Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQVietnameseEnglish

Weimar është qytet në shtetin federal të Tyringisë, Gjermania. Ndodhet mes Erfurtit në perëndim dhe Jenës në lindje, rreth 130 kilometra në jug-perëndim të Lajpcigut, 245 kilometra në veri të Nyrëmbergut dhe rreth 200 kilometra në perëndim të Drezdenit. Kryetari i tanishëm është Peter Kleine që nga viti 2018.

Weimar
Qytet
Weimar - Blick zu Herderkirche & Stadtschloss.jpg
Popullsia
 • Gjithsej64,131
{{{postal_code_type}}}
99423, 99425, 99427, 99428
TargatWE
Faqja zyrtarewww.weimar.de

Deri në vitin 1948, Weimar ishte kryeqyteti i Tyringisë. Sot, shumë vende në qendrën e qytetit janë caktuar si vende të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe turizmi është një nga sektorët ekonomik të Weimar. Në vitin 1999, Weimar ishte kryeqyteti evropian i kulturës.

Klima

Verat janë të nxehta dhe nganjëherë të lagështa me temperaturë të lartë mesatare me 23 °C dhe e ulëta me 12 °C. Dimërat janë të ftohta me temperaturë të lartë mesatare me 2 °C dhe ulëta me −3 °C. Dëbora e lehta kryesisht ndodh nga dhjetori deri në shkurt, por mbulimi i dëborës zakonisht nuk qëndron gjatë.

Binjakëzimi

Lidhje të jashtme

Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
This article uses material from the Wikipedia article Weimar, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors).

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

Faqja kryesoreSali ShijakuIzraeliSpeciale:KërkoDita Evropiane e GjuhëveShqipëriaGjuha shqipeSkënderbeuAlfabeti shqipBashkimi EvropianLista e shteteve të EvropësIrlanda VerioreRusiaTiranaEmrat e bukur të AllahutKosovaGjermaniaKombëtarja shqiptare e futbollitAvni RustemiPirro i EpiritEvropaLista e shteteveLufta e Dytë BotëroreTokaShtetet e Bashkuara të AmerikësHimni i FlamuritUEFA Liga e KombeveWolfgang Amadeus MozartSistemi diellorShqipëria gjatë Luftës së Parë BotëroreRepublika e IrlandësNumri i thjeshtëNoizyZbulimet e medha gjeografikeGrida DumaZvicraWiki:WikiProjekti Studenti&Wikipedia/14 Pikat e Presidentit WillsonLista e shteteve sipas popullsisëLufta e Parë BotëroreSabri TuçiItaliaNamazi i SabahutCarlo CollodiElizabeta IITurqiaVjeshtaPenisiFotosintezaLista e vendeve sipas kodeve ndërkombëtare telefonikeEposi i kreshnikëveNarcisizmiIsmail KadareFlamuri i ShqipërisëKontinentetNënë TerezaDiabetiBimëtAngliaGreqiaJeffrey DahmerUkrainaMitrush KuteliDielliKarbohidratetLeukocitSeksi analFerdinand MagelaniAhmed KalajaPrishtinaShkabajMatilda MakoçiEdi RamaSkeleti i njeriutMbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së VeriutMësonjëtorja e KorçësGegërishtjaGjeografia e ShqipërisëNaim FrashëriIrani🡆 More