artikuj Të Dëshiruar

Në qoftë se ke një artikull të cilin nuk po e gjen në Wikipedia dhe mendon se ja vlen të shtohet, atëherë shënoje titullin e artikullit në seksionin përkatës.

Artikuj të dëshiruar

Në qoftë se do të ndihmosh edhe ti në këtë projekt, atëherë krijo një nga artikujt e munguar që janë shënuar më poshtë.

  Ju lutem vini re:


Biologji

Shiko gjithashtu, Portali:Biologji

Nënlloje

Derri i egër Europian, ripërtypësi, rinoceronti i bardhë dhe i zi,hiena kafe (duhet përmirësuar), qeni i egër Afrikan, Vitamina B12, Kromozomi 16 (Njeriu)

Biologji

Arkitektura

Shiko gjithashtu Portal:Arkitekturë

Portal Arkitekturë/Artikuj të munguar


Kinematografia

Filmi

Shiko gjithashtu Portal:Film


Phase Alternating Line - Cutter - PAL - Zëri - Drejtori artistik - Kinostudio "Shqipëria Sot" - Hajg Zaharjan - Muharrem Fejzo - Dramë - Fraidy Cat (Tom and Jerry) - Puss n' Toots - Mucho Mouse - Xhevat Qorraj - Tomi dhe Xheri - Agron Vula - Toy Story 3 - WALL-E - Ridley Scott - Toy Story 2 - 2012 në film - Maksim Shehu - The Hobbit - The Silmarillion - Avi Arad - Unfinished Tales - Menduh Nushi - Mark Topallaj - The Lord of the Rings (1978 - film) - Nikolin Xhoja - Golden Globe - 2004 - Ork - Geoffrey Rush - Robert Duvall - Elijah Wood - Ratatouille (film) - Gore Verbinski - Skënder Plasari - Brian Grazer - Terry Rossio - Ted Elliott - Variety (magazine) - Spartak Pecani - Hobbit - Monsters, Inc. - Lay of Leithian - 2013 në film - Liv Tyler - A Bug's Life - Bob Murawski - Dariusz Wolski - Kleo Nini - The Adventures of André and Wally B. - Daniel Gillies - Brad Bird - Nazmi Sadiku - Boundin' - Danny Elfman - Airport - Franchise - The Game (film) - For the Birds - For Love or Money - Albafilm Studio - William Steig - Bislim Muçaj - Panic Room (film) - Frankenstein - Knick Knack - Limos Dizdari - Sony Pictures Animation - Sony Pictures Entertainment - Sophie's Choice - On Golden Pond - Cars (film) - Krimi - Cliff Robertson - One Man Band (film) - Christopher Young - Zef Mosi - Cape Fear - Spartak Papadhimitri - Zodiac (film) - Laura Ziskin - Ymer Bala - Iron Man - Steve Ditko - Stephen E. Rivkin - Geri's Game - Nuredin Loxha - Buena Vista Pictures - Georgia Engel - Tahsim Hoshafi - Kevin McNally - Red's Dream - Mater and the Ghostlight - Tin Toy - Lee Unkrich - Resurrection - Peter Docter - Alvin Sargent - Lionel Konomi - Jeffrey Katzenberg - Lifted (film) - Joe Stillman - Edwin Catmull - R. Lee Ermey - Andrew Adamson - John Ratzenberger - Fahri Pallaska - John Lasseter - Fehmi Hoshafi - Limoz Disdari - Luxo Jr. - Anastas Kondo - Jonathan Hensleigh - Dracula - Jack Davenport - Aleksandër Pogaçe - The Lost World: Jurassic Park - Judi Dench - Çun Lajçi - Ermira Bahidi - Besim Sahatçiu - Jack-Jack Attack - Back Street - Viktor Çaro - Jan Pinkava - Fehmi Oshafi - Alien³ - 2014 në film - James Horner - The Mummy - Mike's New Car - Rosemary Harris - Milenko Jeremić - Pillow Talk - Llesh Nikolla - Petrit Imami - Out of Sight - Little Accident - One True Thing - Pertef Larti - Paul Shaffer - Peter Pan - Out of Africa - Outside the Law - Paul Muni - Peter Zinner - Lover Come Back - Lumnije Muçaj - Melody Lane - McHale's Navy - Matthew W. Taylor - Mentor Kaçi - Meropi Xhoja - Milazim Salihu - Michael G. Wilson - Michael Bay - Michael Andrews - Mary Jane Watson - Mary, Queen of Scots - Madame Spy - Magnificent Obsession - Madame X - Magneto - Madagascar: Escape 2 Africa - Mamma Mia! (film) - Martin Campbell - Mark Goldblatt - Mackenzie Crook - Marc Streitenfeld - Milivoje Milivojević - Missing - Nightmare - Nenad Jovičić - Maggie Smith - National Board of Review - Nina Rota - Nobody's Fool - One Flew Over the Cuckoo's Nest - Love Birds - Olivera Vučo-Katarina - Nottingham - Naomie Harris - Myzafer Zifla - Mr. Deeds Goes To Town - Morning Glory - Predrag Golubović - Mister Roberts - Mr. Smith Goes To Washington - Murder on the Orient Express - Mystique - Mystery Submarine - My Man Godfrey - Lorenzo's Oil - Sergeant York - To Each His Own - To Kill a Mockingbird - Thoma Gaqi - There's Always Tomorrow - The Wizard of OZ - The Wolf Man - Tom Hollander - Tom Stern - Trainspotting - Triller - Touchstone Pictures - Tootsie - Tony Kaye - The Terminator - The Storm - The Mississippi Gambler - The Naughty Nineties - The Lion in Winter - The Leather Pushers - The Incredible Shrinking Man - The Last Stand - The Perils of Pauline - The Phantom Creeps - The River - The Spoilers - The Rescuers Down Under - The Raiders - The Prime of Miss Jean Brodie - Under the Volcano - Undertow - Zhani Petro - Zogu pushbardhë-1 - Zejnulla Hatibi - Zdravko Velimirović - Ylli i të trembëdhjetëave - Zbuluesit në stërvitje - Zogu pushbardhë-2 - Zoran Hristić - Çeta jonë vullnetare guri i kështjellës së madhe - Çfarë duhet të dimë për Plasjen - Çervenaka - Çdo vijë një vizatim - Zëri i paqës - Xhezair Dafa - William Teitler - Visual Effects Society - Viva Zapata! - Veljko Mandić - Valentina Caci - Unforgiven - Univision - Voja Mirić - Waterworld - Will Turner - William Hurt - Wilfred Jackson - Who's Afraid of Virginia Woolf? - Weatherby Swann - The Hurricane - The House of Fear - Sean Penn - Secret Agent X-9 - Sean Mullen - Sealed Lips - Scent of a Woman - Scott Kroopf - Sergio Leone - Shahin Kryeziu - She Gets Her Man - Showdown - Shauna Kain - Shaqir Kodra - Shakedown - Save the Tiger - Satellite Awards 2008 - Rajmonda Aleksi - Rapunzel - Rain Man - Raging Bull - Qemal Mehmeti - Quo Vadis (1951) - Ride 'Em Cowboy - Sally Field - Satellite Award for Best Cinematography - Satellite Awards - San Francisco (film) - Same Time, Next Year - Samanta Karavella - Sim Evan-Jones - Siryn - The Black Cat - The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe - The Birth of a Nation - The Birds - The Bandmaster - The Best Years of Our Lives - The Cider House Rules - The Climax - The Great Impersonation - The Heiress - The French Connection - The Deer Hunter - The Countess of Monte Cristo - Terry Jones - Terry Gilliam - Spartakus - Spencer Tracy - Spartacus - Sokol Progri - Smash-Up: The Story of a Woman - Stellan Skarsgård - Steve Lawrence - Tender Mercies - Terms of Endearment - Sweet Dreams - Stuart Beattie - Storm - Prison Break - John Cazale - Bilbil Matohiti - Bilbili i Labërisë - Bijtë e rrugicave të kalldrëmta - Bijtë e heroinës - Betimi i popullit shqiptar para Stalinit të madh - Bette Davis - Bilbili mëndjelehtë - Bill Finger - Biri i Mirditës - Biri i Partisë - Biografia e një nëne - Billy Connolly - Bill Nighy - Bill Pope - Besniku i Partise - Besim Kurti - Barry Nelson - Bashkim Shehu - Bariu i Matit - Barbara Broccoli - Bakri ynë - Banesat popullore - Bashkpuntorë me artistët - Bashkëkohësit - Ben Foster - Benon Laperi - Bekim Fehmiu në Shqipëri - Basketbollistja nr. 10 - Bashkëqytetari ynë - Bishti - Blerim i ri në fshat - Burim i madhë kursimesh - California Suite - Bukë - Bujar Babuni - Bronco Buster - Bruce Davison - Captain Jack Sparrow - Captains Courageous - Charlton Heston - Chow Yun-Fat - Cerriku - Carmine Coppola - Carla Gugino - Broadway - Broadcast Film Critics Association Awards 2008 - Boris Dvornik - Boro Begović - Boris Bizetić - Bob Kane - Blerim në bregdet - Blue Sky - Boys Town - Brigada - Bright Victory - Brigjeve të Prespës - Brigadierja - Brigada novatore - Brigada e 19-të