Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Sardenja

Shqip editions of Wiki, an online encyclopedia

Sardenja është ishull i Italisë dhe rajon autonom i cili shtrihet në mes Detit Mesdhe dhe Detit Tiren me sipërfaqe 24,000 km², në të cilën jetojnë 1.6 milion banorë.

Sardenja
Sardegna
Flamuri i {{{official_name}}}
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Map Region of Sardegna.svg
Popullsia
 • Gjithsej1,675,411
Faqja zyrtarewww.regione.sardegna.it
Provincat e Sardenjës

Pas Sicilisë, Sardenja është ishulli më i madh në detin mesdhe. Sardenja është e ndarë në katër provinca dhe një qytet metropolitan. Gjuhët amtare dhe gjuhët e minoriteteve që flitën nga populli gëzojnë një 'dinjitet e barabartë' sipas ligjit e Italisë

Gjeografia

Në tërë ishullin mbizotëron klima mesdhetare. Reshjet janë të pakta rreth 600 mm, andaj Sardenja vuan nga thatësia. Sipas madhësisë, pas Siçilisë, Sardenja është ishulli më i madh në detin mesdhe.

Shiko edhe

09°00′E / 40.000°N 9.000°E / 40.000; 9.000

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Sardenja, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.