Udhëheqës të shteteve në vitin 1995 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Afrikë

 •   Afrika e Jugut -
 •   Republika e Afrikës Qendrore
  • President - Ange-Félix Patassé (1993–2003)
  • Kryeministër -
   1. Jean-Luc Mandaba (1993–1995)
   2. Gabriel Koyambounou (1995–1996)
 •   Algjeria
  • Kryetari i Shtetit - Liamine Zéroual (1994–1999)
  • Kryeministër -
   1. Mokdad Sifi (1994–1995)
   2. Ahmed Ouyahia (1995–1998)
 •   Angola
  • President - José Eduardo dos Santos (1979–sot)
  • Kryeministër - Marcolino Moco (1992–1996)
 •   Benini
  • Kryetari i Shtetit - Nicéphore Soglo (1991–1996)
 •   Botsuana
  • President - Quett Masire (1980–1998)
 •   Bregu i Fildishtë
  • President - Henri Konan Bédié (1993–1999)
  • Kryeministër - Daniel Kablan Duncan (1993–1999)
 •   Burkina Faso
  • President - Blaise Compaoré (1987–sot)
  • Kryeministër - Roch Marc Christian Kaboré (1994–1996)
 •   Burundi
  • President - Sylvestre Ntiybantunganya (1994–1996)
  • Kryeministër -
   1. Anatole Kanyenkiko (1994–1995)
   2. Antoine Nduwayo (1995–1996)
 •   Çadi
  • Kryetari i Shtetit - Idriss Déby (1990–sot)
  • Kryeministër -
   1. Delwa Kassiré Koumakoye (1993–1995)
   2. Koibla Djimasta (1995–1997)
 •   Egjipti
  • President - Hosni Mubarak (1981–2011)
  • Kryeministër - Atef Sedki (1986–1996)
 •     Eritrea
  • President - Isaias Afewerki (1991–sot)
 •   Etiopia -
  • Kryetari i shtetit -
   1. Meles Zenawi (1991–1995)
   2. Negasso Gidada (1995–2001)
  • Kryeministër -
   1. Tamirat Layne (1991–1995)
   2. Meles Zenawi (1995–2012)
 •   Gaboni
  • Kryetari i Shtetit - Albert-Bernard Bongo (1967–2009)
  • Kryeministër - Paulin Obame-Nguema (1994–1999)
 •   Gambia
  • President - Yahya Jammeh (1994–sot)
 •   Gana
  • President - Jerry Rawlings (1981–2001)
 •   Guinea
  • President - Lansana Conté (1984–2008)
 •   Guinea-Bisau
  • Kryetari i shtetit - João Bernardo Vieira (1984–1999)
  • Kryeministër - Manuel Saturnino da Costa (1994–1997)
 •   Guinea Ekuatoriale
  • President - Teodoro Obiang Nguema Mbasogo (1979–sot)
  • Kryeministër - Silvestre Siale Bileka (1992–1996)
 •   Kameruni
  • President - Paul Biya (1982–sot)
  • Kryeministër - Simon Achidi Achu (1992–1996)
 •   Kenia
  • President - Daniel arap Moi (1978–2002)
 •   Kepi i Gjelbër
  • President - António Mascarenhas Monteiro (1991–2001)
  • Kryeministër - Carlos Veiga (1991–2000)
 •   Komoret
  • President -
   1. Said Mohamed Djohar (1989–1995)
   2. Combo Ayouba (1995)
   3. Mohamed Taki Abdoulkarim dhe Said Ali Kemal (1995)
   4. Caabi El-Yachroutu Mohamed (1995–1996)
  • Kryeministër -
   1. Halifa Houmadi (1994–1995)
   2. Caabi El-Yachroutu Mohamed (1995–1996)
 •   Kongo
  • President - Pascal Lissouba (1992–1997)
  • Kryeministër - Joachim Yhombi-Opango (1993–1996)
