Muhamed Reshid Riza (arabisht: Muhammad Rashid Rida) ishte një alim, reformator, teolog dhe muxhadid i shquar synit osman me prejardhje siriane.

Muhammed Reshid Riza 1315 Hixhri / 1897 Gregorian

Si një dijetar i shquar që bëri thirrje për ringjalljen e shkencave të hadithit dhe një ithëtarë i krijimit të Kalifatit Islam në epokën moderne, Riza dënoi rrymat në rritje të sekularizmit dhe nacionalizmit në gjithë botën islame pas heqjes së Kalifatit Osman dhe bëri thirrje për një program global të Rilindjes Islame për të rivendosur një Kalifat Islam.

Referime

Lidhje të jashtme

  • Language: A Study of the Fatwa by Rashid Rida on the Translation of the Qur'an tek Wayback Machine (arkivuar 19 tetor 2007)
  • "Rashid Rida". Les clés du Moyen-Orient (në frëngjisht). 5 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2022.
  • "Rashid Rida". Britannica (në anglisht). Britannica.

Stampa:Speakers of the Parliament of Syria

This article uses material from the Wikipedia article Rashid Rida, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.