sulmuese - BUtterfield 8 - Avni Hoti - Agim Mujo - Ai është bir i klasës punëtore - Agim Gjakova - Adrian Cerga - Academy Award - 2005 - Adil Begolli - Aksion për ndërtimin e banesave - Albert S. Ruddy - André Morell - Ankica Milenković - Anastasia - American Society of Cinematographers - Albert Xholi - Alpinistët në Korab - Aaron Stanford - A Streetcar Named Desire - 1 Maj 1973 - 2015 në film - 1 Maj 1970 - 1941 (film) - 10 ditë sulmi - 10 vjetori i lavdishëm - 25 vjetori i Kongresit të parë të BGSH - 62nd British Academy Film Awards - 90 vjetori i Lidhjes së Prizrenit - A Clockwork Orange - 8 Mile - 81st Academy Awards - 66th Golden Globe Awards - Anne of the Thousand Days - Ansambli Labëria në Maqedoni - Arti mesjetar - Arti shqiptarë në shekuj - Arti i punimit në dru - Arthur Schmidt - Aron Warner - Artet figurative me temën e LNÇ - Artistët kinezë në vendin tonë - Asdreni, poet i lulëkuqes dhe vegjëlisë - Aty është folur me pushkë dhe penë për Shqipërinë - Avdush Hasani - Ato çajnë përpara - Ata quheshin Arbër - Ata nuk vdesin - Ari i bardhë - Anës së Drinit - Ansambli i Korçës në Kosovë - Ansambli i Këngëve dhe valleve popullore në Suedi e Norvegji - Ansambli folkloristik krahinor i Kosovës - Ansambli amator Migjeni në Kosovë - Ansambli Marinela në Shqipëri - Ansambli Migjeni në Turqi - Ansambli i këngëve dhe valleve - Ansambli i valleve popullore Eleni Caulli - Anthony Quinn - Anës Bunës - Ansambli ynë në Kore - Ansambli ynë në Itali - Ansambli ynë në Greqi - Cirk - Coal Miner's Daughter - Indiana Jones and the Temple of Doom - Irjola Hoxhalliu - Indiana Jones and the Last Crusade - Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull - Imitation of Life - Indiana Jones - Aventurat e Arkës së humbur - Isadora - J. David Stem - James Norrington - Jane Fonda - James L. Brooks - James Brown - Jack Lemmon - Jada Pinkett Smith - Ilir Hunçi - Ilia Terpini - Harvey - Hasan Fico - Harry Potter and the Sorcerer's Stone - Harry Potter and the Goblet of Fire - Harry Gregson-Williams - Harry Osborn - Hawaiian Nights - Hector Barbossa - I'll Tell the World - Iceman - Hud - High Noon - Hell's Angels - Jane Krakowski - Jay Wolpert - Katharine Hepburn - Kea Wong - Katerina Biga - Katarina Stojanović - Jurassic Park - Karafil Shena - Klute - Kramer vs. Kramer - Law and Order - Lee Arenberg - Laurence Olivier - Kung Fu Panda - Kristo Jorgji - Julia Ormond - Julia - Jezebel - Joel Cox - Jessica Lange - Jeremy Irons - Jean Grey - Jeffrey Wright - 1000 pse? - John Debney - Jonathan Pryce - Joshamee Gibbs - Jonathan Hyde - Jon Favreau - John Landis - Hannah and Her Sisters - Hancock (film) - Dime Grbevski - Doin' the Town - Die Another Day - Diane Keaton - Dhimiter Orgocka - Dhurata Kasmi - Doktor Zhivago - Don't Get Personal - E.T. the Extra-Terrestrial - EON Productions - Durim Neziri - Dr. Jekyll and Mr. Hyde - Donald Kokona - Doug Liman - Destination Unknown - David S. Goyer - Creature from the Black Lagoon - Crispin Glover - Craig Wood - Conrad Vernon - Coming Home - Conrad Buff - Cry Freedom - Dan Aykroyd - David N. Weiss - David Niven - David Arnold - Daniel Cudmore - Dangerous - Elizabeta Prifti - Elizabeth Swann - Gaslight - Gene Hackman - Gary Sinise - Fredric March - Frances - Fred Stoller - Glory - Golden Globe Award for Best Original Score - Hamdi Abazi - Hamlet - Guess Who's Coming to Dinner - Great Expectations - Gordon Willis - Flash Gordon - Five Easy Pieces - Eric Darnell - Eric Idle - Enxhi Agushi - Embarrassing Moments - Elizabeth Taylor - Ema Shteto - Eric Roth - Erin Brockovich - Fatbardh Smaja - Film pirat - Fahrenheit 451 - Fadil Hysaj - Eva Mendes - Leka Bungo -