 •   Lesoto
  • Monark -
   1. Letsie III, Mbreti i Lesotos (1990–1995)
   2. Moshoeshoe II, Mbreti i Lesotos (1995–1996)
  • Kryeministër - Ntsu Mokhehle (1994–1998)
 •   Liberia -
  • Presidenti -
   1. David D. Kpormakpor (1994–1995)
   2. Wilton G. S. Sankawulo (1995–1996)
 •   Libia
  • Kryetari i Shtetit de facto - Muammar Gaddafi (1969–2011)
  • Kryetari i Shtetit - Muhammad az-Zanati (1992–2008)
  • Kryeministër - Abdul Majid al-Qa′ud (1994–1997)
 •   Madagaskari
  • President - Albert Zafy (1993–1996)
  • Kryeministër -
   1. Francisque Ravony (1993–1995)
   2. Emmanuel Rakotovahiny (1995–1996)
 •   Malavi
  • President - Bakili Muluzi (1994–2004)
 •   Mali
  • Kryetari i Shtetit - Alpha Oumar Konaré (1992–2002)
  • Kryeministër - Ibrahim Boubacar Keïta (1994–2000)
 •   Maroku
  • Monark - Hassan II, Sulltani i Marokut (1961–1999)
  • Kryeministër - Abdellatif Filali (1994–1998)
 •   Mauritania
  • President - Maaouya Ould Sid'Ahmed Taya (1984–2005)
  • Kryeministër - Sidi Mohamed Ould Boubacar (1992–1996)
 •   Mauritiusi
  • President - Cassam Uteem (1992–2002)
  • Kryeministër -
   1. Anerood Jugnauth (1982–1995)
   2. Navin Ramgoolam (1995–2000)
 •   Mozambiku
  • President - Joaquim Chissano (1986–2005)
  • Kryeministër - Pascoal Mocumbi (1994–2004)
 •   Namibia -
  • President - Sam Nujoma (1990–2005)
  • Kryeministër - Hage Geingob (1990–2002)
 •   Nigeri
  • President - Mahamane Ousmane (1993–1996)
  • Kryeministër -
   1. Souley Abdoulaye (1994–1995)
   2. Amadou Cissé (1995)
   3. Hama Amadou (1995–1996)
 •   Nigeria
  • President - Sani Abacha (1993–1998)
 •   Ruanda
  • President - Pasteur Bizimungu (1994–2000)
  • Kryeministër -
   1. Faustin Twagiramungu (1994–1995)
   2. Pierre-Célestin Rwigema (1995–2000)
 •   Sao Tome dhe Principe
  • President -
   1. Miguel Trovoada (1991–1995)
   2. Manuel Quintas de Almeida (1995)
   3. Miguel Trovoada (1995–2001)
  • Kryeministër -
   1. Carlos Graça (1994–1995)
   2. Armindo Vaz d'Almeida (1995–1996)
 •   Sejshellet
  • President - France-Albert René (1977–2004)
 •   Senegali
  • President - Abdou Diouf (1981–2000)
  • Kryeministër - Habib Thiam (1991–1998)
 •   Siera Leone
  • President - Valentine Strasser (1992–1996)
 •   Somalia
  • President -
   1. vakant (1991-1995)
   2. Mohamed Farrah Aidid (1995–1996)
  • Kryeministër - Umar Arteh Ghalib (1991–1997)
 •   Suazilendi
  • Monark - Mswati III, Mbreti i Suazilendit (1986–sot)
  • Kryeministër - Princi Jameson Mbilini Dlamini (1993–1996)
 •   Sudani
  • President - Omar al-Bashir (1989–sot)
 •   Tanzania
  • President -
   1. Ali Hassan Mwinyi (1985–1995)
   2. Benjamin Mkapa (1995–2005)
  • Kryeministër -
   1. Cleopa Msuya (1994–1995)
   2. Frederick Sumaye (1995–2005)
 •   Togo
  • President - Étienne Eyadéma (1967–2005)
