Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Sepp Blatter

Shqip editions of Wiki, an online encyclopedia

Joseph Sepp Blatter (lindi më 10 mars 1936)[1] është administrator zviceran i futbollit i cili është presidenti i tetë i pezulluar i FIFA-së.

Sepp Blatter
Йозеф Блаттер.jpg
Presidenti i FIFA-së
Në detyrë
8 qershor 1998 – 21 dhjetor 2015
Paraprirë ngaJoão Havelange
Pasuar ngaGianni Infantino
Sekretar i përgjithshëm FIFA-së
Në detyrë
1981–1998
Paraprirë ngaHelmut Käser
Pasuar ngaMichel Zen-Ruffinen
Të dhëna vetjake
U lind më10 mars 1936
Visp, Zvicer
NënshtetësiaZvicerian
PunësimiMenaxher sportiv
Nënshkrimi

Blatter u zgjodh si president më 8 qershor 1998, por ai u largua dhe pastaj u rizgjodh më 2002, 2007, 2011 dhe 2015. Në tetor 2015, Blatteri dhe zyrtarët e tij u suspenduan, ndërsa në dhjetor komisioni i FIFA-së i'a ndaloi Blatterit të marrë pjesë ndonjë aktivitet për tetë vjet.

Jeta e hershme

Blatteri lindi në Vispkantonin ValaisZvicër. Ai studio në Saint-Maurice, para se të merret me biznes dhe ekonomi më 1959. Blatteri ishte drejtor i Sports Timing and Relations në Longines, dhe ishte përfshirë në organizatën e 1972 dhe 1976-së së lojrave olimpike.

FIFA

Prej vitit 1975 e tutje, Blatteri punoi në FIFA si drejtor teknink (1975-1981), pastaj sekretarë gjeneral (1981-1998), pastaj në vitin 1998 u bë president i FIFA-së. Në vitin 2002, Blatteri u rizgjodh si president prapë, pastaj pas 4 viteve u rizgjodh prapë si president më 31 maj 2007, edhe pse u nominua nga 66 prej 207 antarëve të FIFA-së.

Zgjedhja presindeciale në 2011

 
Blatteri me Luis Suárez, lojtarin e turneut në kupën e Amerikës 2011

Blatteri u rizgjodh prapë si president më 2011 nga presidenca e FIFA-së. Organizata ChangeFIFA, më 29 mars 2011 e miratoi ish-mbrojtësi kilean për tre vjet drejtimin e Viti i futbollistave në Amerikën Jugore. Elias Figueroa si kandidatë presidentcial, duke ju bë thirrje federatave nacionale për ta nominuar, por Eliasi vendosi që të mos nominohet, duke deklaruar "në një periudhë kaq të shkurtër".

Nderime

Blatteri ka marrë shumë çmime në shtete të ndryshme, por jo vetëm në shtete të shtete të ndryshme, ai morri poashtu çmime individuale.[2]

Këto janë çmimet individuale:

  1. International Humanitarian of the Year
  2. Golden Charter of Peace and Humanitarianism
  3. Dove of Geneva
  4. Tenth Anniversary Soccerex Merit Award

Çmimet në shtete të huaj:

VendetDataEmërime
  JordaniaDatë e panjohurOrder of Independence
  BoliviaDatë e panjohurMedalla al Mérito Deportivo
  Afrika jugore1998Order of Good Hope
  Liberia1999Humane Order of African Redemption
  Tunizia2001Grand Cordon de l'Ordre de la République Tunisienne
  Emiratet e Bashkuara Arabe2003Order of Zayed
  Maroko2004Grand Officer, Order of the Throne
  Jemeni2004Award of Merit
  Franca2004Knight of the French Legion of Honour
  Republika e Afrikës Qendrore2005Commander, Ordre de la Médaille de la Reconnaissance
  Sudani2005Order of the Two Niles
  Xhibuti2005Commander, L'Ordre National du 27 Juin 1977
  Gjermania2006Grand Cross of the Order of Merit
  Uzbekistani2007Order of National Friendship, or Do'stlik
  Kirgistani2007Order of Danaker
  India2007Crown of Peace
  Venezuela2007Order of Francisco de Miranda - First Class
  Bahraini2008Bahrain, Medal of the First Degree
  Palestina2008Wissam Al-Qods (Order Jerusalem), with distinction
  Japonia2009Grand Cordon of the Order of the Rising Sun
  Kazakistani2009Order of Friendship
  Koreja e Jugut2010Order of Merit for Sports
  Afrika jugore2010Order of the Companions of O. R. Tambo
  Malajzia2011Sri Sultan Ahmad Shah Pahang
  Ukraina2007Order of Prince Yaroslav the Wise, Grade V


Jeta personale

Gruaja e parë i Blatterit ishte Lilliane Biner. Corinne është vajza e Blatterit me Lilliane, por më 1981 u divorcuan. Pastaj Blatteri u martua me Barbara Käser, vajza e Helmut Käser. Martesa e tyre zgjati 10 vjet deri kur Barbara vdiq pas një operacioni. Pastaj Blatteri filloi të takonte Ilona Boguska, shoqja e vajzës së tij Corinne, por u ndanë më 2002. Pastaj Blatteri u martua me Graziella Bianca më 2002, trajnere e Corinnes. Por u divorcuan më 2004.[3] Blatteri është katolik.

Referime

  1. ^ "Sepp Blatter profile: How a wedding singer became the most powerful player in football". ITV News. 29 maj 2015. Marrë më 30 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Mr Joseph S. BLATTER". International Olympic Committee. Marrë më 17 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Fagge, Nick (6 qershor 2015). "Husband of Sepp Blatter's married lover is 'comfortable' with their odd relationship - but will she stick by shamed Fifa boss now he's facing FBI arrest and spends his nights in 'eating cheese'?". The Daily Mail. Marrë më 9 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Sepp Blatter, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.