksandr Bespalov | Sergio Paulinho |
2003 | Markus Fothen | Niels Scheuneman | Aleksandr Bespalov |
2004 | Janez Brajkovic | Thomas Dekker | Vincenzo Nibali |
2005 | Michail Ignatjev | Dmytro Grabovskyj | Peter Latham |
2006 | Dominique Cornu | Michail Ignatjev | Jérôme Coppel |
2007 | Lars Boom | Michail Ignatjev | Jérôme Coppel |
2008 | Adriano Malori | Patrick Gretsch | Cameron Meyer |
2009 | Jack Bobridge | Nelson Oliveira | Patrick Gretsch |
2010 | Taylor Phinney | Luke Durbridge | Marcel Kittel |
2011 | Luke Durbridge | Rasmus Quaade | Michael Hepburn |
2012 | Anton Vorobyev | Rohan Dennis | Damien Howson |
2013 | Damien Howson | Yoann Paillot | Lasse Norman Hansen |
2014 | Campbell Flakemore | Ryan Mullen | Stefan Küng |
2015 | Mads Würtz Schmidt | Maximilian Schachmann | Lennard Kämna |
2016 | Marco Mathis | Maximilian Schachmann | Miles Scotson |
2017 | Mikkel Bjerg | Brandon McNulty | Corentin Ermenault |
2018 | Mikkel Bjerg | Brent Van Moer | Mathias Norsgaard |
2019 | Mikkel Bjerg | Ian Garrison | Brandon McNulty |
2020 | Inställt på grund av COVID19-pandemin | ||
2021 | Johan Price-Pejtersen | Luke Plapp | Florian Vermeersch |
2022 | Søren Wærenskjold | Alec Segaert | Leo Hayter |
2023 | Lorenzo Milesi | Alec Segaert | Hamish McKenzie |
Från 2022 utses även en världsmästare i damernas U23-klass. Till och med 2024 avgörs denna klass inom loppet för damelit-klassen, men från 2025 kommer den att hållas separat.
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
2022 | Vittoria Guazzini | Shirin van Anrooij | Ricarda Bauernfeind |
2023 | Antonia Niedermaier | Cédrine Kerbaol | Julie de Wilde |
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
1994 | Dean Rogers | Heat Sandall | Laurent Lefèvre |
1995 | Joshua Kane Collingwood | Mirko Lauria | Cadel Evans |
1996 | Simone Lo Vano | Mathew Hayman | Jurij Krivtsov |
1997 | Torsten Hiekmann | Michael Rogers | Aleksej Markov |
1998 | Fabian Cancellara | Torsten Hiekmann | Filippo Pozzato |
1999 | Fabian Cancellara | Ruslan Kaioumov | Christian Knees |
2000 | Piotr Mazur | Vladimir Gusev | Christian Müller |
2001 | Jurgen Van Den Broeck | Oleksandr Kvatjok | Niels Scheuneman |
2002 | Michail Ignatjev | Mark Jamieson | Vincenzo Nibali |
2003 | Michail Ignatjev | Dmytro Grabovskyj | Viktor Renäng |
2004 | Patrick Gretsch | Roman Kreuziger | Stefan Schäfer |
2005 | Marcel Kittel | Aleksandr Pliuşkin | Siarhei Papok |
2006 | Marcel Kittel | Etienne Pierret | Tony Gallopin |
2007 | Taylor Phinney | John Degenkolb | Nikita Novikov |
2008 | Michał Kwiatkowski | Jakob Steigmiller | Taylor Phinney |
2009 | Luke Durbridge | Lawson Craddock | Lasse Norman Hansen |
2010 | Bob Jungels | Jasha Sütterlin | Lawson Craddock |
2011 | Mads Würtz Schmidt | James Oram | David Edwards |
2012 | Oskar Svendsen | Matej Mohoric | Maximilian Schachmann |
2013 | Igor Decraene | Mathias Krigbaum | Zeke Mostov |
2014 | Lennard Kämna | Adrien Costa | Michael Storer |
2015 | Leo Appelt | Adrien Costa | Brandon McNulty |
2016 | Brandon McNulty | Mikkel Bjerg | Ian Garrison |
2017 | Tom Pidcock | Antonio Puppio | Filip Maciejuk |
2018 | Remco Evenepoel | Lucas Plapp | Andrea Piccolo |
2019 | Antonio Tiberi | Enzo Leijnse | Marco Brenner |
2020 | Inställt på grund av COVID19-pandemin | ||
2021 | Gustav Wang | Josh Tarling | Alec Segaert |
2022 | Josh Tarling | Hamish McKenzie | Emil Herzog |
2023 | Oscar Chamberlain | Ben Wiggins | Louis Leidert |
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
1994 | Chiara Mariani | Evi Gensheimer | Ita Krijanowskaja |
1995 | Linda Visentin | Christina Becker | Tetjana Stjazjkina |
