Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Vath Koreshi

Vath Koreshi: Skenarist shqiptar

Vath Koreshi (Lushnjë, 7 maj 1936 - Romë, 3 shkurt 2006) ka qenë shkrimtar, skenarist dhe plolitikan shqiptar.

Vath Koreshi
Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve
Në detyrë
18 dhjetor, 1991 – 13 prill, 1992
Paraprirë ngaPreç Zogaj
Pasuar ngaDhimitër Anagnosti
Të dhëna vetjake
U lind më7 maj, 1936
Lushnje, Mbretëria Shqiptare 1928–1939
Vdiq më3 shkurt, 2006
Romë, Itali
NënshtetësiaShqiptar
Partia politikePartia Socialiste e Shqipërisë
Punësimimësues, nëpunës

Biografia

Koreshi studioi gjuhën dhe letërsinë në Universitetin e Tiranës gjatë viteve 1960-1964. Në vitet 1964-1973 punoi si gazetar tek organi "Zëri i Rinisë" dhe më pas, deri më 1977, tek "Drita". Në vitet 1977-1983 punoi si skenarist në Kinostudion "Shqipëria e Re". Deri më 1987 qe shkrimtar në profesion të lirë.

Më 1987 nisi punë si drejtor i Drejtorisë së Arteve në Komitetin e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve deri më 1991, kur pasoi Preç Zogajn në ofiqin e ministrit të Kulturës. Më 1992 deri më 1995 drejtoi revistën "Art" dhe më pas u bë drejtor i shtëpisë botuese "Onufri".

Në legjislaturën 2001-2005 u zgjodh deputet i Partisë Socialiste.[1]

Vepra

Ka shkruar mjaft libra, si “Dasma e Sakos”, “Rekuiem për një grua”, si edhe shumë skenarë filmash. Vath Koreshi ka qenë deputet në legjislaturën e XVI-të të Parlamentit Shqiptar, si dhe ka qenë Ministër i Kulturës Rinisë dhe Sporteve gjatë viteve 1991-1992.

Tituj të veprave

 • Kur zunë shirat e vjeshtës - (1964) [2]
 • Dy të shtunat e Suzanës - (1972) [2]
 • Mali mbi kënetë - (1977) [2]
 • Rekuiem për një grua - (1995) [2]
 • Dasma e Sakos - novelë (1980) [2]
 • Haxhiu i Frakullës - novele (1980) [2]
 • Rrugë të bardha [2] - skenarist/film (1974)
 • Gjeneral gramafoni [2] - skenarist/ film (1987)
 • Balada e Kurbinit [2] - (1987) edhe skenarist i filmit me te njejtin titull.


Referime

 1. ^ Dervishi, Kastriot (2012). Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet. Tiranë: "55". fq. 161. ISBN 9789994356225.
 2. ^ a b c d e f g h i Gjovalin Shkurtaj dhe Enver Hysa : Gjuha Shqipe për të huajt dhe shqiptarët jashtë atdheut


#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Vath Koreshi, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.