Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Vesa Luma (*12 Maj, 1986Prishtinë) është këngëtare nga Kosova.Historia

Vesa Luma
Vesa Luma.jpg
Të dhëna
U lind (1986-05-12) 12 Maj, 1986 (36 vjeç) [1]
PrejardhjaFlag of Kosovo.svg Prishtinë, Kosovë
ZhanretPop, R&B
PunaKëngëtare


Vesa Luma ka lindur me 12/05/1986 ,nga nje familje intelektualesh.Pasionin dhe talentin e ka te trasheguar nga nena e saj,ndersa per here te pare ka kenduar ne moshen 5 vjecare ne "Akordet e Kosoves| bashke me grupin per femije "Xixellonjat",duke e filluar keshtu mbare karrieren e saj solistike. Vesa ka mbaruar shkollen e ulet te muzikes per flaut,ndersa ka vazhduar shkollen e mesme te muzikes "Prenk Jakova" ne Prishtine ,dega e solo kendimit.Ndersa eshte diplomuar ne Univerzitetin AAB (dega komunikim masiv dhe gazetari). Te njejten kohe Vesa ka punuar rreth 7 vite ne mediumin publik RTK si gazetare - prezantuese.Talenti i saj per muzike eshte vecuar gjate audicionit shume te njohur shqiptare "Ethet e se premtes mbrema" ku Vesa arriti te jete finaliste e ketij spektakli,fale talentit dhe zerit te saj shume te vleresuar nga kompozitoret dhe muzicientet me te njohur ne Shqipëri Pas ketij suksesi ajo ka vazhuar karrieren e saj solistike,shume te sukseshme duke rrembyer shume cmime ne festivalet me te njohura shqiptare dhe duke u dekoruar me shume epitete. Vesa Luma perveq koncerteve te shumta te saja solistike, ka qene pjesemarrse e cdo koncerti humanitare ne Kosove ndaj dhe eshte shpallur nga Ministria e Kultures (Departamenti I Rinise) si “Ambasadore e Vullnetit te Mire”.Fale talentit ,personaliteti te thjesht dhe punes se saj te madhe, Vesa Luma eshte gjithashtu imazh publicitar i dy kompanive me te medha ne Kosove dhe Shqipëri ,Ipko- Digital."Dancing with the stars" ishte sukses tjeter i Veses,duke u shquar keshtu nga juria e ketij eventi dhe publiku edhe si nje balerine shume e talentuar.Kenget e Veses jane pothuajse te gjitha hite te shitura ne shume kopje. Kenget e saj" Jemi dhe s'jemi" ,"Amanet","Luaj","Edhe per mua do te kete zemer" etj jane nder hitet e saja me te medha,kenge e degjuar jo vetem ne Kosove e Shqipëri por ne gjithe Ballkanin.

Diskografia

 • Aj Aj (remix) (Feat. Dj Blunt & Real 1)
 • Babai
 • Beibe
 • Bija E Dikujt (Feat. Benet Kaqi)
 • Edhe Një Fundvit
 • Edhe Për Mu Do Të Ket Një Zemër
 • Eja (Feat. Turi, Produkt 28)
 • Ex Relax
 • Flakaresha (Feat. Rona Nishliu & Teuta Kurti)
 • Gabuam Të Dy
 • Ik Kur Të Le Un
 • Jemi Dhe S'jemi
 • Luaj
 • Më Shumë
 • Morra Rrugen (Feat. Fatime Kosumi & Teuta Kurti)
 • Një Natë Për Mua
 • Nuk Mundem
 • Sdi Se Perse (Feat. Fatime Kosumi & Teuta Kurti)
 • Të Kam Dashur Shumë

Referimit

This article uses material from the Wikipedia article Vesa Luma, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (duhoctrungquoc.vn) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.