Xhungla

Xhungla ose ndryshe pyjet tropikale përfshijnë drurë dhe shkurre të ndryshme me gjelbërim të përhershëm, sepse në rajonet ku ato rriten moti çdo ditë të vitit është i njëjtë.

Xhungla ose ndryshe pyjet tropikale përfshijnë drurë dhe shkurre të ndryshme me gjelbërim të përhershëm, sepse në rajonet ku ato rriten moti çdo ditë të vitit është i njëjtë.Paradite koha është me diell, ndërsa pasdite bie shi i dendur. Pyjet tropikale gjenden në pellgun e lumit të Amazonës në Amerikën e Jugut, në pellgun e lumit të Kongos, në gjirin e Guinesë në Afrikë, në gadishujt dhe ishujt e Azisë Juglindore etj. Ndër bimët që rriten në këto pyje përmendim; palmën, druri i kaçukut, druri i kafesë, druri i bukës etj

This article uses material from the Wikipedia Shqip article Xhungla, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.

In other languages:

/** SHOW / HIDE SECTION**/function mfTempOpenSection(getID) {var x = document.getElementById("mf-section-"+getID); if (x.style.display === "none") { x.style.display = ""; } else { x.style.display = "none"; }}