Serialë

Shiko gjithashtu Portal:Seri


The Legendary Super Saiyan - The Return of Cooler - Kiki - Tree of Might - Super Android 13 - Baby Vegjita - Bio Broly - Broly Second Coming - Broly - Bojack Unbound - Kooler - The World Stronges - Androidi 20 - Lord Slug - Videl - Dead Zone - Zarbom - Gohan - Cooler's Revenge - Androidi 19 - Omega Shenron - Androidi 18 - Napa - Androidi 17 - Muzika klasike - Dhoma pa kthim - Libri i hapur - Ditari i Stupcave - Ritme popullore - Rtk Blue - Gurra - Frekuenca e Quzës - Pasqyra e Premier Liges angleze - Liga e Kampionëve - Teatri në ekran - Drejtpërdrejt - Takimi me shkrimtarin - Dokumentari - Bujku - Pro arte - Pro et contra - Medika - Amazing - Ora e botanikës - Zëri ynë - Pa skenar - Radio Kosova - Aveny - Magazina e Premier Ligës - Telekuiz - Telekino - Top Rtk - Shkolla ime - AS - Blue Sky Live - Majin Buu - Peregrina - Romancë - Stuhia - TV Azteca - Televisión Nacional de Chile - Toshiyuki Morikawa - Babidi - Telecinco - Vanessa Gravina - Univision - RCTV - RCN Televisión - Prodhua - Phil LaMarr - RTI Televisión - The Fresh Prince of Bel-Air - Radio 21 - Çautso - Plagët e dashurisë - Tre gjermanët e trashë - Portokalli (TV) - PlayStation 2 - Planeti Vexhita - Vanni Corbellini - Will dhe Grace - Zarbon - USA Network - Planeti Namek - Telefuturo - Sajan - Saibaman - SBT - Stereo - Satira - Scrubs - Shtrigat - Sferave të Dragoit - Sistemi i shkrimit japoneze - Serial (televisión) - Rosa Maria Bianchi - TL Novelas - Rede Bandeirantes - Red Globo de Televisión - Telefe - Shpirtrat - Rede Record - Tech-noir - Robot Chicks - Takahiro Sakurai - Rikomin - Rikomi - Televen - Marina - Dandan - Daniel Lugo - Dashuri me Hunj - Dame chocolate - Colombiana de Televisión - Caracol Televisión - Christiane Torloni - Doña Barbara - Dramë - F/X - FBI (seri) - Fox Telecolombia - Express (emision) - Esperanca - Elsa Pataky - Emmy - Canal 13 (Chile) - Butch Hartman - Amarte es mi pecado - Amor Real - Amor real - Alex Borstein - Alejandro Chabán - Agnese Nano - Al Bundy - Android 18 - Anexo:Telenovelas - Aya Hisakawa - Burter - Burterin - Automan - Angry Beavers - Anexo:Telenovelas por país - Angie Cepeda - Frecuencia Latina - Game Boy Advance - Mariana de la noche - Married... with Children - Mauricio Castillo - Malu Mader - Linda Batista - La mujer en el espejo - Las Vegas (seri) - Mbreti Friza - Mi segunda madre - Novelísima - Panamericana Televisión - Parajsa dhe ferri - Novelas Caracol - Norio Wakamoto - NCIS - Nintendo DS - Krulin - Komedi - Hikaru Midorikawa - Hiromi Tsuru - ITV - Harry Shearer - Guldo - Ginju - Globo - Inocente de ti - Italia 1 - Kikuko Inoue - Kiyoyuki Yanada - Kartelë e egër - Karla Monroig - Jeince - Juliana Knust - Pasion de gavilanes -Edukim

