Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQVietnameseEnglish

Viverra është një gjini gjitarësh që u emërua dhe u përshkrua për herë të parë nga Carl Linnaeus në 1758 pasi përfshin disa lloje duke përfshirë civetin i madh indian ( V. zibetha ).[1] Gjinia ishte në varësi të familjes viverrid nga John Edward Grey në 1821.[2]

Viverra
Viverra zibetha ras.jpg
Ilustrimi i civeti i madh indian (Viverra zibetha)
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix):Viverra
Species

Anatomia

Speciet Viverra dallohen nga gjinitë e tjera të Viverrinae nga struktura e këmbëve të përparme: shifrat e treta dhe të katërt kanë lobë të lëkurës, të cilat veprojnë si këllëfë mbrojtës për kthetrat tërheqëse .Putrat janë të rrethuara me flokë. Ata kanë një kafkë të gjatë dhe të ngushtë , me bel të ngushtë, gati paralel, jo fort të kufizuar . Proceset e tyre pas lindjes janë të vogla dhe pak përpara pikës së mesme midis majës së premaxillaes përpara dhe të kreshtës okupitale pas. Crest shigjete është mesatarisht i fortë në të rriturit. Pjesa nën-orbitale e faqes është relativisht e shkurtër. Qepje në mes të kockave përparme e harkut zygomatic dhe Maxilla është shumë më e shkurtër se gjatësia mesatare e nasals .Kjo gjerësi tejkalon gjatësinë e kompleksit dëgjimore . [3]

Speciet e gjalla

EmriGamaImazhi
Civeti i madh indian (V. zibetha) Linnaeus, 1758Shpatet jugore të Himalajave në Nepal, Bhutan dhe Indin verilindor[4] 
Civeti malaian (V. tangalunga) Gray, 1832Sumatra, ishull i Bangkit, Borneo, Rhio- arkipelagu Linga, dhe Filipine[5] 
Civeti me njolla të mëdha i Malbarit (V. civettina) Blyth, 1862Ghati perëndimor në Indi[6]
Civeti me njolla të mëdha (V. megaspila) Blyth, 1862Mianmar, Tailand, Malaizi, Kamboxhia, Laos, Vietnam, dhe Kinë[7] 

Referime

  1. ^ Linnaeus, C. (1758). "Viverra". Caroli Linnæi Systema naturæ per regna tria naturæ, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Tomus I. (bot. Editio decima, reformata). Holmiae: Laurentii Salvii. fq. 43–44. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Gray, J. E. (1821). "On the natural arrangement of vertebrose animals". London Medical Repository. 15 (1): 296–310. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Pocock, R. I. (1939). "Genus Viverra Linnaeus". The Fauna of British India, including Ceylon and Burma. Mammalia. – Volume 1. London: Taylor and Francis. fq. 344–354. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Timmins, R. J.; Duckworth, J. W.; Chutipong, W.; Ghimirey, Y.; Willcox, D. H. A.; Rahman, H.; Long, B. & Choudhury, A. (2016). "Viverra zibetha". IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2016: e.T41709A45220429. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T41709A45220429.en. Marrë më 29 tetor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Duckworth, J. W.; Mathai, J.; Wilting, A.; Holden, J.; Hearn, A. & Ross, J. (2016). "Viverra tangalunga". IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2016: e.T41708A45220284. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T41708A45220284.en. Marrë më 30 tetor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Mudappa, D.; Helgen, K. & Nandini, R. (2016). "Viverra civettina". IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2016: e.T23036A45202281. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T23036A45202281.en. Marrë më 30 tetor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Timmins, R.; Duckworth, J. W.; WWF-Malaysia; Roberton, S.; Gray, T. N. E.; Willcox, D. H. A.; Chutipong, W. & Long, B. (2016). "Viverra megaspila". IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2016: e.T41707A45220097. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T41707A45220097.en. Marrë më 30 tetor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)

Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
This article uses material from the Wikipedia article Viverra, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors).

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

Faqja kryesoreSali ShijakuIzraeliSpeciale:KërkoDita Evropiane e GjuhëveShqipëriaGjuha shqipeSkënderbeuAlfabeti shqipBashkimi EvropianLista e shteteve të EvropësIrlanda VerioreRusiaTiranaEmrat e bukur të AllahutKosovaGjermaniaKombëtarja shqiptare e futbollitAvni RustemiPirro i EpiritEvropaLista e shteteveLufta e Dytë BotëroreTokaShtetet e Bashkuara të AmerikësHimni i FlamuritUEFA Liga e KombeveWolfgang Amadeus MozartSistemi diellorShqipëria gjatë Luftës së Parë BotëroreRepublika e IrlandësNumri i thjeshtëNoizyZbulimet e medha gjeografikeGrida DumaZvicraWiki:WikiProjekti Studenti&Wikipedia/14 Pikat e Presidentit WillsonLista e shteteve sipas popullsisëLufta e Parë BotëroreSabri TuçiItaliaNamazi i SabahutCarlo CollodiElizabeta IITurqiaVjeshtaPenisiFotosintezaLista e vendeve sipas kodeve ndërkombëtare telefonikeEposi i kreshnikëveNarcisizmiIsmail KadareFlamuri i ShqipërisëKontinentetNënë TerezaDiabetiBimëtAngliaGreqiaJeffrey DahmerUkrainaMitrush KuteliDielliKarbohidratetLeukocitSeksi analFerdinand MagelaniAhmed KalajaPrishtinaShkabajMatilda MakoçiEdi RamaSkeleti i njeriutMbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së VeriutMësonjëtorja e KorçësGegërishtjaGjeografia e ShqipërisëNaim FrashëriIrani🡆 More