  • Kryeministër - Edem Kodjo (1994–1996)
 •   Tunizia
  • President - Zine El Abidine Ben Ali (1987–2011)
  • Kryeministër - Hamed Karoui (1989–1999)
 •   Uganda
  • President - Yoweri Museveni (1986-sot)
  • Kryeministër - Kintu Musoke (1994–1999)
 •   Xhibuti -
  • President - Hassan Gouled Aptidon (1977–1999)
  • Kryeministër - Barkat Gourad Hamadou (1978–2001)
 •   Zaire
  • Kryetari i Shtetit - Joseph-Désiré Mobutu (1965–1997)
  • Kryeministër - Kengo Wa Dondo (1994–1997)
 •   Zambia
  • President - Frederick Chiluba (1991–2002)
 •   Zimbabve

Amerika e Jugut

 •   Argjentina -
  • Presidenti - Carlos Menem (1989–1999)
 •   Bolivia -
  • Presidenti - Gonzalo Sánchez de Lozada (1993–1997)
 •   Brazili -
  • Presidenti -
   1. Itamar Franco (1992–1995)
   2. Fernando Henrique Cardoso (1995–2003)
 •   Ekuadori -
  • Presidenti - Sixto Durán Ballén (1992–1996)
 •   Guajana
  • President - Cheddi Jagan (1992–1997)
  • Kryeministër - Sam Hinds (1992–1997)
 •   Kili -
  • Presidenti - Eduardo Frei Ruiz-Tagle (1994–2000)
 •   Kolumbia -
  • Presidenti - Ernesto Samper (1994–1998)
 •   Paraguaji -
  • Presidenti - Juan Carlos Wasmosy (1993–1998)
 •   Peru -
  • President - Alberto Fujimori (1990–2000)
  • Kryeministër -
   1. Efrain Goldenberg (1994–1995)
   2. Dante Cordova (1995–1996)
 •   Surinami
  • President - Ronald Venetiaan (1991–1996)
 •   Uruguaj -
  • Presidenti -
   1. Luis Alberto Lacalle (1990–1995)
   2. Julio María Sanguinetti (1995–2000)
 •   Venezuela -
  • Presidenti - Rafael Caldera (1994–1999)

Amerika e Veriut

 •   Antigua dhe Barbuda
  • Monark - Elizabeth II, Mbretëresha e Antigua dhe Barbudas (1981–sot)
  • Guvernator - Sir James Carlisle (1993–2007)
  • Kryeministër - Lester Bird (1994–2004)
 •   Bahamet
  • Monark - Elizabeth II, Mbretëresha e Bahameve (1973–sot)
  • Guvernator -
   1. Sir Clifford Darling (1992–1995)
   2. Sir Orville Turnquest (1995–2001)
  • Kryeministër - Hubert Ingraham (1992–2002)
 •   Barbadosi
  • Monark - Elizabeth II, Mbretëresha e Barbadosit (1966–sot)
  • Guvernator -
   1. Dama Nita Barrow (1990–1995)
   2. Sir Denys Williams (1995–1996)
  • Kryeministër - Owen Arthur (1994–2008)
 •   Beliza
  • Monark - Elizabeth II, Mbretëresha e Belizas (1981–sot)
  • Guvernator - Colville Young (1993–sot)
  • Kryeministër - Manuel Esquivel (1993–1998)
 •   Dominika
  • President - Crispin Sorhaindo (1993–1998)
  • Kryeministër-
   1. Eugenia Charles (1980–1995)
   2. Edison James (1995–2000)
 •   Republika Dominikane -
  • Presidenti - Joaquín Balaguer (1986–1996)
 •   El Salvador -
  • Presidenti - Armando Calderón Sol (1994–1999)
 •   Grenada
  • Monark - Elizabeth II, Mbetëresha e Grenadës (1974–sot)
  • Guvernator - Sir Reginald Palmer (1992–1996)
  • Kryeministër -
