Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Tim Cook

Tim Cook: American business executive

Timothy Donald Cook (lindur më 1 nëntor, 1960)[1] është një ekzekutiv biznesi Amerikan dhe një inxhinier industrial. Cook është CEO i Apple Inc., dhe më parë ka shërbyer si COO i kompanisë nën Steve Jobs.[2]

Tim Cook
Steven Mnuchin and Tim Cook at Apple HQ (cropped).jpg
Cook në vitin 2018
U lind në (1960-11-01) 1 Nëntor, 1960 (62 vjeç)
Emrat e tjerëTimothy Donald Cook
ShkollimiAuburn University
Duke University

Cook iu bashkua Apple në mars të vitit 1998 si zëvëndës president i lartë për operimet botërore.[3] Ai u bë Shef Ekzekutiv më 24 gusht, 2011, pak përpara vdekjes së Jobs në tetor të po atij viti.[4] Gjatë qëndrimit të tij si Shef Ekzekutiv, ai ka dalë në mbrojtje për reformën politike për mbikëqyrjen kombëtare dhe ndërkombëtare, sigurinë kibernetike, tatimet e korporatave, prodhimet Amerikane, dhe ruajtjen e mjedisit.

Në vitin 2014, Cook u bë i pari Shef Ekzekutiv i një kompanie në Fortune 500 që doli publikisht si homoseksual. Cook ndodhet edhe në bordin drejtues të Nike, Inc., National Football Foundation,[5] dhe është një administrues i besuar i Duke University.[6] Në mars të vitit 2015, ai tha se planifikon të dhurojë gjithë pasurinë e tij për bamirësi.[7]

Referime

  1. ^ Brownlee, John (25 gusht 2011). "Who Is Apple's New CEO Tim Cook? [Bio]". Cult of Mac. Marrë më 13 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Apple Inc. (25 gusht 2011). "Steve Jobs Resigns as CEO of Apple: Tim Cook Named CEO and Jobs Elected Chairman of the Board". Press release. https://www.apple.com/newsroom/2011/08/24Steve-Jobs-Resigns-as-CEO-of-Apple/. Retrieved 13 nëntor 2017. 
  3. ^ "Tim Cook". Forbes. Marrë më 13 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Investor Relations – Investors – Corporate Governance". Nike, Inc. Marrë më 13 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "NFF Board Member Tim Cook Named CEO of Apple". National Football Foundation. 25 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2017. Marrë më 7 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Tim Cook B'88". Duke University. Marrë më 13 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Tim Cook plans to donate $800m fortune to charity before he dies". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Tim Cook, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.