Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQVietnameseEnglish

Tonga

From Wikipedia, the free encyclopedia

175°W / 20°S 175°W / -20; -175

Pule'anga Fakatu'i 'o Tonga
Kingdom of Tonga
Flag of Tonga.svgEmblema - Tonga
FlamuriStema
Moto Kombëtare: Ko e Otua mo Tonga ko hoku tofi'a
Vendndodhja - Tonga

Tongoja është mbretëri (anëtare në komunuelthin britanik) në pjesën jug-perëndimore të Oqeanit Paqësor. Mbretëria e Tongos ka rreth 170 ishuj të Tongos dhe ishujt e quajtur Ishujt e Miqësisë që zënë një sipërfaqe prej 749 km2 në të cilën jetojnë mbi 99 000 banorë shumica e të cilëve janë polonezë. Për kryeqytet mbretëria ka qytetin e quajtur Nuku´alofa dhe gjuhë zyrtare shtetërore gjuhen e quajtur tonganishtja (dialekt polonezë) dhe anglishten.

Sipërfaqja e tokës është malore e mbuluara nga masat e mbetura nga lava e vullkaneve. Ka ishuj dheu dhe ishuj koraleve në perëndim tek gropa e Tongos (deri 10 882 metra në thellësi të detit)

Eksporton banane, vanilje dhe peshkun.

Për evropianët i zbuluan detarët holandezë në vitin 1616. Nga viti 1845 qëndrojnë si mbretëri dhe më 1876 bëjnë një marrëveshje miqësie me gjermanët ndërsa nga 1900-ta shpallen si protektorat britanik. Pavarësinë ju pranua nga 1970-ta ndërsa nga 1965-ta Mbretë ishte Taufa´ahau Tupou i IV-të.

Historia

Politika

Gjeografia

Ekonomia

Demografia

Kultura

Të tjera

  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

Lidhje të jashtme


Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
This article uses material from the Wikipedia article Tonga, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors).

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

Faqja kryesoreSali ShijakuIzraeliSpeciale:KërkoDita Evropiane e GjuhëveShqipëriaGjuha shqipeSkënderbeuAlfabeti shqipBashkimi EvropianLista e shteteve të EvropësIrlanda VerioreRusiaTiranaEmrat e bukur të AllahutKosovaGjermaniaKombëtarja shqiptare e futbollitAvni RustemiPirro i EpiritEvropaLista e shteteveLufta e Dytë BotëroreTokaShtetet e Bashkuara të AmerikësHimni i FlamuritUEFA Liga e KombeveWolfgang Amadeus MozartSistemi diellorShqipëria gjatë Luftës së Parë BotëroreRepublika e IrlandësNumri i thjeshtëNoizyZbulimet e medha gjeografikeGrida DumaZvicraWiki:WikiProjekti Studenti&Wikipedia/14 Pikat e Presidentit WillsonLista e shteteve sipas popullsisëLufta e Parë BotëroreSabri TuçiItaliaNamazi i SabahutCarlo CollodiElizabeta IITurqiaVjeshtaPenisiFotosintezaLista e vendeve sipas kodeve ndërkombëtare telefonikeEposi i kreshnikëveNarcisizmiIsmail KadareFlamuri i ShqipërisëKontinentetNënë TerezaDiabetiBimëtAngliaGreqiaJeffrey DahmerUkrainaMitrush KuteliDielliKarbohidratetLeukocitSeksi analFerdinand MagelaniAhmed KalajaPrishtinaShkabajMatilda MakoçiEdi RamaSkeleti i njeriutMbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së VeriutMësonjëtorja e KorçësGegërishtjaGjeografia e ShqipërisëNaim FrashëriIrani🡆 More