   1. Nicholas Brathwaite (1990–1995)
   2. George Brizan (1995)
   3. Keith Mitchell (1995–2008)
 •   Guatemala -
  • Presidenti - Ramiro de León Carpio (1993–1996)
 •   Haiti
  • President - Jean-Bertrand Aristide (1994–1996)
  • Kryeministër -
   1. Smarck Michel (1994–1995)
   2. Claudette Werleigh (1995–1996)
 •   Hondurasi -
  • Presidenti - Carlos Roberto Reina (1994–1998)
 •   Kanadaja -
  • Monark - Elizabeth II, Mbretëresha e Dominioneve Britanike përtej deteve (1952–sot)
  • Guvernator -
   1. Ray Hnatyshyn (1990–1995)
   2. Roméo LeBlanc (1995–1999)
  • Kryeministër - Jean Chrétien (1993–2003)
 •   Kosta Rika -
  • Presidenti - José María Figueres (1994–1998)
 •   Kuba -
 •   Meksika -
  • Presidenti - Ernesto Zedillo (1994–2000)
 •   Nikaragua -
  • Presidenti - Violeta Chamorro (1990–1997)
 •   Panamaja
  • President - Ernesto Pérez Balladares (1994–1999)
 •   Shën Kits dhe Nevis
  • Monark - Elizabeth II, Mbretëresha e Shën Kits dhe Nevis (1983–sot)
  • Guvernator - Sir Clement Arrindell (1981–1995)
  • Kryeministër -
   1. Kennedy Simmonds (1983–1995)
   2. Denzil Douglas (1995–sot)
 •   Shën Luçia
  • Monark - Elizabeth II, Mbretëresha e Shën Luçias (1979–sot)
  • Guvernator - Stanislaus James (1988–1996)
  • Kryeministër - John Compton (1982–1996)
 • Flamuri Shën Vincenti dhe Grenadinet
  • Monark - Elizabeth II (1979–sot)
  • Guvernator - David Emmanuel Jack (1989–1996)
  • Kryeministër - James Fitz-Allen Mitchell (1984–2000)
 •   Shtetet e Bashkuara të Amerikës
 •   Trinidadi dhe Tobakoja
  • President - Noor Hassanali (1987–1997)
  • Kryeministër -
   1. Patrick Manning (1991–1995)
   2. Basdeo Panday (1995–2001)
 •   Xhamajka
  • Monark - Elizabeth II, Mbretëresha e Xhamajkës (1962–sot)
  • Guvernator - Sir Howard Cooke (1991–2006)
  • Kryeministër - P. J. Patterson (1992–2006)

Australia dhe Oqeania

 •   Australia -
  • Monark - Elizabeth II, Mbretëresha e Dominioneve Britanike përtej deteve (1952–sot)
  • Guvernator - Bill Hayden (1989–1996)
  • Kryeministër - Paul Keating (1991–1996)
 •   Fixhi
  • President - Ratu Sir Kamisese Mara (1993–2000)
  • Kryeministër - Sitiveni Rabuka (1992–1999)
 •   Kiribati
  • President - Teburoro Tito (1994–2003)
 •   Ishujt Marshall
  • President - Amata Kabua (1979–1996)
 •   Mikronezia
  • President - Bailey Olter (1991–1997)
 •   Naurua
  • President -
   1. Bernard Dowiyogo (1989–1995)
   2. Lagumot Harris (1995–1996)
 •   Palau
  • President - Kuniwo Nakamura (1993–2001)
 •   Papua Guinea e Re
  • Monark - Elizabeth II, Mbretëresha e Papua Guinea e Re (1975–sot)
  • Guvernator - Sir Wiwa Korowi (1991–1997)
  • Kryeministër - Sir Julius Chan (1994–1997)
 •   Samoa
  • Kryetari i Shtetit - Malietoa Tanumafili II, O le Ao o le Malo (1962–2007)
  • Kryeministër - Tofilau Eti Alesana (1988–1998)
