Wiki Shqip 2023: 28 Nëntori - Dita e Flamurit
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Rimi Beqiri (lindur më 16 maj 1982 në Tiranë) është një aktor shqiptar, që jeton dhe punon në Itali.[1]Është njohur për rolet e tij në disa filma të produksioneve Indipendente Connections-segment: Hobo, Festina Lente, Altin in città, Insidiae Nemoris, si dhe një sërë filmash kortometrazh dhe web series.[2][3][4][5]

Rimi Beqiri
Rimi Beqiri.jpg
U lind në (1982-05-16) 16 Maj, 1982 (40 vjeç)
Kombësiashqiptare
Emrat e tjerëPerparim Beqiri
Shtetësiashqiptare, italiane
PunësimiAktor
Vite aktiviteti2005-vazhdon
Punë e shquar
Connection, Panopticon, Il ritorno di Elena, Virus: Extreme Contamination

Jeta e hershme

Rimi Beqiri (i lindur si Perparim Beqiri) u lind më 16 maj 1982 në Tiranë. Në moshën 16 vjeçare largohet nga Shqipëria dhe shkon në Firence, Itali, te xhaxhai i tij. Në vitin 2004, ai nisi të frekuentojë një laborator aktrimi në Scuola Nazionale Cinema Indipendente (Shkolla Nacionale e Kinemasë së Pavarur), ku arriti të luante në disa filma me metrazh të gjatë dhe të shkurtër të prodhuar nga vetë shkolla.[6][7]

Karriera

Në vitin 2008, Beqiri shkon në Romë, qytet në të cilin jeton aktualisht, dhe diplomohet si aktor dhe si asistent regjisor në Accademia Internazionale di Teatro (Akademia Ndërkombëtare e Teatrit). Pas diplomimit, fillon hapat e para profesionale dhe merr pjesë në disa seriale televizive "I Cesaroni 3" (2009), "Il Commissario Rex 7" (2014), "Un Passo Dal Cielo 3" (2015). Gjithashtu ka marrë pjesë edhe në disa produksione te filmave Indipendente[8] të tilla si "Dov'è Sisifo?!" (2005), "The Darkest Night" (2008), "Reality News" (2011), "Connections: segment Hobo" (2013), "The Plastic Cardboard Sonata" (2015). Është ko-protagonist në filmin "Festina Lente" si dhe në filmin horror "Virus: Extreme Contamination".[9][10] Pastaj është protagonist në filmin "Altin In Città" (2017)[11], dhe ko-protagonist "Insidia Nemoris" (2017).[12]

Filmografia

Kinema

 • Dov’è Sisifo?!, regjia Salvatore Vitiello (2005)
 • The darkest night, regjia Salvatore Vitiello (2008)
 • Reality news, regjia Salvatore Vitiello (2011)
 • Connections-Segment: HOBO, regjia Daniele Misischia (2013)
 • 17 a Mezzanotte-Segment: IL RITORNO DI ELENA, regjia Daniele Misischia (2013) - kortometrazh
 • Ergo Proxy: Awareness, regjia Daniele Misischia (2014) - kortometrazh
 • The Plastic Cardboard Sonata, regjia Enrico Falcone e Piero Persello (2015)
 • Festina lente, regjia Lucilla Colonna (2016)
 • Virus: Extreme Contamination, regjia Domiziano Cristopharo (2016)
 • InterNos, regjia Roberto Pantano (2016) - kortometrazh
 • Sangue misto-Segment: MOCHI, regjia Paolo del Fiol (2016) - kortometrazh
 • Insidiae Nemoris, regjia Salvatore Vitiello (2017)
 • Altin in città, regjia Fabio del Greco (2017)
 • SkullGirl, regjia Daniele Misischia (2018) - kortometrazh
 • Kastriota, regjia Steven Renso (2018) - kortometrazh
 • Soltanto parole, regjia Daniele Misischia (2019) - kortometrazh
 • Klod, regjia Giuseppe Marco Albano (2020) - kortometrazh

Televizion

 • I Cesaroni 3, - episodi 24 Padre padrone - regjia Francesco Pavolini (2009)
 • Quando la banda passò, - për programin LA7 Servizio Pubblico - regjia Stefano Maria Bianchi (2012)
 • Il Commissario Rex 7, - episodi 893 Guardia spalle boss - regjia Manetti Bros (2014)
 • Un passo dal cielo 3, - episodi 10 La scomparsa di Pietro - episodi 17 La leggenda vivente - regjia Jan Maria Michelini (2015)
 • Panopticon, regjia Daniele Misischia (2016) webserie
 • Whitefall, regjia Giacomo Gabrielli (2020) – webserie