1996 | Rachel Linke | Natascha Klewitz | Samanta Loschi |
1997 | Olga Sabelinskaja | Sylvia Hübscher | Maria Cagigas Amedo |
1998 | Trixi Worrack | Olga Sabelinskaja | Geneviève Jeanson |
1999 | Geneviève Jeanson | Juliette Vandekerkhove | Trixi Worrack |
2000 | Juliette Vandekerkhove | Katherine Bates | Bertine Spijkerman |
2001 | Nicole Cooke | Natalia Boiarskaja | Diana Elmentaitė |
2002 | Anna Zugno | Tatiana Guderzo | Claudia Hecht |
2003 | Bianca Knöpfle | Loes Markerink | Iris Slappendel |
2004 | Tereza Huříková | Rebecca Much | Amanda Spratt |
2005 | Lisa Brennauer | Tereza Huříková | Mie Bekker Lacota |
2006 | Rebecca Spence | Lessja Kalytowska | Mie Bekker Lacota |
2007 | Josephine Tomic | Walerija Kononenko | Jerika Hutchinson |
2008 | Maria Grandt Petersen | Walerija Kononenko | Laura Dittmann |
2009 | Hanna Solowej | Pauline Ferrand-Prévot | Jelysaweta Oschurkowa |
2010 | Hanna Solowej | Pauline Ferrand-Prévot | Amy Cure |
2011 | Jessica Allen | Elinor Barker | Mieke Kröger |
2012 | Elinor Barker | Cecilie Ludwig | Demi de Jong |
2013 | Séverine Eraud | Alexandria Nicholls | Alexandra Manly |
2014 | Macey Stewart | Pernille Mathiesen | Anna-Leeza Hull |
2015 | Chloé Dygert | Emma White | Anna-Leeza Hull |
2016 | Karlijn Swinkels | Lisa Morzenti | Juliette Labous |
2017 | Elena Pirrone | Alessia Vigilia | Madeleine Fasnacht |
2018 | Rozemarijn Ammerlaan | Camilla Alessio | Elynor Bäckstedt |
2019 | Aigul Garejeva | Shirin van Anrooi | Elynor Bäckstedt |
2020 | Inställt på grund av COVID19-pandemin | ||
2021 | Aljona Ivantsjenko | Zoe Bäckstedt | Alec Segaert |
2022 | Zoe Bäckstedt | Justyna Czapla | Febe Jooris |
2023 | Felicity Wilson-Haffenden | Isabel Sharp | Federica Venturelli |
Lagtempolopp för nationslag med amatörer arrangerades 1962-1994. De kördes med fyramannalag och sträckan var (cirka) 100 km.
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
1962 | Italien
| Danmark
| Uruguay
|
1963 | Frankrike
| Italien
| Sovjetunionen
|
1964 | Italien
| Spanien
| Belgien
|
1965 | Italien
| Spanien
| Frankrike
|
1966 | Danmark
| Nederländerna
| Italien
|
1967 | Sverige | Danmark
| Italien
|
1968 | Sverige | Schweiz
| Italien
|
1969 | Sverige | Danmark
| Schweiz
|
1970 | Sovjetunionen
| Tjeckien
| Nederländerna
|
1971 | Belgien
| Nederländerna
| Polen
|
1972 | Inställt på grund av sommar-OS | ||
1973 | Polen | Sovjetunionen
| Sverige |
1974 | Sverige | Sovjetunionen
| Östtyskland
|
1975 | Polen | Sovjetunionen
| Tjeckien
|
1976 | Inställt på grund av sommar-OS | ||
1977 | Sovjetunionen
| Italien
| Polen |
1978 | Nederländerna
| Sovjetunionen
| Schweiz
|
1979 | Östtyskland
| Polen
| Norge
|
1980 | Inställt på grund av sommar-OS | ||
1981 | Östtyskland | Sovjetunionen
| Tjeckien
|
1982 | Nederländerna
| Schweiz
| Sovjetunionen
|
1983 | Sovjetunionen
| Schweiz
| Norge
|
1984 | Inställt på grund av sommar-OS | ||
1985 | Sovjetunionen
| Tjeckien
| Italien
|
1986 | Nederländerna
| Italien
| Östtyskland
|
1987 | Italien
| Sovjetunionen
| Österrike
|
1988 | Inställt på grund av sommar-OS | ||
1989 | Östtyskland | Polen | Sovjetunionen
|
1990 | Sovjetunionen
| Östtyskland
| Västtyskland
|
1991 | Italien | Tyskland
| Norge
|
1992 | Inställt på grund av sommar-OS | ||
1993 | Italien
| Tyskland | Schweiz
|
1994 | Italien
| Frankrike
| Tyskland
|
1974 kördes ett europamästerskap i lagtempo och året därpå gjordes detta om till officiellt världsmästerkap. Loppet kördes med fyramanna nationslag på en distans mellan 63 och 75 km (vanligen 70 km) vid de separata juniormästerskapen fram till och med 1993, då grenen ersattes av individuella tempolopp.