 •   Ishujt Solomon -
  • Monark - Elizabeth II, Mbretëresha e Ishujve Solomon (1978–sot)
  • Guvernator - Moses Pitakaka (1994–1999)
  • Kryeministër - Solomon Mamaloni (1994–1997)
 •   Tonga
  • Monark - Tāufaʻāhau Tupou IV, Mbreti i Tongës (1965–2006)
  • Kryeministër - Baron Vaea (1991–2000)
 •     Tuvalu
  • Monark - Elizabeth II, Mbretëresha e Tuvalut (1978–sot)
  • Guvernator - Tulaga Manuella (1994–1998)
  • Kryeministër - Kamuta Latasi (1993–1996)
 •   Vanuatu -
  • President - Jean Marie Leye Lenelgau (1994–1999)
  • Kryeministër -
   1. Maxime Carlot Korman (1991–1995)
   2. Serge Vohor (1995–1996)
 •   Zelanda e Re -
  • Monark - Elizabeth II, Mbretëresha e Dominioneve Britanike përtej deteve (1952–sot)
  • Guvernator - Dama Catherine Tizard (1990–1996)
  • Kryeministër - Jim Bolger (1990–1997)

Azi

 •   Afganistani
  • President - Burhanuddin Rabbani (1992–2001)
  • Kryeministër -
   1. Arsala Rahmani (1994–1995)
   2. Ahmad Shah Ahmadzai (1995–1996)
 •   Arabia Saudite -
  • Monark - Fahd, Mbreti i Arabisë Saudite (1982–2005)
  • Kryeministër - Fahd (1982–2005)
 •   Bahreini
  • Monark - Sheiku Isa bin Salman Al Khalifa, Emiri i Bahreinit (1961–1999)
  • Kryeministër - Sheiku Khalifa ibn Salman Al Khalifa (1970–sot)
 •   Bangladeshi
  • Presidenti - Abdur Rahman Biswas (1991–1996)
  • Kryeministër - Khaleda Zia (1991–1996)
 •   Birmania
  • President - Than Shwe (1992–2011)
  • Kryeministër - Than Shwe (1992-2003)
 •   Brunei
  • Monark - Hassanal Bolkiah, Sulltani i Bruneit (1967–sot)
  • Kryeministër - Hassanal Bolkiah (1984–sot)
 •   Butani
  • Monark - Jigme Singye Wangchuck, Mbreti i Butanit (1972–2006)
 •   Emiratet e Bashkuara Arabe
 •   Filipinet
  • President - Fidel V. Ramos (1992–1998)
 •   India
  • President - Shankar Dayal Sharma (1992–1997)
  • Kryeministër - P. V. Narasimha Rao (1991–1996)
 •   Indonezia
  • President - Suharto (1967–1998)
 •   Irani -
  • Lideri Suprem - Ali Khamenei (1989–sot)
  • Presidenti - Akbar Hashemi Rafsanjani (1989–1997)
 •   Iraku
 •   Izraeli
  • President - Ezer Weizman (1993–2000)
  • Kryeministër -
   1. Yitzhak Rabin (1992–1995)
   2. Shimon Peres (1995–1996)
  •   Palestina (shtet me njohje të kufizuar)
 •   Japonia
  • Monark - Akihito, Perandori i Japonisë (1989–sot)
  • Kryeministër - Tomiichi Murayama (1994–1996)
 •   Jemeni -
  • President - Ali Abdullah Saleh (1978–2012)
  • Kryeministër - Abdul Aziz Abdul Ghani (1994–1997)
 •   Jordania
  • Monark - Hussein, Mbreti i Jordanisë (1952–1999)
  • Kryeministër -
   1. Abdelsalam al-Majali (1993–1995)
   2. Zaid ibn Shaker (1995–1996)
 •   Kamboxhia
  • Monark - Norodom Sihanouk, Mbreti i Kamboxhias (1993–2004)
  • Premier - Hun Sen (1985–sot)
 •   Katari
  • Monark -
   1. Sheiku Khalifa bin Hamad Al Thani, Emiri i Katarit (1972–1995)