Teatër

 • Sketch Teatrali, regjia M. Tondi (2006)
 • L'azienda delle risposte, regjia A. Craig (2006)
 • Lo sposo, regjia A. Craig (2008)
 • La saga troiana, regjia F. Bianconi e L. Pasquali (2008)
 • Gangster Stories, regjia M. Paciotti (2009)
 • Esuli dal passato, regjia F. Bianconi (2009)
 • King Lear King (W. Shakespeare), regjia M. Paciotti (2009)
 • Tito Andronico (W. Shakespeare), regjia S. Marcotullio (2010)
 • Clown Caffé, regjia S. Marcotullio (2010)
 • La lezione (E. Ionesco), regjia S. Marcotullio (2010)
 • Araba Fenice, regjia F. Bianconi, M. Paciotti, L. Pasquali (2011)

Referime

 1. ^ https://shqiptariiitalise.com/rimi-beqiri-me-pasion-vullnet-e-kembet-ne-toke-mund-te-arrish-suksesin/
 2. ^ https://albaniaplus.com/rimi-beqiri-ju-prezantoj-filmin-tim-te-fundit-hobo/
 3. ^ https://www.classlifestyle.com/d/130/176/16165/shqiptari-i-rolit-kryesor-ne-filmin-italian-rimi-beqiri-ju-rrefej-si-ia-dola/
 4. ^ https://www.kultplus.com/intervista/ekskluzive-italianet-film-per-skenderbeun-rimi-beqiri-ne-rolin-e-heroit-te-madh/
 5. ^ http://albavipnews.blogspot.com/2012/02/rimi-beqiri-future-sex-symbol-of.html?m=1
 6. ^ http://revistapsikologji.com/deshmi-rimi-beqiri-suksesi-te-besosh-te-vetja/
 7. ^ https://www.albanianews.it/diaspora/rimi-beqiri?amp
 8. ^ http://revistapsikologji.com/nga-dorina-hoxha-skenderbeu-modern-ne-syrin-e-italianeve/
 9. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2016. Marrë më 7 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 10. ^ http://telegrafi.com/realizohet-filmi-pare-horror-ne-kosove-video/
 11. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2021. Marrë më 17 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 12. ^ https://www.e-talenta.eu/members/profile/rimi-beqiri

Lidhje të jashtme

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Rimi Beqiri, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

28 Nëntori - Dita e FlamuritFaqja kryesoreEma AndreaFlamuri i ShqipërisëShpallja e Pavarësisë së ShqipërisëKampionati Botëror i FutbollitSpeciale:KërkoSkënderbeuLiljana CinguKatariMaroku2022 FIFA Kupa e BotësFituesit e Kampionatit Botëror në FutbollShqipëriaIsmail QemaliHimni i Flamurit2018 FIFA Kupa e BotësKombëtarja gjermane e futbollitShpallja e Pavarësisë së KosovësDita e ÇlirimitKosta RikaKanadajaAlfabeti shqipGjermaniaKroaciaAdem JashariKosovaEmrat e bukur të AllahutNjohja ndërkombëtare e KosovësLidhja e PrizrenitDua LipaMarsela ÇibukajFlamuri i KosovësLionel MessiGjuha shqipeForca e Sigurisë së KosovësSpanjaCristiano RonaldoShtetet e Bashkuara të AmerikësKombëtarja spanjolle e futbollitMitrush KuteliLogopediaGjeografia e MarokutIsmail KadareBelgjikaShpallja e Pavarësisë së Shqipërisë (Kuvendi)Bashkimi EvropianFutbolliAutizmiNaim FrashëriIsa BoletiniKongresi i ManastiritTiranaShtetet anëtare të OKB-sëHIV/AIDSKontinentetJaponiaNëntori i dytëUEFA Kampionati Evropian i FutbollitFibroza kistikeEvropaLista e shteteve sipas popullsisëUshtria Çlirimtare e KosovësQelizaZvicraDiabetiLista e shteteve të EvropësBig MamaAmerika VerioreVeshjet popullore shqiptareArgjentinaShqipëria e MadheShpella e piratëve (roman)NeymarFlamuriLufta e Dytë BotëroreShqiponjaThomas MüllerKromozomi🡆 More