Wiki Shqip 2023: Liljana Cingu
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Rezultatet e kërkimit

Shqip editions of Wiki, an online encyclopedia

Ekziston një faqe me titullin specifik "Otranto".

 • Otranto (Latin: HydruntumLangue langue non reconnue : la) është një qytet dhe komunë në provincën e Leces (Pulia, Itali), në një rajon pjellor dikur i...
 • Tuneli Vlorë-Otranto ose Tuneli Trans-Adriatik është një tunel nëndetar i planifikuar për ndërtim në një të ardhme. Tuneli Vlorë - Otranto do të lidh bregdetin...
 • Karaburunit në Shqipëri dhe Otranto në Itali me 71 km gjërësi. Vlora Otranto Deti Jon Deti Adriatik Tuneli Vlorë-Otranto Tuneli i ngushticës së Sicilisë...
 • është rajoni më lindor i Italisë, pika më lindore është Punta Palascìa në Otranto, rreth 80 km nga brigjet e Shqipërisë. Kryeqytet i Pulias është Bari. Pulia...
 • Rezultatet e kërkimit për "Otranto" - Wikipedia - Study in China 2023 - Wiki Shqip
  njëzetvjeçare, kur i shoqi, Ludoviku IV i dukëve të Turingisë, vdiq në Otranto në pritje për të hipur në anije me Frederikun II për kryqëzatën në Tokën...
 • Islamik nga emigrimi. Disa të tjerë e lidhën ngjarjen me invadimet Osmane në Otranto (1480-1481) përgjatë 64 kilometrave gjerësi me migrimin e viteve 90. Në...
 • Rezultatet e kërkimit për "Otranto" - Wikipedia - Study in China 2023 - Wiki Shqip
  kilometres (6.8 mi) . Tuneli i Skërficës Tunele në Kosovë Tuneli Vlorë-Otranto Tuneli Tiranë-Elbasan Tuneli Thirrë-Kalimash ^ Gjediku, Eliza (14 dhjetor...
 • Rezultatet e kërkimit për "Otranto" - Wikipedia - Study in China 2023 - Wiki Shqip
  gitmekten imtina etmesinden dolayı azil ve hapsi ^ Ersin Özdil (2018). Elveda Otranto (në turqisht). Urzeni Yayınevi. fq. 26. ISBN 9786057941954. Marrë më 24...
 • Zufar lindi në Otranto, në një familje shqiptare. Nëna e tij ishte nga Brindisi. Ai lindi nga prindër shqiptarë katolikë në Otranto në Mbretërinë e Napolit...
 • ndajnë vetëm 72 km nga Italia. Çdo ditë nisen tragete për në Brindisi, Otranto. Në Vlorë ndodhet dhe aeroporti ushtarak, tashme jashtë përdorimi. Klima...
 • ishte i pranishëm edhe kryeministri z. Rama. Deti Adriatik Tuneli Vlorë-Otranto Faqja zyrtare e internetit i Trans Adriatic Pipeline (shqip, gjermanisht...
 • Otranto. Pra, pushtimi turk i Otrantos përfundoi me negociata me forcat e krishtera, duke lejuar turqit të tërhiqeshin në Shqipëri dhe Otranto u rimor...
 • disiplinuar. Kjo ishte puna e tij në Salerno përpara se të mbërrinte në Otranto." Ana Komnena përshkruan rekrutimet e Robert Giskardit. Flotë normane me...
 • prej babait të tij, Skënderbeut. Ai ishte duke luftuar kundër osmanëve në Otranto, kur përfaqësues të kryengritësve shqiptarë i kërkuan Gjon Kastriotit që...
 • njëjti burim mund të përmendim se në kishën e madhe të Frankavilës në Otranto (Itali) ndodhet një tjetër epitaf i gdhendur mbi pllakën e varrit të despotit...
 • 1495–1509 dhe 1528–1530 Monopoli, 1484–1509 dhe 1528–1530 Brindizi dhe Otranto, 1496–1509 Gallipoli, 1484 Ishulli Kerkyra ( Korfuzi ) dhe ishulli Paksi...
 • Rezultatet e kërkimit për "Otranto" - Wikipedia - Study in China 2023 - Wiki Shqip
  prej babait të tij, Skënderbeut. Ai ishte duke luftuar kundër osmanëve në Otranto, kur përfaqësues të kryengritësve shqiptarë i kërkuan Gjon Kastriotit që...

Discover data on the topic

Roman Catholic Archdiocese of Otranto: Non-Metropolitan Roman Catholic Archdiocese in Italy
The Castle of Otranto: novel
Ottoman invasion of Otranto: 1480-1481 invasion of the Italian city of Otranto by Ottoman Empire forces
Otranto Barrage

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article , which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Images, videos and audio are available under their respective licenses.

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

Liljana CinguFaqja kryesore28 Nëntori - Dita e FlamuritKampionati Botëror i FutbollitKatariSpeciale:KërkoSkënderbeuFlamuri i ShqipërisëArgjentinaFituesit e Kampionatit Botëror në FutbollShpallja e Pavarësisë së ShqipërisëLionel MessiShqipëria2022 FIFA Kupa e BotësMeksika2018 FIFA Kupa e BotësNjohja ndërkombëtare e KosovësIsmail QemaliArabia SauditeCristiano RonaldoHimni i FlamuritEmrat e bukur të AllahutKosovaDanimarkaAlfabeti shqipIsmail KadareShtetet e Bashkuara të AmerikësKylian MbappéKontinentetFlamuri i KosovësNeymarTërmeti i 26 nëntorit 2019 në ShqipëriGjermaniaTuniziaKombëtarja argjentinase e futbollitNamazi i SabahutQelizaBashkimi EvropianTiranaFutbolliGjuha shqipeAdem JashariBraziliDiabetiArdit CuniNaim FrashëriMitrush KuteliLidhja e PrizrenitLufta e Dytë BotëroreDita e ÇlirimitLista e shteteve të EvropësKombëtarja braziliane e futbollitShpallja e Pavarësisë së KosovësLista e shteteve sipas popullsisëCikli menstrualValbona SelimllariUEFA Kampionati Evropian i FutbollitHIV/AIDSHarduer kompjuterikShtetet anëtare të OKB-sëMariana KondiEmiratet e Bashkuara ArabeEvropaPrishtinaFrancaIsa BoletiniKuvajtiFlamuriAziaKameruniVeshjet popullore shqiptareDomatjaMëlçiaKongresi i ManastiritHans Kristian AndersenLista e maleve të ShqipërisëPenisiLufta e KosovësPartia Komuniste e Kinës🡆 More