   2. Sheiku Hamad bin Khalifa Al Thani, Emiri i Katarit (1995–2013)
  • Kryeministër -
   1. Sheiku Khalifa bin Hamad Al Thani (1970–1995)
   2. Sheiku Hamad bin Khalifa Al Thani (1995–1996)
 •   Republika Popullore e Kinës
 •   Republika e Kinës (Taivani)
  • President - Lee Teng-hui (1988–2000)
  • Premier - Lien Chan (1993–1997)
 •   Kazakistani -
  • President - Nursultan Nazarbayev (1990–sot)
  • Kryeministër - Akezhan Kazhegeldin (1994–1997)
 •   Kirgistani -
  • President - Askar Akayev (1990–2005)
  • Kryeministër - Apas Jumagulov (1993–1998)
 •   Koreja e Jugut
  • President - Kim Young-sam (1993–1998)
  • Kryeministër-
   1. Lee Hong Koo (1994–1995)
   2. Lee Soo Sung (1995–1997)
 •   Koreja e Veriut
  • Kryetari i Partisë Komuniste - vakant (1994-1997)
  • Kryetari i Shtetit - vakant (1994-1998)
  • Kryetari i Shtetit De facto - Kim Jong-il (1993–2011)
  • Premier - Kang Song-san (1992–1997)
 •   Kuvajti
  • Monark - Sheiku Jaber Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, Emiri i Kuvajtit (1977–2006)
  • Kryeministër - Sheiku Saad Al-Abdullah Al-Salim Al-Sabah (1978–2003)
 •   Laosi
  • Kryetari i Partisë Komuniste - Khamtai Siphandon (1992–2006)
  • President - Nouhak Phoumsavanh (1992–1998)
  • Kryeministër - Khamtai Siphandon (1991–1998)
 •   Libani
  • President - Elias Hrawi (1989–1998)
  • Kryeministër - Rafic Hariri (1992–1998)
 •   Malajzia
  • Monark - Tuanku Jaafar, Yang di-Pertuan Agong (1994–1999)
  • Kryeministër - Mahathir Mohamad (1981–2003)
 •   Maldivet
  • President - Maumoon Abdul Gayoom (1978–2008)
 •   Mongolia
  • President - Punsalmaagiin Ochirbat (1990–1997)
  • Kryeministër - Puntsagiin Jasrai (1992–1996)
 •   Nepali -
  • Monark - Birendra, Mbreti i Nepalit (1972–2001)
  • Kryeministër -
   1. Man Mohan Adhikari (1994–1995)
   2. Sher Bahadur Deuba (1995–1997)
 •     Omani
  • Monark - Qaboos bin Said al Said, Sulltani i Omanit (1970–sot)
  • Kryeministër - Qaboos bin Said al Said (1972–sot)
 •   Pakistani
  • President - Farooq Leghari (1993–1997)
  • Kryeministër - Benazir Bhutto (1993–1996)
 •   Singapori
  • President - Ong Teng Cheong (1993–1999)
  • Kryeministër - Goh Chok Tong (1990–2004)
 •   Siria
  • President - Hafez al-Assad (1971–2000)
  • Kryeministër - Mahmoud Zuabi (1987–2000)
 •   Sri Lanka
 •   Tailanda -
  • Monark - Bhumibol Adulyadej, Mbreti i Tailandës (1946–sot)
  • Kryeministër -
   1. Chuan Leekpai (1992–1995)
   2. Banharn Silpa-Archa (1995–1996)
 •   Taxhikistani -
  • President - Emomali Rahmonov (1992–sot)
  • Kryeministër - Jamshed Karimov (1994–1996)
 •   Turkmenistani
  • President - Saparmurat Niyazov (1990–2006)
 •   Uzbekistani
  • President - Islam Karimov (1990–sot)
  • Kryeministër -
   1. Abdulhashim Mutalov (1992–1995)