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
1975 | Sovjetunionen
| Polen
| Östtyskland
|
1976 | Italien
| Sovjetunionen
| Polen
|
1977 | Östtyskland
| Sovjetunionen
| Italien
|
1978 | Östtyskland
| Sovjetunionen
| USA
|
1979 | Sovjetunionen
| Sverige
| USA
|
1980 | Sovjetunionen
| USA
| Danmark
|
1981 | Östtyskland
| Sovjetunionen
| Sverige
|
1982 | Östtyskland
| Sovjetunionen
| Danmark
|
1983 | Danmark
| Sovjetunionen
| USA
|
1984 | Sovjetunionen
| USA
| Nederländerna
|
1985 | Italien
| Sovjetunionen
| Nederländerna
|
1986 | Italien
| Sovjetunionen
| Östtyskland
|
1987 | Italien
| Sovjetunionen
| Nederländerna
|
1988 | Italien
| Tjeckien
| Sovjetunionen
|
1989 | Italien
| Nederländerna
| Sovjetunionen
|
1990 | Sovjetunionen
| Italien
| Polen
|
1991 | Sovjetunionen
| USA
| Spanien
|
1992 | Italien
| Polen
| Frankrike
|
1993 | Italien
| Tyskland
| Tjeckien
|
Från 2012 till 2018 kördes världsmästerskapens tempolopp för professionella lag.
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
2012 | Omega Pharma–Quick-Step | BMC Racing Team | Orica–GreenEDGE |
Tom Boonen (BEL) Sylvain Chavanel (FRA) Tony Martin (GER) Niki Terpstra (NED) Kristof Vandewalle (BEL) Peter Velits (SVK) | Alessandro Ballan (ITA) Philippe Gilbert (BEL) Taylor Phinney (USA) Marco Pinotti (ITA) Manuel Quinziato (ITA) Tejay van Garderen (USA) | Sam Bewley (NZL) Luke Durbridge (AUS) Sebastian Langeveld (NED) Cameron Meyer (AUS) Jens Mouris (NED) Svein Tuft (CAN) | |
2013 | Omega Pharma–Quick-Step | Orica–GreenEDGE | Team Sky |
Sylvain Chavanel (FRA) Michał Kwiatkowski (POL) Tony Martin (GER) Niki Terpstra (NED) Kristof Vandewalle (BEL) Peter Velits (SVK) | Luke Durbridge (AUS) Michael Hepburn (AUS) Daryl Impey (RSA) Brett Lancaster (AUS) Jens Mouris (NED) Svein Tuft (CAN) | Edvald Boasson Hagen (NOR) Chris Froome (GBR) Vasil Kiryjenka (BLR) Richie Porte (AUS) Kanstantsin Siŭtsoŭ (BLR) Geraint Thomas (GBR) | |
2014 | BMC Racing Team | Orica–GreenEDGE | Omega Pharma–Quick-Step |
Rohan Dennis (AUS) Silvan Dillier (SUI) Daniel Oss (ITA) Manuel Quinziato (ITA) Tejay van Garderen (USA) Peter Velits (SVK) | Luke Durbridge (AUS) Michael Hepburn (AUS) Damien Howson (AUS) Brett Lancaster (AUS) Jens Mouris (NED) Svein Tuft (CAN) | Tom Boonen (BEL) Michał Kwiatkowski (POL) Tony Martin (GER) Pieter Serry (BEL) Niki Terpstra (NED) Julien Vermote (BEL) | |
2015 | BMC Racing Team | Etixx–Quick-Step | Movistar Team |
Rohan Dennis (AUS) Silvan Dillier (SUI) Stefan Küng (SUI) Daniel Oss (ITA) Taylor Phinney (USA) Manuel Quinziato (ITA) | Tom Boonen (BEL) Michał Kwiatkowski (POL) Yves Lampaert (BEL) Tony Martin (GER) Niki Terpstra (NED) Rigoberto Urán (COL) | Andrey Amador (CRC) Jonathan Castroviejo (ESP) Alex Dowsett (GBR) Ion Izagirre (ESP) Adriano Malori (ITA) Jasha Sütterlin (GER) | |
