Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Ramallahu

Shqip editions of Wiki, an online encyclopedia

Ramallah (Arabisht: رام الله Ram-Allah) është një qytet palestinez në qendër të Bregut Perëndimor i vendosur 10 km në veri të Jeruzalemit në një lartësi mesatare prej 880 metrash mbi nivelin e detit, ngjitur me el-Bireh. Aktualisht shërben si kryeqyteti administrativ de facto i Autoritetit Kombëtar i Palestinës. Kryeqyteti de jure është Jeruzalemi Lindor.

Ramallahu
رام الله
Qytet
Pamje nga Ramallahu
Pamje nga Ramallahu
Popullsia
 • Gjithsej38.998
Faqja zyrtarewww.ramallah.ps

Historia

Ushtria Britanike pushtoi Ramallahun në dhjetor 1917 deri në caktimin e mandatit palestinez në 1920, duke qëndruar nën sundimin britanik deri më 1948. Ekonomia u përmirësua në vitet 1920, dhe aristokracia e tokës dhe tregtarët e klasës së lartë palestineze ndërtuan vila shumëkatëshe madhështore, shumë prej të cilave qëndrojnë ende.[1] Kompania Elektrike e Jeruzalemit solli energji elektrike në Ramallah në vitin 1936 dhe shumica e shtëpive u lidhën me tel menjëherë pas kësaj. Në të njëjtin vit britanikët përuruan "Shërbimin e Transmetimit të Palestinës" në Ramallah. Rrjeti Transmetues Britanik trajnoi stafin lokal për të dhënë transmetime ditore në arabisht, hebraisht dhe anglisht. Stacioni më vonë u quajt "Kol Jerushalajim" (Zëri i Jeruzalemit).[2]

Gjatë kryengritjes arabe 1936–39 në Palestinë, Ramallahu ishte një qendër e aktiviteteve kundër britanikëve. Nancy Parker McDowell përshkruan gjallërisht se si britanikët sulmuan Ramallahun duke përdorur Forcën Ajrore. Shumë banorë u vranë dhe u plagosën. Të plagosurit u detyruan të transferoheshin në Jeruzalem, pasi në Ramallah nuk ekzistonin asnjë ambient i rëndësishëm mjekësor.

Klima

Qyteti ka një klimë mesdhetare me një verë të thatë dhe dimër të butë dhe me shi me reshje dëbore të herëpashershme. Mesatarja e regjistruar e reshjeve të Ramallahut është rreth 615 mm[3] dhe reshjet minimale të shiut janë 307 mm dhe reshjet maksimale janë 1,591 mm.

Klasifikimi i klimës Köppen e vendos Ramallahun në kategorinë Csa. Klima e kësaj klase zakonisht ndodh në anët perëndimore të kontinenteve midis gjerësive gjeografike prej 30 ° dhe 45 °. Këto klimë janë në rajonin e përparme polare në dimër, dhe kështu kanë temperatura të moderuara dhe mot të ndryshueshëm, me shi. Vera është e nxehtë dhe e thatë, për shkak të dominimit të sistemeve subtropikale të presionit të lartë, përveç në zonat e menjëhershme bregdetare, ku vera është më e butë për shkak të pranisë në afërsi të rrymave të ftohta oqeanike që mund të sjellin mjegull por parandalojnë shiun.

Shih edhe

Referime

  1. ^ "From a Village to a Town" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më dhjetor 23, 2007. Marrë më maj 14, 2021.
  2. ^ "The History of Radio in Israel". Jewish Virtual Library (në anglisht). American-Israeli Cooperative Enterprise. Marrë më 14 maj 2021.
  3. ^ "Palestinian Central Bureau of Statistics – State of Palestine". Palestinian Central Bureau of Statistics (në anglisht).

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Ramallahu, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.