   2. O'tkir Sultonov (1995–2003)
 •   Vietnami
  • Kryetari i Partisë Komuniste - Đỗ Mười, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë (1991–1997)
  • President - Lê Đức Anh (1992–1997)
  • Premier - Võ Văn Kiệt (1991–1997)

Europë

 •   Shqipëria
 •   Andorra
  • Princat -
   • Princi Francez -
    1. François Mitterrand, Presidenti i Francës (1981–1995)
    2. Jacques Chirac, Presidenti i Francës (1995–2007)
   • Princi Peshkop - Joan Martí i Alanis, Peshkopi i Urgell (1971–2003)
  • Kryeministër - Marc Forné Molné (1994–2005)
 •   Armenia -
  • President - Levon Ter-Petrosyan (1990–1998)
  • Kryeministër - Hrant Bagratyan (1993–1996)
 •   Austria
  • President - Thomas Klestil (1992–2004)
  • Kancelar - Franz Vranitzky (1986–1997)
 •   Azerbajxhani -
  • President - Heydar Aliyev (1993–2003)
  • Kryeministër - Fuad Guliev (1994–1996)
 •   Belgjika -
 •     Bjellorusia -
 •   Bosnja dhe Hercegovina
 •   Britania e Madhe
  • Monarku – Elizabeth II, Mbretëresha e Britanisë së Madhe (1952–sot)
  • Kryeministër – John Major (1990–1997)
 •   Bullgaria -
  • President - Zhelyu Zhelev (1990–1997)
  • Kryeministër -
   1. Reneta Indzhova (1994–1995)
   2. Zhan Videnov (1995–1997)
 •   Çekia -
 •   Danimarka
  • Monark – Margrethe II, Mbretëresha e Danimarkës (1972–sot)
  • Kryeministër – Poul Nyrup Rasmussen (1993–2001)
 •   Estonia
  • Kryetari i Shtetit - Lennart Meri (1992–2001)
  • Kryeministër -
   1. Andres Tarand (1994–1995)
   2. Tiit Vähi (1995–1997)
 •   Finlanda -
  • Presidenti – Martti Ahtisaari (1994–2000)
  • Kryeministër –
   1. Esko Aho (1991–1995)
   2. Paavo Lipponen (1995–2003)
 •   Francë
 •   Gjermania -
 •   Gjeorgjia -
  • President - Eduard Shevardnadze (1992–2003)
  • Kryeministër -
   1. Otar Patsatsia (1993–1995)
   2. Niko Lekishvili (1995–1998)
 •   Greqia -
 •   Hollanda -
  • Monark - Beatrix, Mbretëresha e Hollandës (1980–2013)
  • Kryeministër - Wim Kok (1994–2002)
 •   Hungaria
  • President - Árpád Göncz (1990–2000)
  • Kryeministër - Gyula Horn (1994–1998)
 •   Irlanda
  • President - Mary Robinson (1990–1997)
  • Kryeministër - John Bruton (1994–1997)
 •   Islanda
  • President - Vigdís Finnbogadóttir (1980–1996)
  • Kryeministër - Davíð Oddsson (1991–2004)
 •   Italia
 •   Federata Jugosllave
 •   Kroacia -
  • President - Franjo Tuđman (1990–1999)
  • Kryeministër -
   1. Nikica Valentić (1993–1995)
   2. Zlatko Mateša (1995–2000)
 •   Letonia -
  • Kryetari i Shtetit - Guntis Ulmanis (1993–1999)
  • Kryeministër -
   1. Māris Gailis (1994–1995)
   2. Andris Šķēle (1995–1997)
 •   Lihtenshtajni -
  • Monark - Hans Adam II, Princi i Lihtenshtajnit (1989–sot)
  • Administrator - Mario Frick (1993–2001)
 •   Lituania -
  • Kryetari i Shtetit - Algirdas Brazauskas (1992–1998)
  • Kryeministër - Adolfas Šleževičius (1993–1996)