2016 | Etixx–Quick-Step | BMC Racing Team | Orica–BikeExchange |
Bob Jungels (LUX) Marcel Kittel (GER) Yves Lampaert (BEL) Tony Martin (GER) Niki Terpstra (NED) Julien Vermote (BEL) | Rohan Dennis (AUS) Stefan Küng (SUI) Daniel Oss (ITA) Taylor Phinney (USA) Manuel Quinziato (ITA) Joey Rosskopf (USA) | Luke Durbridge (AUS) Alex Edmondson (AUS) Michael Hepburn (AUS) Daryl Impey (RSA) Michael Matthews (AUS) Svein Tuft (CAN) | |
2017 | Team Sunweb | BMC Racing Team | Team Sky |
Tom Dumoulin (NED) Lennard Kämna (GER) Wilco Kelderman (NED) Søren Kragh Andersen (DEN) Michael Matthews (AUS) Sam Oomen (NED) | Rohan Dennis (AUS) Silvan Dillier (SUI) Stefan Küng (SUI) Daniel Oss (ITA) Miles Scotson (AUS) Tejay van Garderen (USA) | Owain Doull (GBR) Chris Froome (GBR) Vasil Kiryjenka (BLR) Michał Kwiatkowski (POL) Gianni Moscon (ITA) Geraint Thomas (GBR) | |
2018 | Quick-Step Floors | Team Sunweb | BMC Racing Team |
Kasper Asgreen (DEN) Laurens De Plus (BEL) Bob Jungels (LUX) Yves Lampaert (BEL) Maximilian Schachmann (GER) Niki Terpstra (NED) | Tom Dumoulin (NED) Chad Haga (USA) Wilco Kelderman (NED) Søren Kragh Andersen (DEN) Michael Matthews (AUS) Sam Oomen (NED) | Patrick Bevin (NZL) Damiano Caruso (ITA) Rohan Dennis (AUS) Stefan Küng (SUI) Greg Van Avermaet (BEL) Tejay van Garderen (USA) |
Från 2012 till 2018 kördes världsmästerskapens tempolopp för professionella lag.
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
2012 | Team Specialized–lululemon | Orica-AIS | AA Drink-leontien.nl |
Charlotte Becker (GER) Ellen van Dijk (NED) Amber Neben (USA) Evelyn Stevens (USA) Ina-Yoko Teutenberg (GER) Trixi Worrack (GER) | Judith Arndt (GER) Shara Gillow (AUS) Loes Gunnewijk (NED) Melissa Hoskins (AUS) Alex Rhodes (AUS) Linda Villumsen (NZL) | Chantal Blaak (NED) Lucinda Brand (NED) Jessie Daams (BEL) Sharon Laws (GBR) Emma Pooley (GBR) Kirsten Wild (NED) | |
2013 | Specialized–lululemon | Rabobank-Liv/Giant | Orica-AIS |
Lisa Brennauer (GER) Katie Colclough (GBR) Carmen Small (USA) Evelyn Stevens (USA) Ellen van Dijk (NED) Trixi Worrack (GER) | Lucinda Brand (NED) Thalita de Jong (NED) Pauline Ferrand-Prevot (FRA) Roxane Knetemann (NED) Annemiek van Vleuten (NED) Marianne Vos (NED) | Annette Edmondson (AUS) Shara Gillow (AUS) Loes Gunnewijk (NED) Melissa Hoskins (AUS) Emma Johansson (SWE) Amanda Spratt (AUS) | |
2014 | Specialized–lululemon | Orica-AIS | Astana BePink |
Chantal Blaak (NED) Lisa Brennauer (GER) Karol-Ann Canuel (CAN) Carmen Small (USA) Evelyn Stevens (USA) Trixi Worrack (GER) | Annette Edmondson (AUS) Melissa Hoskins (AUS) Emma Johansson (SWE) Jessie MacLean (AUS) Valentina Scandolara (ITA) Amanda Spratt (AUS) | Alena Amialiusik (BLR) Simona Frapporti (ITA) Doris Schweizer (SUI) Alison Tetrick (USA) Silvia Valsecchi (ITA) Susanna Zorzi (ITA) | |