  Nga Portal:Edukim

Portal Edukim/Artikuj që mungojnë

Kimia

  Nga Portal:Kimia

Acid malonik (de, en), Acid metilmalonik (en) – Portal:Kimia/Artikuj që mungojnë

Literaturë

Strip

  Nga Portal:Strip

Portal Strip/Artikuj që mungojnë

Medicinë

Pse të ushqyerit e shendetshëm, është mirë për trupin tuaj?

Te hani shëndetshëm konsiston ne balancimin e dietës midis frutave dhe perimeve, drithërave, vajit te shëndetshëm, qumështit me yndyre te ulet dhe proteinat me baze bimore

Kjo balance është paraqitur ne Departamentin e Shteteve te Bashkuara te Amerikës, Departamenti i Buqesise . Kjo piramide vepron si një udhëzues për te ngrëne ne mënyre te tille qe te promovoje një trup te shëndetshëm . Sigurisht kjo piramide mund te përshtatet jetës suaj ( te tilla si ajo e një vegjetariani) , por te njëjtat aplikime përdoren edhe ne karbohidrate, yndyrore, yndyrnat e shëndetshme dhe proteinat e nevojshme qe trupi te funksionoje siç duhet.

Kontrolli i Peshës Kur keni një diete te balancuar, një nga mënyrat qe trupi juaj përfiton është kontrolli i peshës. Sipas Qendrës se Kontrollit te Sëmundjeve ne 2006, mbi 72 milion amerikan te moshës mbi 20 ishin konsideruar obez. Obeziteti është përcaktuar si një indeks i masës trupore. Te hash shëndetshëm ndihmon ne parandalimin e obizitetit disa mënyra. Se pari: Ata qe hane shëndetshëm kane tendence për te marre me pak kalori gjate ngrënies. Se dyti: Te hani shëndetshëm siguron sasi te mëdha fibrash ( te tilla si ato qe gjendjen ne fruta, perime dhe ne drithëra) Fibrat i japin trupit ndjesi e te ngopurit , e cila redukton shtimin e ushqimit gjate ditës. Se fundmi: Te hani shëndetshëm influencon ne metabolizmin tuja, duke ju lejuar juve qe te digji sa me shume kalori.

Shëndeti i Zemrës Një diete e shëndetshme zëvendëson ushqime te mbushura me kolesterol LDL ( te keqia) me ushqim qe janë te pasur me kolesterol HDL ( te mire) te tille si vaj ullirit ose salmoni). Niveli i larte i LDL kolesterol te krijuar ne gjak , mund te arrije deri ne enët e gjakut, kjo mund te çoje forcimin arterial dhe ne sëmundjet e zemrës. Kolesteroli HDL heq Kolesterilin LDL ( te keq) nga qarkullimi i gjakut te mëlçia, ku pastaj përpunohet për ta hequr nga trupi. dhe te hequr nga trupi. Nje diete e shendetshem eshte gjithashtu dhe e pasur me fibra, te cilat mund te ndihmojnë nevielin e kolesterolit te keq ne gjak.

Sheqeri ne Gjak Ushqimi i shëndetshëm gjithashtu ndihmon ne kontrollin e nivelit te sheqerit ne gjak. Kjo është arrihet kryesisht përmes karbohidrateve. Te hani ushqime qe janë te pasura me sheqer apo marrja e karbohidrateve me shumice mund te shkaktoje rritjen e glukozës ne gjak rritet ne sistemin tuaj te qarkullimit te gjakut. Edhe pse qelizat e juaja duhet te marrin glukoze për te krijuar energji, glukoza mund te prishe rezistencën e insulinës, dhe te krijoje Diabet. Insulina ehte një hormon i rëndësishëm qe zbërthen qelizat për te përthithur glukoze nen gjak. Kur qelizat behen rezistente, ata mund et thithin glukoze nga gjaku. Kjo bën qe glukoza te ngrihet mbi nivelin e shëndetshëm ne gjak, qe rezulton ne dëmtime serioze te enëve te gjakut.