 •   Luksemburg -
  • Monark - Jean, Duka i Madh i Luksemburgut (1964–2000)
  • Kryeministër -
   1. Jacques Santer (1984–1995)
   2. Jean-Claude Juncker (1995–sot)
 •   Malta
  • President - Ugo Mifsud Bonnici, President of Malta (1994–1999)
  • Kryeministër - Eddie Fenech Adami (1987–1996)
 •     Maqedonia -
 •   Moldavia -
  • President - Mircea Snegur (1989–1997)
  • Kryeministër - Andrei Sangheli (1992–1997)
 •   Monako -
  • Monark - Rainier III, Princi i Monakos (1949–2005)
  • Kryeministër - Paul Dijoud (1994–1997)
 •   Norvegjia -
  • Monark - Harald V, Mbreti i Norvegjisë (1991–sot)
  • Kryeministër - Gro Harlem Brundtland (1990–1996)
 •   Polonia
  • Kryetari i Shtetit -
   1. Lech Wałęsa (1990–1995)
   2. Aleksander Kwaśniewski (1995–2005)
  • Premier -
   1. Waldemar Pawlak (1993–1995)
   2. Józef Oleksy (1995–1996)
 •   Portugalia
  • President - Mário Soares (1986–1996)
  • Kryeministër -
   1. Aníbal Cavaco Silva (1985–1995)
   2. António Guterres (1995–2002)
 •   Qipro
  • President - Glafcos Clerides (1993–2003)
  •   Qiproja Veriore (e pushtuar nga Turqia)
   • President - Rauf Denktaş (1975–2005)
   • Kryeministër - Hakkı Atun (1994–1996)
 •   Rumania -
  • Kryetari i Shtetit - Ion Iliescu (1989–1996)
  • Kryeministër - Nicolae Văcăroiu (1992–1996)
 •   Rusia -
  • President - Boris Yeltsin (1990–1999)
  • Kryeministër - Viktor Chernomyrdin (1992–1998)
 •   San Marino
  • Kapitenët -
   1. Renzo Ghiotti dhe Luciano Ciavatta (1994–1995)
   2. Marino Bollini dhe Settimio Lonfernini (1995)
   3. Pier Natalino Mularoni dhe Marino Venturini (1995-1996)
 •   Sllovakia -
  • President - Michal Kováč (1993–1998)
  • Kryeministër - Vladimír Mečiar (1994–1998)
 •   Sllovenia -
  • President - Milan Kučan (1990–2002)
  • Kryeministër - Janez Drnovšek (1992–2000)
 •   Spanja
  • Monark - Juan Carlos I, Mbreti i Spanjës (1975–2014)
  • Kryeministër - Felipe González (1982–1996)
 •   Suedia
  • Monark - Carl XVI Gustaf, Mbreti i Suedisë (1973–sot)
  • Kryeministër - Ingvar Carlsson (1994–1996)
 •   Turqia -
 •   Ukraina -
  • President - Leonid Kuchma (1994–2005)
  • Kryeministër -
   1. Vitaliy Masol (1994–1995)
   2. Yevhen Marchuk (1995–1996)
 •   Vatikani
  • Monark - Papa Gjon Pali II (1978–2005)
  • Sekretari i Shtetit - Kardinali Rosalio Lara (1990–1997)
 •   Zvicra
  • Këshilli Federal Zviceran
    Otto Stich (1983–1995), Jean-Pascal Delamuraz (1983–1998), Arnold Koller (1986–1999), Flavio Cotti (1986–1999), Adolf Ogi (1987–2000), Kaspar Villiger (1989–2003, President), Ruth Dreifuss (1993–2002), Moritz Leuenberger (1995–2010)

Liderët Botërorë

Referimet

This article uses material from the Wikipedia article Udhëheqës të shteteve në vitin 1995, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.