Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Siri Kodra (Dibër, 1920 - 1942) ka qenë veprimtar i LANÇ-it në rezistencën shqiptare gjatë Luftës së Dytë Botërore, duke rënë dëshmor i rezistencës.

Biografia

Ka lindur ne vitin 1920 në shehër të Dibrës, familja u zhvendosën më 1924 në Tiranë. Ndoqi mësimet në Gjimnazin Shtetëror të Tiranës në vitet '30.

Kur Shqipëria u pushtua nga Italia u revoltua dhe më pas u bë pjesë e çetës së Dumresë, të cilën më pas e drejtoi. Në tetor të 1942 pasi i ishte bashkëngjitur çetës së Pogradecit, u sulmuan nga disa avionë italianë, ku Siriu ra dëshmor.

Një shkollë 9 vjeçare mban emrin e tij.

Referimet


This article uses material from the Wikipedia article Siri Kodra, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (duhoctrungquoc.vn) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.