Parandalimi sëmundjeve Te hash shëndetshëm gjithashtu ndihmon ne parandalimin e sëmundjeve. Ushqime t e shëndetshme veçanërisht perimet, kane tendence te përmbajnë nivel te larte te te pytochemicals. Këto janë substanca qe te rrisin aftësinë e sistemit tuaj imunitar për te luftua sëmundjet. Ushqimi i shëndoshem gjithashtu ndihmon ne parandalimin e kushteve qe nxisin sëmundjet. Për shembull sipas Klinikes Mayo, duke ngrëne ushqime me pak te yndyrshme dhe duke rritur sasinë e ushqimeve me baze bimore ju mundeni vërtet te parandaloni kancerin. Ushqimi i shëndoshem mund te ndihmoje ne parandalimin e sëmundjeve te zemrës, diabetit dhe madje dhe sëmundjes

Gjeografi

Portal Gjeografi/Artikuj_që_mungojnë/Kosovo

Francë

Le Monde (fr) - Daniel Schneidermann (fr, bg, en) - Périgueux (en, fr)

Politikë

  Nga Portal:Politikë

Lëvizjes se të Painkuadruarve (de, en, es, fr, hr, it), Bhumibol Adulyadej (en) – Portal:Politikë/Artikuj që mungojnë

Parti

Puerto Rican Independence Party (en)

Informatikë

Muzikë

 • Sihana Badivuku
 • Haruka Yoshimura(ja)

Shiko dhe

arkitekturë

 • Mode Gakuen Cocoon Tower(en)

Tags:

artikuj Të Dëshiruar Biologjiartikuj Të Dëshiruar Biologjiartikuj Të Dëshiruar Kinematografiaartikuj Të Dëshiruar Edukimartikuj Të Dëshiruar Kimiaartikuj Të Dëshiruar Literaturëartikuj Të Dëshiruar Medicinëartikuj Të Dëshiruar Gjeografiartikuj Të Dëshiruar Politikëartikuj Të Dëshiruar Informatikëartikuj Të Dëshiruar Muzikëartikuj Të Dëshiruar Shiko dheartikuj Të Dëshiruar arkitekturëartikuj Të Dëshiruar

🔥 Trending searches on Wiki Shqip:

TetovaLapsiHolokaustiKaratiFoljaRobin HoodHistoriku i gjuhes letrare shqipeAdem JashariLista e sulltanëve të Perandorisë OsmaneDiarrejaFiset ilireRadioaktivitet28 Nëntori - Dita e FlamuritMarrëdhënia seksualeHistoria e arteveDua LipaMamuthi leshatorUrani (planet)Nexhmije PagarushaIslamiSlloveniaShtetet e Bashkuara të AmerikësKëmbënyjorëtBateriaAlgjebraRelieviNdotja e ajritKultura e ShqipërisëPrishtinaBronkitiArtriti ReumatologjikTumori i truritADHDMali i DajtitKaliSali BerishaHebrenjtëAeroplaniMitologjia grekeKryefjalaEnzimatNatyraFamiljaVoskopojaAnëtarësimi i Shqipërisë në Bashkimin EvropianGora në qarkun e KukësitEgjipti i lashtëQeni i SharritOksigjeniEposi i kreshnikëveSiguria e të dhënaveIndi (organ)Veshje popullore të KosovësAhmet KrasniqiNikola KopernikuVolejbolliGreqia e lashtëGjilaniXhensila MyrtezajSeksi analLindja e MesmeShkupiUEFA Liga e KampionëveAlbert AjnshtajniNumrat romakëE drejta për arsimLista e vendeve sipas sipërfaqesGjeometriaLista e lumenjve në KosovëTicianiFibroza kistikeÇarls DarvinRespekt per te moshuarveEnergjia elektrikeKroaciaPankreasiQarku i Vlorës🡆 More