2015 | Velocio-SRAM | Boels-Dolmans | Rabo-Liv |
Alena Amialiusik (BLR) Lisa Brennauer (GER) Karol-Ann Canuel (CAN) Barbara Guarischi (ITA) Mieke Kröger (GER) Trixi Worrack (GER) | Lizzie Armitstead (GBR) Chantal Blaak (NED) Christine Majerus (LUX) Katarzyna Pawłowska (POL) Evelyn Stevens (USA) Ellen van Dijk (NED) | Lucinda Brand (NED) Thalita de Jong (NED) Shara Gillow (AUS) Roxane Knetemann (NED) Katarzyna Niewiadoma (POL) Anna van der Breggen (NED) | |
2016 | Boels–Dolmans | Canyon–SRAM | Cervélo–Bigla Pro Cycling |
Chantal Blaak (NED) Karol-Ann Canuel (CAN) Lizzie Deignan (GBR) Christine Majerus (LUX) Evelyn Stevens (USA) Ellen van Dijk (NED) | Alena Amialiusik (BLR) Hannah Barnes (GBR) Lisa Brennauer (GER) Elena Cecchini (ITA) Mieke Kröger (GER) Trixi Worrack (GER) | Ciara Horne (GBR) Lisa Klein (GER) Lotta Lepistö (FIN) Ashleigh Moolman (RSA) Joëlle Numainville (CAN) Stephanie Pohl (GER) | |
2017 | Team Sunweb | Boels–Dolmans | Cervélo–Bigla Pro Cycling |
Lucinda Brand (NED) Leah Kirchmann (CAN) Floortje Mackaij (NED) Coryn Rivera (USA) Sabrina Stultiens (NED) Ellen van Dijk (NED) | Chantal Blaak (NED) Karol-Ann Canuel (CAN) Megan Guarnier (USA) Christine Majerus (LUX) Amy Pieters (NED) Anna van der Breggen (NED) | Stephanie Gaumnitz (GER) Lisa Klein (GER) Clara Koppenburg (GER) Lotta Lepistö (FIN) Cecilie Uttrup Ludwig (DEN) Ashleigh Moolman (RSA) | |
2018 | Canyon–SRAM | Boels–Dolmans | Team Sunweb |
Alena Amialiusik (BLR) Alice Barnes (GBR) Hannah Barnes (GBR) Elena Cecchini (ITA) Lisa Klein (GER) Trixi Worrack (GER) | Chantal Blaak (NED) Karol-Ann Canuel (CAN) Amalie Dideriksen (DEN) Christine Majerus (LUX) Amy Pieters (NED) Anna van der Breggen (NED) | Lucinda Brand (NED) Leah Kirchmann (CAN) Liane Lippert (GER) Pernille Mathiesen (DEN) Coryn Rivera (USA) Ellen van Dijk (NED) |
Lagtempo för mixade nationslag, tre herrar och tre damer, ersatte lagtempoloppen för professionella lag 2019 (utgick 2020 på grund av COVID19-pandemin, men återinfördes 2021). Loppet består av två varv på en maximalt 25 km lång slinga där herrarna respektive damerna kör som två tremannalag. När två deltagare i herrlaget (som startar först, alla tre samtidigt) gått i mål, startar damlaget och när två deltagare i detta passerat mållinjen, tas lagets sluttid.
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
2019 | Nederländerna
| Tyskland
| Storbritannien
|
2020 | Inställt på grund av COVID19-pandemin | ||
2021 | Tyskland
| Nederländerna
| Italien
|
2022 | Schweiz
| Italien
| Australien
|
2023 | Schweiz
| Frankrike
| Tyskland
|